Pestrá Zahrada

Jak doma vypěstovat bonsaj

Jak vypěstovat bonsaj

Bonsaj

Pokud se pokusíte vlastními silami vypěstovat bonsaj, můžete povolit uzdu své fantazii a vytvarovat si její korunu tak, jak chcete právě vy. Nemusíte se bát, úprava bonsají je jednoduchá jako stříhání živého plotu. Ať už zvolíte kulatý, pravoúhlý nebo nepravidelný tvar, je to jen na vás.

Koupě bonsaje nemusí být levná záležitost, některé druhy se pohybují i v desetitisících. Například pokud se rozhodnete pro borovici drobnokvětou, v některých prodejnách vás vyjde přibližně na 19. 500 Kč. Cena javoru dlanitolistého se pohybuje okolo 7. 500 Kč. Samozřejmě, že se dají pořídit i levnější, ale ne vždy je kvalita stejná, jako u těch dražších. Z těch levnějších uveďme třeba čínský jilm, který se pohybuje od 800 Kč do 2. 200 Kč, nebo čínský jalovec s cenou 1. 700 Kč. Samozřejmě si můžete zajít na procházku do lesa, nějaký ten malý stromeček vyrýpnout a starat se právě o něj. Ušetříte, a bonsaj vás uspokojí stejně jako ty z obchodu. Než se do bonsají rozhodnete investovat, měli bychom vědět, jak se o ně správně starat, a co všechno k jejich správnému růstu budeme potřebovat.

Pomůcky

Když si bonsaj pořizujete, už ji koupíte s květináčem, ve kterém je zasazená. Samozřejmě si k tomu hned můžete přikoupit větší. Záleží na vás, jak moc chcete, aby se vaše bonsaj rozrostla. Další základní pomůckou jsou speciální nůžky, kterými se dostanete i pod ty nejtitěrnější lístečky. Dále potřebujete japonskou zeminu, která se jmenuje akadama. Jedná se o drcený jíl, který zajišťuje vláhu. Když je akadama tmavá, znamená to, že je bonsaj dostatečně zalitá. Pokud zemina zežloutne, je třeba jej opětovně zalít. Pro složitější tvarování se hodí i různě silné vyvazovací dráty.

Bonsaje potřebují hnojit stejně, jako kterákoli jiná rostlina. Přípravků k opečovávání bonsají je hned několik. Nejdůležitějším je sulka-k, která je velice účinná. Jedná se o postřikový přípravek, který se ředí vodou. Tento roztok chrání bonsaje proti houbovým chorobám a živočišným škůdcům. 250 ml roztoku pořídíte kolem 100 Kč. Dalším potřebným přípravkem je tmel na ošetřování ran. Tento tmel stojí momentálně okolo 300 Kč.

Pokojová bonsaj

 Pokojové bonsaje

Pěstování pokojových bonsají je náročnější, než pěstování těch venkovních. Nejčastěji se upravují citrusy nebo fíkusy. Hodně lidí pěstování právě pokojových bonsají odradí, a to hned z několika důvodů. Zaprvé jim mohou uschnout, a zadruhé je může zahubit velké či naopak nedostatečné množství hnojiva.

Venkovní bonsaj

Venkovní bonsaje

Pěstování venkovních bonsají je mnohem jednodušší. Můžete si například nějakou vyhlédnout v lese na kamenitém nebo skalnatém podloží. Tím máte prakticky 100% jistotu, že vám stromek i v těch nejnepříznivějších podmínkách vydrží, jelikož je na takové prostředí zvyklý. Mezi nejčastěji opečovávané patří: borovice, jalovec, modřín, skalník, javor, buk, dub, habr, lípa, kdoulovec nebo opadavé azalky.

Bonsaj ve vzpřímeném stylu

Styly tvarování

Bonsaje jsou rozdělovány do pěti kategorií podle jejich tvaru kmene. Tyto tvary se nazývají styly. Jedná se o šikmý, volně vzpřímený, polokaskádový, vzpřímený a tím posledním je kaskádový styl.

 

Exit mobile version