Bobkový list neboli vavřín je vděčným keříkem, který ochotně a bujně roste, nechá se jakkoliv tvarovat a navíc ho můžete i používat v kuchyni, protože lahodně provoní chystané pokrmy, zejména omáčky, polévky nebo aspiky či dokonce i sladké pudinky. Pěstování bobkového listu je velmi snadné, jen se musíte spokojit s pěstováním v nádobě. Naši zimu by totiž venku nepřežil.
Jaké odrůdy jsou na výběr?
V případě bobkového listu si většinou můžeme vybrat pouze z jedné odrůdy, a to je základní kultivar (Laurus nobilis). Takže při výběru v zahradnictví či v hobby marketu se soustředíme spíše na stav rostlinky, zda je vitální a dobře zapěstovaná. Ale můžeme si přinést i jen řízek od známých, v tom případě jej rovnou dáme zakořenit. Jak? O tom za chvilku.
Jak a kam zasadíme bobkový list?
Bobkový list vždy pěstujme v přenosné nádobě. I když ho můžeme mít celou sezonu venku a letnit ho, na zimu prostě musí domů. Malou rostlinku zasadíme nejdříve do malého květníku, budeme ji pravidelně přesazovat do větších a větších. Z počátku každý rok, později jednou za dva až tři roky, podle stavu a stáří rostliny a podle stupně prorostlosti kořenů substrátem.
Při sázení do květníku vždy myslíme na drenáž. Ta nesmí na dně květníku nikdy chybět, aby se voda mohla stáhnout ze substrátu a aby kořínky nezahnívaly. Rostlinku zasadíme cirka 2 – 4 cm hluboko, pokud se jedná o řízek, nebo když jde o zapěstovanou sazeničku, dáme ji o něco hlouběji, než byla v původním květníčku, ve kterém jsme ji pořídili.
A co se samotného substrátu týká, stačí obyčejný zahradnický, protože vavřín nic speciálního nevyžaduje. Hned po zasazení dáme květník s rostlinkou do stínu, aby mohla dobře zakořenit. Po několika týdnech ale umístíme na přímé slunce (a zvýšíme zálivku). Bobkový list tím získá výraznější aroma.
Jak vydatně zalévat bobkový list?
Vydatnost zálivky upravíme podle prostředí. V létě a na přímém slunci zaléváme denně a velkou dávkou. Vavřín mívá mnoho listů, takže i dost odpařuje vodu. Při pěstování v místnosti zaléváme méně. No a v zimě, při zimování, omezíme zálivku na úplné minimum, jen aby substrát zcela nevyschnul.
Je nutné bobkový list hnojit?
Ano, je záhodno přihnojovat. Sice budeme bobkový list používat při vaření, ale v absolutně minimálním množství. Nicméně pokud chceme mít jistotu bezpečného hnojení, koupíme hnojivo ne bylinky. Jinak stačí hnojiva pro pokojové rostliny.
Vyžaduje bobkový list stříhání a řez?
Ano, řez je přímo nutný. Jinak roste stromek pouze do výšky a výrazně se nerozvětví. Měli byste z něj jen vysoké koště. Takže hned z počátku je nutné dávat rostlince kýžený tvar, zaštípnout hlavní výhon, aby se rozvětvil, a zaštipovat i postranní výhony, aby byla korunka co nejbohatší. Tvarovat můžeme jakkoliv, bobkové listy ochotně porostou do tvarů, které jim dáme.
Když přijde podzim…
Na podzim, respektive již koncem léta, než přijde první větší ochlazení, dáváme bobkový list zpět do domu nebo bytu. Nejlépe na chladnější a světlejší chodbu, na verandu, do zimní zahrady. Podle vývoje teploty a se zkracováním dne také ubíráme zálivku, samozřejmě nehnojíme.
Jestliže chladnější místnost nemáme, umístíme vavřín například do ložnice. Tam se většinou topí nejméně a je tu i nejvyšší vlhkost. Vavřín se vám odvděčí zklidňujícím aroma a zkvalitněním vašeho spánku.
Jak s přesazováním bobkového listu?
Jak už jsme zmínili, bobkový list vyžaduje v prvních letech pravidelné přesazování, později ob rok, pak jednou za tři roky. Nejlépe je přesazovat začátkem jara. Nikdy nedávejme rostlinku do příliš velké nádoby, ve velkém množství substrátu by se kořenům špatně dařilo, zahnívaly by.
Až je vavřín dospělý, respektive dorostený do velikosti, kterou maximálně jsme ochotní tolerovat, přesazujeme již jen formou výměnu substrátu, ale vracíme do stejné nádoby. Razantněji zastřihneme korunu, ale také kořeny. Přednostně odstraníme ty odumřelé. Bereme cirka třetinu objemu kořenů i koruny.
Dá se bobkový list rozmnožit?
Bobkový list se snadno množí řízkováním. Pouze z vedlejšího výhonu odstřihneme konec, který bude mít 3 – 6 listů. Řízky rovnou zasadíme do zeminy, jemně zaléváme a zajistíme mu vysokou vlhkost, zakořenění bude trvat cirka 7 – 10 týdnů. Lze množit i semeny, ovšem jde o velmi zdlouhavý proces náročný na okolní podmínky.
Jak se sklízí bobkový list?
Pro účely vaření se berou dvouleté listy. Ty jsou ještě hezky světlé, ale už mají dost aromatických látek. Sklízíme průběžně podle potřeby. Pokud řežeme rostlinku, sklidíme a usušíme listy z odstraněných výhonů.
Bobkové listy se tradičně suší. Ale můžete je i naložit do oleje, co octa nebo ještě syrový zastrkat například do nádobky s rýží. Ta totiž natáhne aroma a zachová si ho i po uvaření. Bobkový list předá jídlům tím více aroma, čím více jej rozdrobíme a čím déle ho vaříme. Proto se vyplatí pořídit si pytlíčky nebo sítko na koření.
Choroby a škůdci
Vavřín sice chorobami a škůdci příliš netrpí, ale i tak se na něm může někdy usadit například puklice. V tom případě si otrháme zdravé listy do zásoby a pak ošetříme stromek přípravkem proti tomuto škůdci. Ošetření provádíme nejlépe venku, případně mimo místnost, kde se běžně pohybujeme. Důsledně pak dodržíme ochrannou lhůtu.