Pestrá Zahrada

Jak si vypěstovat granátovník s nádherně rudými květy

granátovník

Chcete se kochat přirozenou krásou marhaníku granátového, jeho kouzelnými rudými květy, případně si užít i vynikající chuť jeho plodů? Můžete se pustit do pěstování granátovníku, opadavého keře nebo stromku. Poroste i v nádobě v interiéru. Přestože původní jsou dva druhy, na výběr máte z mnoha kultivarů a široké barevné i tvarové škály květů.

Jak začít? Semínkem nebo sazeničkou

Jestliže chcete pěstovat granátovník z plodu, který jste pořídili v obchodě, stačí osvobodit semínka z dužniny. Nejlépe tak, že je necháte alespoň den namočená ve vodě. Dužnina změkne a půjde snadno seškrábnout. Semínka lze ihned zasadit.

Pokud se těšíte na barevné a tvarové kultivary granátovníku, spolehněte se na sazeničku ze specializovaného zahradního centra. Odnesete si rostlinku v nádobě, takže ji budete moci ihned vysadit na místo, nebo ji první rok necháte aklimatizovat se a zesílit v bytě.

Jak zasít semínka granátovníku

Pokud volíte pěstování ze semen koupeného plodu, je potřeba zvolit výživnou a lehkou půdu. Nejlépe výsevní substrát. Semínka klíčí celkem ochotně, pokud jim nabídnete teplotu okolo 25 stupňů. Vyklíčí i při teplotě nižší, ale proces potrvá o něco déle.

Na zasazení do květníku pak zvolte zeminu bez vápníku. Nejlépe s neutrálním složením, jako mají například substráty pro pokojové rostliny. Vždy přidejte písek nebo perlit, aby se zemina odlehčila a byla prodyšnější.

Které odrůdy plodí nejrychleji?

Jestliže zainvestujete do zakrslé odrůdy granátovníku, můžete se úrody dočkat poměrně brzy: do několika let. Běžný granátovník však nezarodí dříve než po sedmi letech. V českých klimatických podmínkách bude úroda skromná, ale radost jistě přinese. Nehledě na krásu zjara kvetoucího keře nebo stromku.

Kam granátovník vysadit?

Speciální odrůdy jsou v českých podmínkách schopné přezimovat venku. Pokud jsou stíněny od severního větru a ještě chráněny netkanou textilií proti suchému mrazu. Ostatní odrůdy je lépe pěstovat ve velké nádobě.

Přes léto je přemístit ven na místo s dostatkem světla a slunečních paprsků. Na zimu pak do bezmrazé místnosti. Ta dokonce smí být tmavá, protože granátovník je opadavou dřevinou. Zimní spánek „bere poctivě“, proto příliš světla v zimě nevyžaduje.

Jak se starat o granátovník

Mladá rostlinka potřebuje ochranu i proti polednímu žáru. Starší stromek už zvládne plné slunce, dokonce mu bude i prospívat. Proto mladý stromek umístěte do stínu větších stromů nebo tam, kde je přes poledne stín, třeba i jen od pergoly.

Obecně je nutné granátovník pravidelně zalévat a přihnojovat. Jakožto listnatá dřevina má poměrně velké nároky na živiny i vodu. To se projevuje u rostlin pěstovaných v nádobách. Budete-li mít granátovník zasazen venku, věnujte mu podobnou pozornost jako ostatním ovocným keřům – alespoň co se hnojení a zálivky týká. Sucho sice snese, ale nerad.

Granátovník kvete na jaře a dozrává na podzim. Proto by měl zjara dostávat dusíkatá plná hnojiva. Během léta přejděte na hnojiva draselná. Ta zajistí kvalitnější úrodu i lepší přípravu kořenů stromku či keře na nastávající zimní období.

Marhaník si vyžaduje pravidelný řez

Každý rok je vhodné se pustit do omlazovacího řezu. Rostlina jej snáší velmi dobře. Zahajuje se hned po vysazení koupené sazeničky, tehdy se větvičky zkracují na cca 15 cm. Ze semínka pěstovaný granátovník zakraťte poprvé při přesazování na trvalejší místo.

V následujících letech tvarujte stromek podle světla. Jinými slovy tak, aby se na každé patro stromku či keře dostalo dost slunečního záření. Výhonky z kmínku, takzvané výmladky, pravidelně odstraňujte.

Granátovník lze množit řízkováním

Granátovník se snadno množí pomocí řízků. Stačí je odstřihnout, ponořit do stimulátoru a poté zapíchnout do připravené zeminy. Sami si tak snadno můžete namnožit i kultivary, jejichž plody se běžně ke konzumaci neprodávají.

Exit mobile version