Pestrá Zahrada

Pestrá zahrada v zimě

IMG_0034

Pestrá zahrada v zimě

Jak působí vaše zahrada v zimě? Právě tehdy totiž intenzivněji vnímáme skladbu a harmonii dřevin. Pokud tu chybí listnáče, působí celek jednotvárně a téměř smutně. Dobré je vytvořit takovou kompozici, v níž spolu rostliny výškou, tvarem či uspořádáním korun kontrastují.

 

I v zimě nás občas potěší sluneční paprsky, které rozzáří ztišenou atmosféru zimní zahrady. Zvláště pěkně se na sluníčku vyjímají uschlá plodenství trvalek, třeba bělotrnu, řebříčku či střapatých lat okrasných trav, například ozdobnice čínské, vousatce či moskytky. A pokud jejich suché stvoly „vyšije“ zmrzlými krystalky vody ranní jinovatka, promění se i ta nejobyčejnější zahrada v zimě na Alenčinu říši divů.

Pestrá kompozice okrasných druhů

Vyvážená kompozice

Kompozici dobře vysazené zahrady tvoří mix listnáčů a jehličnanů, doplněný nízkými i plazivými keři. Neuškodí, když výsadbu zpestříte několika kultivary jehličnanů netradičních tvarů – kuželem cypřišku, polštářem kleče či několika sloupy jalovce. Výsadbou dřevin oživí kamenité cestičky obrostlé travinami a kompozice z nižších a vyšších čarověníků.

Bergenie

Stálezelené trvalky

Nezbytným doplňkem celoročně zajímavé zahrady jsou stálezelené trvalky. Ty se pěstují především pro krásné a nápadné květy, existují však i trvalky okrasné listem. Mnohým z nich ani na zimu listy neodumřou a zelenou barvu si udržují celoročně. Zahrada v zimě je tak ozdobená například nitníkem nebo vejčitými listy bergénií.

V prosinci už mohou zahradu rozsvítit kvetoucí čemeřice, jejíž listí rovněž zůstává stálezelené. Na kamenech pokrytých mechem osvěží oko pozorovatele mohutné zelené boule stálezelených netřesků i bizarně tvarované vějíře stálezelených kapradin.

 

Panašované kultivary jsou pestřejší

Stálezelené keře

Celoroční ozdobou zahrady je zimostráz, tis a ptačí zob a pěnišníky. Hned po nich keře se zářivými bobulemi: dřišťály, skalníky a různé odrůdy hlohyně. Samozřejmě, že i stálezelené stromy a keře obměňují své listy. Dělají to ale tak nenápadně, že výměnu stěží zpozorujete.

Jinou taktiku vyvinuly poloopadavé keře: staré listy na nich zůstávají až do jara a pak jsou kompletně nahrazeny novým olistěním. Do této skupiny patří například ptačí zob obecný a hlohyně šarlatová.

Skupina kultivarů borovic

Barevná škála jehličnanů

V žádné zahradě by neměly chybět jehličnany, které pozemku dávají pocit ustálenosti a útulnosti. Honosí se bohatou barevnou škálou od zelené po zelenožlutou, šedomodrou a bronzovou. Na výběr jsou i druhy se žlutými až temně zlatými jehličkami. Zatímco skoro celá zahrada v zimě vítá sníh jako příjemnou bílou přikrývku a zdroj vláhy, větvím stromů, zejména sloupovitých jehličnanů, může uškodit. Proto se z nich doporučuje sníh oklepat hráběmi nebo koštětem.

Příliš bohatá nadílka sněhu nesvědčí ani trávníku. Dlouhodobé pokrytí sněhem vytváří ideální prostředí pro plíseň sněžnou.

Naše rada:

Při výsadbě dbejte na rovnováhu mezi opadavými a neopadavými dřevinami. Doporučuje se vysadit zahradu dvěma třetinami stálozelených a jednou třetinou opadavých dřevin. Zahrada v zimě bez listnatých opadavých stromů působí strnule a depresivně.

 

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

Exit mobile version