Zahrada školkaře Horáka pod Slavkovskými vrchy
I když je to hodně mladá zahrada – majitel ji buduje „teprve“ patnáct let, sjíždějí se na zahradu pod Slavkovem v Hostýnských vrších milovníci zahrad z celé Moravy. Hostí totiž stovky zajímavostí ze světa jehličnanů i listnáčů… Nás nejvíce zaujala nevšedními kultivary buků, na které se majitel specializuje.
Vezměte stráň a zasaďte ji do širého kraje. Tu stráň rozkrojte cestou a kolem ní vybudujte dlouhou terasu či spíše val. Pod terasou založte ukázkovou školku, na terase vysaďte lem početných minizahrádek. Tak vyhlíží zahrada školkaře Horáka od brány vysoko nad strání. A zblízka?
Zahrada pod Slavkovem
Putujeme kolem desítek metrů dlouhého valu, který zpevňuje svažitou stráň. Nad terasou v zatravněném terénu, zvedajícím se až k silnici a lesu nad ním, rostou desítky borovic, jedlí, smrků, javorů, jalovců, lísek, dřínů a skalníků. Nechybí kručinky ani vilíny, zlatice ani jasmíny, zimolezy ani magnolie, kdoulovce ani rakytníky… Ano jsme na zahradě mistra, kde si kompozice nezadá s účelností. Na zahradu přicházejí přátelé z řad školkařů, aby si tu vyměňovali zkušenosti a pozorovali, jaký vývoj postihne stromky, mimořádné ne zcela zafixovanými mutacemi jako je kadeřavé listí, miniaturní vzrůst či tvar. Přijíždějí i soukromníci z celé Moravy, aby se tu inspirovali a našli to pravé pro svoji zahradu.
Zahradní zákoutí – kompozice a scenérie
Právě pro ně majitel vybudoval desítky různorodých kompozic z nejrůznějších druhů rostlin a stromků i celé scenérie, které se dají kopírovat. „Mnozí lidé sem míří i proto, že vědí, že tu najdou rostliny, které jim zaručeně nezahynou. Dovozci bohužel někdy nabízejí rostliny, aniž je vyzkouší pro naše klima,“ říká Dušan Horák a vysvětluje, že novinky z dovozu nejprve několik let testuje ve školce, nežli je zařadí do prodeje.
Terasy z betonu
„Vybudovat terasu na tak rozlehlé zahradě není snadné,“ vysvětluje pan Horák. „Ta naše podpírá celou stráň, a tak jsem ji musel udělat hodně bytelnou. Zvolil jsem kombinaci speciálních betonových tvárnic. Dilatační pojistkou jsou proluky vytvořené z kamene ve stylu suché zídky, některé proluky mají i svoje kamenné schodiště. Díky dilataci se nemusím ani při velkých deštích či za mrazu obávat zhroucení terasy. Kámen také robustní val zjemňuje a ozvláštňuje.“ Na valech jsou vysazeny drobné podrostové rostlinky – netřesky, hosty a jejich miniatury, stejně jako obří verze, seskupené do výtvarně pojatých zákoutí. Dekorují je také různobarevné nizoučké jalovce a ozdobné trávy. Objevujeme také zákoutí s levandulí a rozmarýnkou, o hezkých pár kroků dále nás okouzlují „horské zahrádky“ z vřesů a vřesovců. Když k téhle drobotině přisaďte vhodné konifery menšího vzrůstu, zahrádky se jakoby roztančí. Pan Horák si také rád pohraje – například z modřínu dvojím roubováním vytvořil panenku v sukni, která je ozdobou jedné z minizahrádek.
Buk pro okrasnou zahradu
Pokračujeme podél terasy až k místu, které patří převislým okrasným bukům v červených a zlatých barvách. Okrasné buky v červených i zlatých barvách jsou významnou ozdobou všech zámeckých zahrad. „Dříve sázely jen v zámeckých lesoparcích, my se specializujeme na kultivary vhodné i pro okrasné zahrady,“ říká majitel. „Můžeme nabídnout i novinku v podobě čarověníku.“
Horákovy buky
Bukové solitéry jako například Fagus sylvatica purpurea pendula či Fagus sylvatica nana jsou stromky, které umí pod taktovkou pana Horáka vytvořit ze svých korun sloupy, obelisky, či padající fontány listí. „Z našich kultivarů jsme dokonce vytvořili i „bukový“ kalendář,“ říká pan Horák a ukazuje plakát, který prezentuje jeho zahradu před zraky odborné veřejnosti.
Když se později vracíme domů, ještě dlouhou dobu potkáváme v okolních vesnicích stromky z Horákovy školky, včetně Rohanova buku.
Zahrada školkaře Horáka – tradice zavazuje
Ing. Dušan Horák má to štěstí, že jeho jméno je po tři generace synonymem pro školkařství. Erbovním květem rodinného podniku v Bystřici pod Hostýnem bývaly plaménky. Však jich také v letech 1935 – 1936 Horákovy školky nabízely 44 druhů a kultivarů. Ve znaku firmy jsou dodnes. V současné době však majitel nabízí kromě plaménků, které stále pěstuje ve skleníku, i mnoho dalších specialit – mj. i realizaci okrasných zahrad, které založí podle nároků terénu, typu půdy, klimatu a geologického podloží.
Text: Radka Borovičková
Foto:Zdeněk Roller
RADA PĚSTITELE HORÁKA
Co se svahem
„Ať už je sklon zahrady mírný nebo strmější, základem je vytvoření teras, podepřených zídkami,“ říká pan Horák. „Klasikou jsou zídky vytvořené nasucho. Svahy jednotlivých teras lze zpevnit výsadbou dřevin. Vhodné jsou tisy a borovice. Pro menší zahradu se ale nehodí.“ V prostorné zahradě stromové pasáže vytvoří intimní prostředí a oddělí jednotlivé terasy propojené cestičkami a pasážemi schodů. Nejvyšší patro může sloužit jako pozorovatelna či místo pro malý zahradní domeček. Pokud je svažitá zahrada na skále, lze ji pojmout i bez teras, pouze jako horské suťoviště, osázené klečí a suchomilnými rostlinami s podrostem drobných skalniček – hořců, mochen, netřesků apod. Přirozeně tu pak působí pěšiny, klikatící se vzhůru.
Suchá zídka
Staví se skládáním kamene nasucho – nejlépe z dané lokality. Lze využít i kámen, který harmonuje se založením zahrady a dalšími prvky v zahradě. Jako pojivo slouží směs písčitohlinité zeminy. Pokud má zahrada několik teras, lze je využít nejen jako základnu pro konifery a skalničky, rostoucí ze štěrbin mezi kameny, ale i pro květináče, usazené na kamenných či dřevěných obrubách z ekologických pražců.