Že se s hmyzem nedá bojovat ekologicky? Ukážeme vám, že to jde! (1)
Postřiků na tenhle obtížný hmyz je celá řada. Ale má smysl si zahradu zaneřádit takovou chemií? Asi ne…
Pozdní jaro, léto, ale i brzký podzim jsou na zahradě často ve znamení boje s drobným savým a žravým hmyzem. Nejvíce nás trápí mšice, jsou téměř všude. Dokonale zlikvidovat úrodu však dovede i sviluška. O molicích na kedlubnách nebo běláscích na zelí ani nemluvím. A mandelinka? Pohroma pro všechny, kdo si pěstují vlastní brambory. Zejména když je mají i na uskladnění na celou zimu.
Proti hmyzu lze táhnout ekologicky a bez jedů. Jen se musí vědět, jak na to
S každým ze zmíněných škůdců jde zatočit po dobrém, tedy bez použití protivné chemie, která má na zahrádce špatný vliv i po mnoho dalších měsíců. Každý ze zmíněného hmyzu totiž reaguje na látky, které běžně používáme v kuchyni nebo v potravinářství. Pojďme se na nechtěné hmyzáky a možný boj s nimi podívat postupně.
Téma rozdělíme do více článků, aby toho nebylo na jedno čtení příliš mnoho. Přece jen je nutné informace postupně vstřebávat, ne se jimi zahltit najednou. Dnes se podíváme na mšice, které jsou přímo spojeny s mravenci. Je nutné totiž bojovat s oběma druhy hmyzu najednou. Jinak se výsledku nedoberete.
Boj se mšicí
Mšice se dovede usadit snad všude. Ani kopřiva ji nespálí. Saje vše na potkání. Mravenci to vědí, tak si ji také na všechno nasadí a chovají si. Tedy, tu bez křídel. Mšice s křídly si poradí sama a docestuje, kam potřebuje. Každopádně: základním předpokladem úspěchu v boji se mšicí je likvidace mravenců v okolí zahrádky, zejména její zeleninové i ovocné části. Kdo upřednostňuje okrasnou zahrádku, musí mravence polikvidovat i tam.
Co na mravence?
I mravence umíme zničit bez zbytečné chemie. Stačí k tomu totiž prášek do pečiva. Anebo výrobky určené přímo na likvidaci mravenců. A založené právě na prášku do pečiva nebo na sodě. Princip je ten, že mravencům velmi chutná. Nemají problém se v něm i vymáchat, když roztokem s vodou prolijete hnízdo. Prášek je ale nafoukne a oni prostě prasknou. Kruté ale ekologické. A účinné.
S mravenci je nutné bojovat od brzkého jara, nenechat je přemnožit se. Když budete mravenci obsazená místa prolévat pravidelně hned od jara, ani se velkého množství mšic nedočkáte. Jakmile se zbavíte mravenců (ale musíte opakovaně, za chvilku se totiž nastěhují noví), máte půl boje se mšicemi hotového. Teď přijde na řadu buď voda, nebo olejový roztok. Kdy sáhnout po které metodě?
Vodní sprcha
Pokud se podaří zachytit nápor mšic v počátku, stačí na ně studená voda. A listy napadených rostlin prostě omýt. Vezměte si gumové rukavice, komu se to protiví, a při mytí třete pomocí prstů listy a napadené části rostliny tak, aby šlo vše pryč.
Když máte vylikvidované mravence, mšice se zpět nahoru nedostanou, řádnou sprchou se totiž utopily nebo jste je rozmačkali. A je na několik týdnů pokoj, než se nastěhují noví mravenci a založí novou kolonii mšic.
Olejový postřik
Pokud je napadení mšicemi již rozsáhlejší a mytí vodou by nebylo vhodné, nebo je mšice třeba na stromě, zvolte olejový postřik. Můžete si ho za malé peníze připravit doma nebo za větší peníze koupit již nachystaný. Stačí dodržet následující poměr:
- 5 litrů teplé vody
- 50 ml oleje
- 3 prášky do pečiva
Tohle nalijete do postřikovače, smícháte a stříkáte. Princip fungování postřiku je ten, že olej obalí hmyz. A ten se udusí, protože hmyz dýchá povrchem těla. Stříkejte tedy zejména ze spodní strany listů, kde zejména mšice přebývají. Když jsou listy zatočené, tak je mechanicky otevřete a postříkejte mšice i v takovémto jejich pokojíčku.
Postřik samozřejmě nefunguje na vajíčka, proto je nutné jej opakovat, jakmile se nové mšice vylíhnou. Proto rostliny choďte pravidelně kontrolovat. A jakmile uvidíte nové jedince, stříkejte znovu.