Pestrá Zahrada

Hortenzie – inspirace ze zahrad tří českých výtvarnic

Hortenzie – inspirace ze zahrad  tří  českých výtvarnic

Hortenzie latnatá v popředí, v pozadí modrá hortenzie velkolistá

Modrá, bílá, růžová, zelená. Kvetoucí hortenzie –  spolu s růžemi a levandulí –  tvoří triumvirát barevného základu zahrad všech velikostí. Podle druhu prosperují v polostínu i na slunci a lze z nich vytvářet působivá romantická zákoutí.

Mnozí majitelé zahrad na hortenzie nedají dopustit i proto, že se dají dobře kombinovat s kapradinami a hostami. Výsledkem je  zátiší, uzavírající stinnější kouty zahrad. K hortenziím lze přisadit i ozdobné traviny, včetně nízkých bambusů, vrbinu nebo břečťan.

O hortenziích už jsme psali, ale nezaškodí se podívat, jak se vyjímají na konkrétních zahradách. Nahlédneme do tří zahrad výtvarnic, které  ve výsadbách dávají prostor právě těmto krásným trvalkám.

Hortenzie latnaté ve vlhku a v polostínu dobře prosperují

Hortenzie Ivy Hüttnerové

Modrá barva květů ladí s doplňky pergoly

Tyto majestátní trvalky jsou chloubou herečky a malířky Ivy Hüttnerové. V její zahradě, která je proslulá laděním do modra, jsou důležité právě modře kvetoucí hortenzie. Výsadbu doplňují letničky – kopretiny, šalvěje, kontryhel, pryšce, z popínavek kromě břečťanu ještě plaménky. U zahradních jezírek okouzlují modré pomněnky, rostoucí spolu s kapradinami. Tahle kombinace je velmi romantická. Na slunném místě před pramenem potůčku ovšemv této zahradě svítí i pěkná skupina hortenzií latnatých.

 

Zahradě paní Štolbové dodávají barvy nejen květy,ale i její obrazy

Bretaňská inspirace  Renaty Štolbové

Samostatnou kapitolou zahrady jihočeské malířky Renaty Štolbové je zákoutí s hortenziemi před skleněnou stěnou zimní zahrady. Ze zdi shlížejí obrazy paní Renaty a podél zdi roste jedna vedle druhé.

„Hortenzie ráda maluju a vzplála jsem k nim vášnivým vztahem,“ tvrdí výtvarnice: „S dalšími výtvarníky jezdíme do Bretaně a tam jsou úplně všude, nejen vysazené, ale i v lese. U nás není vápenitá půda, tak musím vápno přisypávat, a jak to není rovnoměrné, kvetou v odstínech od modré po růžovou, což se mi moc líbí.

Někdo mi tvrdil, že mi hortenzie velkolistá vymrzne, ale já už sedm let po každých narozeninách přisadím další a všechny tu vydržely. Nemám potřebu přidávat žádné další barvy.“

 

V době naší návštěvy se hortenzie manželů Staňkových teprve chystaly vykvést

Červenomodrá zahrada  Staňkových

Zahrada Labyrint manželů Staňkových v Hradci Králové se blíží čtverci, ale majitelka – výtvarnice ji osadila tak, aby budila dojem útulného oválu. Tu a tam barevná květinová tečka, tu a tam houština, sestavená z vyšších a nižších dřevin s podrostem stínomilných bergénií a host.

Střed zahrady s trávníkovou plochou vyplňuje několik ovocných stromů. Některé pocházejí ze starých časů, jiné jako třeba stínotvornou třešeň, si majitelé vysadili sami.

Akcenty  zahrady tvoří barevné skvrny vytvořené z červeně a modře kvetoucích rostlin. Barevná paleta je dána levandulí, hortenziemi, plaménky nebo růžemi. Podzimní modř obstarává modrofialově kvetoucí a voňavý keř ořechoplodec klandonský.

Barevnou krásu hortenziím propůjčují listeny pod miniaturními květy

Hortenzie žijí dlouho

Opravdu žijí velmi dlouho a ty druhy, které vykvétají ze starého dřeva, se pozvolna rozrůstají. Jejím vysazením umístíte do zahrady barevnou i tvarovou stálici.

V dobrých podmínkách kvetou celé léto, na podzim krášlí záhony uschlými květenstvími. Dobře se vyjímají ve společnosti host, kapradin a ozdobných travin, včetně půdopokryvných bambusů.

 

Hortenzie řapíkatá dokáže porůst celou zeď či skálu

Místo pro hortenzie

Hortenzie stromkovitá

Hortenzie stromkovitá je spíše keř a uplatní se jako solitér nebo jako součást keřového lemu kolem výsadby stromů, zejména kolem jehličnanů. Na pozadí jejich neměnné zeleně se bílé květy hortenzie příjemně rozzáří.

Hortenzii latnatou můžeme sázet na slunnější místa a k jejím hroznům bílých květů se hodí prakticky cokoli. Její rozevlátá silueta si říká o podobně nepravidelné keře a vyšší trvalky. Může sousedit se zákulou, čechravami, třezalkami, dlužichami nebo růžemi a samozřejmě také s funkiemi, travinami a s kapradinami.

Hortenzii řapíkatou necháme pnout po zdi, treláži, pergole nebo po starých stromech. Můžeme ji zkombinovat s břečťanem nebo se zimolezy. Protože její listy na podzim po uschnutí zhnědnou, v kombinaci s přísavníkem by tolik nezaujala.

Ještě jeden hortenziový detail ze zahrady paní Huttnerové

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

Exit mobile version