Dračík je teplomilnou trvalkou, kterou si pro její nádherné květy zamilujete

Penstemon je rostlinou v Česku známou spíše pod názvem dračík. Rostlina původně pocházející ze Severní Ameriky se postupem času dostala i do našich krajin. Stala se oblíbenou trvalkou, která zdobí nejednu zahradu. A to i proto, že je péče o ni velmi snadná.

Closeup of a red dragon flower growing at the asphalt of a sidewalk

Dračík díky jeho vzhledu nemůžete minout

Dračík lze rozpoznat na první pohled především podle květů, které jsou trubkovitého tvaru. Zaujme vás ale také barva. Výrazné růžové si kolemjdoucí nemůžou nevšimnout. Květy jsou také často zbarveny do fialova, lehce krémové nebo světle červené barvy. Různě barevné druhy dračíku lze využít k pěstování pestrobarevného záhonu. Na ten vám tak stačí pouze tyto trvalky, které jsou na pěstování opravdu nenáročné. Drobné květy nejčastěji rostou v hroznovitých květenstvích.

Až metr vysoké trvalky kvetou několik měsíců v roce

Kochat květy se u této trvalky lze zpravidla od června až do konce září. Radost vám tak na zahradě bude dělat prakticky celé léto. Velikost i způsob růstu je ovlivněn druhem dračíku. Těch je více než tři sta. Setkat se tak můžeme jak s nízkými keři, tak i kobercově rostlými květinami nebo keři, které dorůstají až několik metrů. O ty ale zahrádkáři většinou nepečují. Na zahradě najdeme spíše odrůdy dorůstající půl až nejvýše jeden metr. Pěstovat lze jak ledničky a dvouletky, tak také oblíbené trvalky.

V České republice se nejlépe daří například dračíku srstnatému, jehlicolistému, vousatému nebo dračíku hartwegovu. Všechny tyto i mnohé další odrůdy bez problémů zvládnou v podmínkách českých zim přežít až do jara.

A jak o dračíky pečovat?

Dobrou zprávou je, že dračík zpravidla nepotřebuje žádnou speciální půdu. Bohatě tak postačí substrát neutrální, nebo mírné kyselosti. Vyvarovat byste se naopak měli zeminám s vysokým obsahem vápníku či míst, kde se vyskytují vápencové kameny. Samozřejmostí je pak, jako u každé rostliny, dostatek živin. Podcenit by se neměl ani dostatek slunečního svitu. Dračík má rád teplo a přímé sluneční světlo mu rozhodně neuškodí. Ba naopak na něm bude ještě více prospívat. Vystačí si ale také s polostínem.

Péči dračíky potřebují také během odkvétání. Aby se rostliny neustále mohly pyšnit bohatými květy, vždy po odkvětu je potřeba dračíky ostříhat. Díky tomu se tak můžete těšit na bohaté květenství, které se dokonce během léta může dostavit hned dvakrát.

Dračík - Foto: Depositphotos
Dračík – Foto: Depositphotos

Rozhodně nepodceňte přípravu na zimu

Jak již bylo řečeno, dračík má rád teplo. A právě proto je nutné jej, jako trvalku, přes zimu pořádně zakrýt. Na balkonech pěstované rostliny by měly přezimovat v chladné místnosti. Venku pěstované trvalky byste měli dostatečně přikrýt. A to například silnou vrstvou chvojí. Obvykle takto zazimované rostliny dokážou zvládnout i teplotu dosahující až mínus 10 °C.

Snadné namnožení řízkováním i výsevem semen

Dračíky lze snadno namnožit hned několika způsoby. Po odkvětu je možné řízkování polovyzrálých výhonů. Během zimního období, ideálně již například v únoru, je ale lze také namnožit výsevem semen. Dračík rád roste pospolu, kobercovitě se poté rozrůstá. Pokud ale nemáte dostatek místa, je možné jej pěstovat také v květináčích na terasách a balkónech.

Nejoblíbenější trvalka roku 2021

Obliba dračíků každoročně roste. Velmi často je můžeme najít jako jakési doplňky přírodních zahrad. Například vyplňují místa mezi vysokými trvalkami. Zdobit ale mohou také různé skalky nebo trávník, na kterém z nějakého důvodu tráva příliš neroste.To, že stále roste počet zahrádkářů, kteří mají dračíky v oblibě, dokazuje i cena, kterou tato trvalka dostala před pár lety. Český spolek perenářů již patnáct let každý rok vyhlašuje cenu pro trvalku sezóny. Tou se pro rok 2021 stal právě dračík.

Podobné články v internetu: