Jak si vypěstovat voňavý hyacint
Hyacint je nádherná cibulovina s omamnou vůní a neobyčejně krásným květenstvím. I my si můžeme užívat omamnou hyacintovou vůni, a to jak venku, tak i v bytě. Jak na pěstování této nenáročné rostliny?
Hyacint pochází ze západní Asie, do Evropy se dostal za starověkého Řecka a Říma. Nejoblíbenějšími rostinami byly v 18. století, kdy hyacintovými záhony a květníky nechala vyzdobit milenka francouzského krále Ludvíka XV všechny zahrady a palác ve Versailles.
Hyacint ven nebo do interiéru?
Při výběru hyacintů je důležité mít předem rozhodnuto, zda budeme chtít mít tuto omamně vonící kytku i doma nebo jen venku v záhonu. Hyacinty vyšlechtěné pro interiéry se totiž od těch čistě venkovních liší jednak velikostí a jednak schopností kvést i v teplém prostředí interiéru.
Pak už vybíráme v podstatě jen podle barvy, kterou si přejeme. Proto se doporučuje kupovat hyacinty v ověřených zahradnictvích, kde víme, že uvedená barva u prodávané cibule opravdu taková bude. Anebo koupíme hyacinty v době, kdy kvetou. Pak je vybraná barva bez sebemenších pochyb.
Koupili jsme hyacint v podobě cibule
Jestliže jsme koupili hyacint v podobě cibule, tedy po vegetačním období, kdy kytka již odkvetla a zatáhla si do cibule potřebné živiny ze svých listů, je nutné uchovat cibule v suchém a chladnějším prostředí, a to až do jejich výsadby.
Čas výsadby se liší podle toho, zda chceme hyacint pěstovat doma a rychlit jej na vánoční nebo na velikonoční stůl, nebo zda chceme hyacint pěstovat venku v záhoně. Hyacinty do interiéru se musejí sadit cirka tři měsíce před tím, než mají kvést. Takže v září pro vánoční dekoraci, v prosinci nebo v lednu pro dekoraci velikonoční. Venkovní hyacinty se sadí v září a v říjnu, podle počasí.
Koupili jsme kvetoucí hyacint
Jestliže jsme si domů přinesli kvetoucí hyacint, jen jej zaléváme a hnojíme. Necháme jej odkvést a ihned po odkvětu z něj sdrhneme květ, aby se cibule nevyčerpávala zbytečnou tvorbou semen, protože semena jistě používat nebudeme. K množení hyacintů slouží cibule, nikoliv semena.
Jakmile se hyacinty zatáhnou zpět do cibule, což znamená, že jejich listy seschnou a cibule naroste o všechny látky, které si z listů stáhla, vyndáme cibuli ze země a uskladníme ji na suchém a co nejchladnějším místě, podobně jako například tulipány. Později cibuli zase vysadíme.
Jak pěstovat venkovní hyacinty?
Venkovní hyacinty, které rostou v záhonech, můžeme pěstovat dvěma způsoby. Ten první vyžaduje pouze vysazení a občasné zalévání a prohnojení, po odkvětu odstranění květu. Jde o velmi jednoduchý postup pěstování, hyacinty se o sebe totiž pak už postarají úplně samy. Takto se dají hyacinty pěstovat například i v trávníku.
Druhý způsob pěstování spočívá v tom, že cibule hyacintů vyndáme po zatažení listů ven a dopřejeme jim vegetační klid mimo zeminu, během září nebo října je zase vysadíme. Jde o pracnější způsob jejich pěstování, který přinese výsledek v tom, že květenství hyacintů bude bohatší.
Druhý způsob pěstování je možný pouze v záhoně. Doporučuje se vysazovat hyacinty ve speciálních hlubokých a úzkých košíkách, díky kterým se rostlina dostane ke všem živinám, ale cibule se budou pak snadno vyndávat, nebude hrozit jejich poškození během vyrývání.
Jak vysadit venkovní hyacinty?
Výsadba venkovních hyacintů je specifická v tom, že musí být poměrně hluboká. Hyacint musíme do záhonu nebo do trávníku umístit tak, aby cibule ležela cirka 20 cm pod zemí. Výsadbová jamka by měla být dobře prolitá. Položit cibuli samozřejmě musíme kořeny dolů.
Pak cibule zahrneme a před zimou můžeme ještě překrýt osázená místa listím, netkanou textilií či vyšší vrstvou chvojí. Tím zajistíme, že se voda ze země nebude tak rychle odpařovat, takže cibule nevymrzne (nevyschne).
Jak pěstovat hyacint v interiéru?
V interiéru pěstujeme hyacinty tak, aby kvetly na Vánoce nebo na Velikonoce. Rychlení trvá cirka tři měsíce, takže si musíme pohlídat správný termín uložení cibule v lednici a následného vysazení do květníku se zeminou nebo do speciální skleněné vázy pro hyacinty s vodou.
Rychlení hyacintů začíná v lednici, na chladnějším místě v lednici, tedy ve spodních přihrádkách. Zde stráví cibule hyacintu tři týdny až měsíc, aby získaly pocit, že proběhla zima a že až se oteplí, bude čas k vyrašení listů i ke kvetení.
Po pobytu v lednici dáme cibule buď do květníku, nebo do vázy. Pokud sadíme do květníku, potřebujeme vyšší a užší květník pro jednotlivé cibule nebo dostatečně vysoký truhlík pro několik cibulí vedle sebe. Hloubka by měla být okolo 12 – 15 cm, může být i vyšší. Pro sazení do skla si pořídíme speciální vázu na rychlení hyacintů.
Do květníku dáme cibuli tak, aby byla v zemině asi ze dvou třetin. Horní třetina musí být nad zemí. Do vázy se hyacint dává tak, aby se cibule dotýkala vody (živného roztoku) jen nejspodnější částí. A až vyraší kořeny, mají být v živném roztoku pouze kořeny.
Další fází rychlení hyacintů je temná a chladná místnost, nejlépe sklep. Zde by měla být teplota okolo 8 stupňů Celsia a zde stráví hyacinty další měsíc. Během této doby pustí kořeny a začnou vyhánět květenství. To je doba, kdy je přemístíme do prostoru, kde je stále ještě chladněji, ale kde budou mít velké množství světla. Například veranda, zimní zahrada a podobně.
No a až rozkvetou, můžeme si hyacinty přenést domů, kde je budeme jen zalévat, přihnojovat a užívat si jejich krásy a omamné vůně. Čím teplejší bude místnost, kde budeme hyacinty pěstovat, tím kratší dobu pokvetou.