Pestrá Zahrada

Jak získat kvalitnější kompost? Odpoví vám žížaly!

kompost plný žížal
Kompost plný žížal

Že je kvalita kompostu nezbytnou podmínkou úspěšného zahradničení, o tom není pochyb. Bez dobrého kompostu se nedočkáme dobré úrody u plodin, ani kvalitního kvetení a dobrého vzrůstu u okrasných rostlin. Jenže jak to udělat, aby byl kompost kvalitní, když většinou na něj házíme jen trávu? Velkými pomocníky se nám mohou stát žížaly. Ovšem jsou i další cesty vedoucí k vyšší kvalitě kompostu nebo k jeho rychlejšímu zrání.

Prodyšnost a zalévání

Velkou měrou se na kvalitě kompostu podílí jeho prodyšnost a prolévání vodou. Všechny rozkladné procesy jsou totiž závislé jak na vlhkosti, tak na vzduchu (i když toho je potřeba jen minimální množství). Zalévaný a provzdušněný kompost si hravě poradí i s rozkladem trávy – a to i tehdy, když tvoří jeho základní složku a ani do něj nepřidáváte živočišný trus.

Proto bychom měli kompost zakládat tak, aby se do něj dostával vzduch zejména spodní cestou (dno kompostu vyložit větvemi a jinými většími kusy, mezi kterými projde vzduch dovnitř), ale i po stranách. Voda uspíší rozkladné procesy také, takže při delším suchu si při zalévání zahrady vzpomeňme i na kompost – a prolijme jej pomalu, ale důkladně.

Prodyšný kompost zraje rychleji

Zemina a bakterie

Zemina, kterou nosíme do kompostu na kořenech plevelů, je pro jeho kvalitu velmi důležitá. Obsahuje totiž myriády bakterií, které jsou za rozkladný proces zodpovědné. Čím více zeminy, tím lépe bude kompost zrát. Jestli plevel neplejete, střídejte v kompostu vrstvy trávy a vrstvy zeminy tak, aby se tráva mohla rozložit co nejlépe.

Zeminu může coby zdroj bakterií pro zrání bio odpadu nahradit koncentrovaný urychlovač kompostu, který lze pořídit v potřebách pro zahrádkáře a který obsahuje stejné bakterie, jen extrahované, vysušené, připravené k akci, jakmile se dostanou do vhodného prostředí, kterým je právě vlhký kompost.

Káva

Káva sice zrání kompostu nijak významně nepomáhá, ale je lákadlem pro žížaly. Navíc obohacuje kompost o prvky, které potřebuje k dobrému zrání. Jestliže si vaříte „turka“, „preso“ nebo jakoukoliv jinou kávu připravovanou z kávových zrn, nikdy sedlinu nevyhazujte jinam než na kompost. Přidávat ji můžete i rovnou do květníků, kde vaše rostliny obohatí o důležité látky.

Žížaly to s bio odpadem umějí

Žížaly a kompost

Pokud se ve vašem bio odpadu na zahradě doposud neobjevily žížaly, i když máte kompost založen již několik měsíců, nezoufejte. Vždy se to dá uspokojivě řešit. Možností je několik: nalákat žížaly na kávu, přinést si žížaly z kompostu od sousedů, nalovit si žížaly na louce (na jiné zahradě)  a do kompostu je ubytovat, nebo si je zkrátka koupit.

Pokud byste se vydali cestou koupě žížal, budou k mání zejména ty kalifornské. Na webu můžete najít místa, kde je jejich chovatelé nabízejí – a třeba zrovna blízko vás na nějakého natrefíte. Výhodou kalifornských žížal je jejich vysoká „účinnost“ ve smyslu objemu přetvořeného za jednotku času.

Kalifornské žížaly jsou zkrátka nejpracovitější. Zamoření okolí tímto druhem žížal se rozhodně nemusíte bát, necestují totiž. Jakmile mají svůj kompost, drží se v něm. Trochu zdržení bude, až půjdete kompost nabírat. Bude to chtít po vrstvách a pomalu tak, aby se žížaly stíhaly přemisťovat do části, kterou na kompostu budete nechávat.

Letitý kompost

Přinést si ale můžete i klasické české žížaly. Stačí vyrazit na lov po dešti, nebo požádat souseda o kousek místa v jeho kompostu, kde si budete moci zalovit. Nově přinesené žížaly se v kompostu rychle zabydlí a jeho zrání budou urychlovat přímo před očima. Až jej budete nabírat, rozhodně nebude potřeba na ně brát velký ohled. Rády se zavrtají i do půdy ve vašich záhonech. Jen pozor, čím více žížal v záhonech máte, tím větší lákadlo pro krtky jste vytvořili.

Co je pro kompost nejlepší? Všechno do kupy!

Nejlepších výsledků dosáhnete, když kompostu věnujete všechny zlepšováky, které tu byly zmíněny. Tedy provzdušnění, vodu, hlínu, bakterie, kávu i žížaly. Dobrým zpestřením kompostu jsou i banánové slupky. A nezapomínejte, že i odpad z ovoce a zeleniny je na kompost vhodný. Jestliže pěstujete okrasné rostliny, zjistěte si, které na kompost nepatří. Nikdy by na kompost neměly přijít nadzemní části rostlin, které byly napadeny plísní nebo virovými chorobami. Důležité je rovněž umístění kompostu, jak jsme se o tom zmiňovali v předchozím dílu našeho miniseriálu.

Exit mobile version