Vyvýšené záhony – jejich výhody a nevýhody

Vyvýšený záhon - Foto: Depositphotos
Vyvýšené záhony – Foto: Depositphotos

Odborníci na zahradu jsou si vědomi toho, že kvalita půdy ovlivní to, jestli se vám podaří úspěšně něco vypěstovat či nikoliv. Ne všichni mají zahradu s kvalitní půdou, na které se jejich úrodě bude dařit. 

Riziko neúspěšného pěstování se zvyšuje u půdy, která má písčitý nebo jílový charakter. Majitelé těchto pozemků se většinou bohaté úrody nedočkají. Dobrou zprávou je, že tuto půdu lze vylepšit a to za pomoci organického materiálu jako je hnůj nebo kompost. Je to však běh na delší trať, neboť v počátcích budou převládat nepříznivé vlastnosti původní půdy. Po tuto dobu mohou dobře posloužit vyvýšené záhony. 
 
Ze samotného názvu je zřejmé, že se jedná o záhony, které jsou navrstveny výše než je původní povrch. Výplň tohoto záhonu tvoří organický materiál, který se postupně rozkládá. Pro naplnění záhonu je vhodné použít větve, listí, rostliny nebo trávu ze zahrady a také kompost, který je nedílnou součástí vyvýšeného záhonu.

Výhody 

Protože záhon obsahuje dostatečný obsah organické hmoty, tak poskytuje substrát, který je úrodný a kyprý. Tím, že dochází k postupnému rozkladu organické hmoty, při kterém vznikají kvalitní živiny, tak odpadá nutnost záhon hnojit. Pro doplnění živin využijte kompost.
 
Vyvýšený záhon poskytuje rostlinám lepší mikroklimatické podmínky. Tím, že je záhon položený výše, tak lépe přitahuje sluneční paprsky a rychleji dojde k jeho prohřátí. Určité teplo se vytváří i při rozkladu organického materiálu v záhonu. Vysoký záhon nikdy nepředčí pařeniště, ale urychlí zrání úrody. 
 
Vysoký záhon lépe zadržuje vodu než klasický záhon o stejném rozměru. Avšak díky jeho vyššímu umístění se zároveň voda rychleji odpařuje. Tento problém můžeme zmírnit mulčováním.
 
Foto: Depositphotos
Vyvýšené záhony – Foto: Depositphotos
 
Záhon se může stát zajímavým okrasným prvkem vaší zahrady, pokud šikovně zvolíte materiál (např. kámen, proutí, dřevo).
 
Vysoký záhon můžete umístit kamkoliv. Můžete jej využít na místech, kde rostliny původně pěstovat nejde a to například na betonovém povrchu nebo dlaždicích.
 
Velkou výhodou může být jeho dobrá dostupnost. Což využijí hlavně starší lidé, kteří mají problémy se zády nebo tělesně postižení lidé. O vysoké záhony zvládnete pečovat i vsedě.

Nevýhody 

Životnost vyvýšených záhonů je omezená. Materiál se opotřebovává vlivem venkovních podmínek, u materiálu uvnitř dochází k rozkladu. 
 
Vysoké záhony jsou náchylné k vysychání. Eliminovat tento problém můžete mulčováním a také pravidelnou kontrolou vlhkosti. Dalším řešením, které připadá v úvahu je umístit do záhonu zavlažování. Vyvýšené záhony jsou oblíbeným teritoriem pro různé hlodavce. Proto je dobré opatřit záhon králičím pletivem.
 
 
 

Podobné články v internetu: