Je čas na výsev muškátů
Stálice českých oken – slunomilné muškáty se do evropských skleníků přistěhovaly z Jižní Afriky už v 17. století. Postupně se spolu s fuchsiemi, stěhovaly ze zámků do selských stavení a staly se součástí venkovského koloritu. Podle tvaru semen se jim říkávalo čapí nůsky.
Kulaté stonky muškátů nejrozšířenějších babičkovských „zonálek“ čili muškátů páskatých jsou ze začátku dužnaté, později dřevnatí a nabývají tvar malého keříku. Jejich listy mají tmavší podkovovitou kresbu. Rod Pelargonium obsahuje kolem 250 přírodních druhů a mnoho hybridů vzniklých křížením. Umí vyšperkovat okna, balkon i terasu, ale mohou být vysazeny i solitérně – třeba na zídku či naopak akcentovat zahradní ostrůvek z lučních a zahradních rostlin, včetně hortenzií. V České Skalici dokonce najdete i muškáty ozdobený komín. Oba základní druhy muškátů – Pelargonium peltatum (převislé muškáty) i Pelargonium zonale (páskaté, vzpřímený stonek) mají podobné nároky na světlo, teplo vláhu i substrát, ve kterém se pěstují.
Rozmnožování semeny
Všechny druhy zahradních pelargónií se doposud množily převážně vegetativně – řízkováním výhonů. V posledních letech však byly vyšlechtěny hybridní odrůdy – tzv. F1 linie, které se mohou bez problémů rozmnožovat i generativně – semeny. Semínka muškátů mají tvrdé osemení, které někdy brání příjmu vody a snižuje klíčivost. Komerčně prodávaná semena jsou proto skarifikována – jejich osemení jsou místně obroušena, aby semínko mohlo rychleji nasát potřebnou vláhu. Klíčivost kupovaných semen, která jsou skarifikována je 80 – 95 %.
Čas výsevu – leden a únor
Generativní množení muškátů páskatých je jednoduché, vyžaduje pouze čas. Od vyklíčení semínka po rozvinutí prvních květů na mladé rostlině obvykle uplyne 4 – 5 měsíců.
Pokud tedy chcete vysazovat kvetoucí rostliny muškátů do truhlíků počátkem května, musíme je vysévat hned s příchodem nového roku, nebo v průběhu ledna. Muškáty jsou tak první rostlinou, s níž zahrádkář začíná.
Problémové nejsou ani únorové výsevy, kdy je vyšší intenzita světla a mladé rostliny se tak příliš nevytahují.
Jen se musíte smířit s tím, že rostliny budou vykvétat až průběhu května. V červenci ale nepoznáte rozdíl mezi muškáty z lednových a z únorových výsevů.
Jestliže máte vytápěný skleníček, výsev lze provést již v prosinci.
Způsob výsevu
Semena muškátů sejeme plošně. Pelargoniová semena se vysévají do čistých misek, mělkých květináčů nebo truhlíků, naplněných propařeným lehkým substrátem, nejlépe do směsi rašeliny a Agroperlitu či jemnějšího ostrého písku, do hloubky 0,3 – 0,5 cm jednotlivě nebo do řádku. Výsev je možné zalít 0,15 % roztokem Previcuru na ochranu proti houbovým chorobám.
Jednotlivá semena lze též vysévat do rašelinových zakořeňovačů jiffy, které jsou umístěné na mělkém tácu. Výsevní misky se umístí na plné světlo u okna, kde teplota pro vyklíčení je v rozmezí 20 – 25oC. Nižší pěstební teplota způsobí, že sazenice budou růst pomaleji a nebudou se vytahovat do výšky.
Péče o semínka
Výsev mírně přihrňte zeminou a umístěte v teplém skleníku nebo na okně. Nezapomeňte ho pravidelně rosit. Čerstvý výsev je vhodné přikrýt tenkým sklem. Pravidelné větrání zabrání padání klíčních rostlin, rostliny budou navíc odolnější.
Když jsou semenáčky dost velké k uchopení, přesaďte je a snižte teplotu na 20 OC, po 6 týdnech na 16 OC.
Případné vytahování semenáčků muškátů ukazuje na disproporci mezi světlem a teplotou, při které mladé rostlinky pěstujete. Čím nižší je intenzita světla, tím nižší musí být i teplota.
Při nižší teplotě se samozřejmě prodlužuje doba potřebná na předpěstování rostlin.
Přepichování
Jakmile se objeví první klíčící rostlinky, odstraňte sklo. Když mají rostliny první pravé lístky, je na řadě přepichování – tzn. rostliny vyjmeme ze stávající nádoby a přesadíme do truhlíku (2 až 3 centimetry od sebe každou rostlinku, přepichujeme do trojsponu). Lze použít stejný substrát, který jsme použili pro výsev semen.
Následná péče
Po 2 až 3 týdnech je potřeba rostliny přesadit do květináčů o průměru 10 centimetrů. Při přesazování obohatíme pěstební substrát o kompost. Přesazené rostliny umístíme na teplé a slunné místo. Ideální teplota by se měla pohybovat okolo 21 až 25°C. Rostliny umístíme na venkovní stanoviště až po 15. květnu.
Zakořeňovače
Jiffy jsou zakořeňovače vyrobené ze slisované rašeliny, čedičového nebo jiného vlákna. Zpočátku našly uplatnění jen u velkopěstitelů, ale nyní se velmi často objevují i u drobných zahrádkářů. Obchody je nabízejí v různých velikostech a balení, takže si vyberete přesně podle svých požadavků.
Při setí pelargónií do zakořeňovačů odpadá přepichování, ale po třech týdnech je nutné vyklíčené rostlinky zalít slabým roztokem vícesložkového hnojiva.
Netradiční květy
Semenem se nejčastěji množí klasické jednobarevné muškáty – červené, růžové nebo bílé. Pokud hledáte květy s kresbou či žilkováním, doporučujeme hybridy, které jsou i při generativním množení značně vyrovnané. Například hybrid Horizon Ripple Raspberry (muškát páskatý) je odrůda s žíhanými květy. Podkladová růžová barva je překryta karmínovým žilkováním. Oproti tomu Horizon Star (muškát páskatý) má světle růžové květy s tmavě růžovou hvězdicovitou kresbou uprostřed každého kvítku.
Tipy
+ Muškáty nepěstujte v příliš velkých nádobách, kde zůstává zemina dlouho zamokřená a nedostatečně vysychá. Během léta potřebují středně vydatnou zálivku a jednou za 10 až 14 dnů přihnojování.
+ V současné době existují speciální pěstební substráty, které jsou podílem humusu i přidanými hnojivy ideální pro dosažení bohatého a dlouhého květenství na velkých a silných rostlinách.
+ Pelargonie snášejí lépe sucho nežli vlhko, se kterým si neporadí. Obdobně je to i s výživou – v přehnojené, příliš výživné zemině rostliny bujně rostou, ale hůře kvetou, řízky snadněji zahnívají a trpí chorobami.