5 důvodů, pro které milujeme orchideje

Nápadné, exotické a také velmi populární. To jsou orchideje. Početná skupina rostlin, která se stále rozšiřuje. Variabilita jejich květů je obrovská a počet jejich obdivovatelů roste. Čím vším lidstvo fascinují?

Žlutá orchidej - Foto: Depositphotos
Žlutá orchidej – Foto: Depositphotos

Kus exotiky, kterou můžete mít doma

Orchideje rostou téměř po celém světě. Vyhýbají se snad jen těm nejchladnějším koutům naším planety. Najdeme je nejen v našich domácnostech, ale i v divoké české přírodě. Některé druhy jsou považovány za kriticky ohrožené a jsou na našem území ze zákona chráněny. Od běžně pěstovaných domácích variant se však liší na tolik, že byste jim na první pohled příbuznost s populárními rostlinami známými z okenních parapetů vůbec nehádali. Jejich květy jsou mnohem méně nápadné.

Toto ale neplatí pro všechny divoce rostoucí orchideje. Například v Mexiku, odkud řada druhů pochází, roste mnoho rostlin s květy nejrůznějších barev a velikostí. Z Ameriky také pochází vanilkovník plocholistý, jehož plody jistě zná každý cukrář. Dnes lze již aromaticky výrazný vanilin připravit i synteticky, přesto jsou ale vanilkové lusky poptávanou komoditou. Do svých nápojů z kakaových bobů je přidávali i původní obyvatelé Ameriky, Aztékové.

Na první pohled

Orchideje patří mezi voňavé květiny. Látky z nich izolované se využívají ve výrobě parfémů, mýdel i dalších voňavých produktů. Přesto to není jejich vůně, čeho bychom si jako prvního všímali, když se s nimi setkáváme. Tím magnetem, který přitahuje naši pozornost jsou pestré a zpravidla i poměrně velké květy, které se elegantně nesou na dlouhých stoncích. Květy mohou nabývat mnoha tvarů i barev. Ať už jsou ale jakékoliv, vždy vnáší do místnosti eleganci. Orchideje patří mezi dlouhodobě kvetoucí bytové rostliny. Květy jedné rostliny vás mohou těšit i několik měsíců.

Od bílé až po modrou?

Modrá orchidej - Foto: Depositphotos
Modrá orchidej – Foto: Depositphotos

V domácích podmínkách jsou velmi často pěstovány růžově, purpurově nebo bíle kvetoucí rostliny, ale žádnou raritou nejsou ani žluté, červené nebo zelené květy. Mnoho křížených rostlin, hybridů, se na nich pyšní originální barevnou kresbou. Některé květy nesou tečky, jiné podlouhlé čáry či skvrnky. Výjimečné nejsou ani plynulé barevné přechody.

Sem tam můžete zahlédnout dokonce modré varianty. Ty mezi ostatními rostlinami zcela jistě vyniknou. Přestože modré orchideje skutečně existují, je mnohem pravděpodobnější, že jste se v minulosti setkali s obarvenou variantou orchideje. Modře kvetoucí rostlina byla vytvořena umělou úpravou z přírodního originálu, rostliny, která přirozeně nese bílé květy.

Krásné přesto nenáročné

Při prvním pohledu na jejich dokonalé květy se může zdát, že se musí jednat o mimořádně náročné rostliny. Zdání klame. Mezi běžně pěstovanými druhy je mnoho těch, o které se bez problémů zvládne postarat každý laik. Důležité je ale rostlinu dobře vybrat. Druhy se mezi sebou liší nároky na teplotu a další podmínky růstu, ale samotná péče o orchideje je relativně snadná. Stačí vhodně zvolit zálivku a rosení a občas podpořit rostliny předáním hnojiva. I další nároky jsou podobné jako u jiných domácích rostlin.

Sběratelská záležitost

Orchidejím jsou věnovány nejen okenní parapety, ale také knihy, internetové stránky i celé výstavy, kde se tradičně setkávají pěstitelé z různých koutů světa. Orchideje takto spojují své obdivovatele do velkých skupin, což jejich oblibu ještě posiluje. Lidé sdílí nejen zkušenosti s jejich pěstováním, ale rostlinky si vyměňují, a nebo dokonce kříží. Sbírky některých nadšenců přesahují stovky druhů. Podobnými počty se chlubí i naše botanické zahrady, a tak pokud nemáte orchideje právě doma, a chcete se potěšit jejich originalitou, určitě se vyplatí některou z nich navštívit.

Podobné články

Napsat komentář