Pestrá Zahrada

Rostliny v nádobách – letní výzdoba zahrady

Rostliny v nádobách – letní výzdoba zahrady

Jeden muškát někdy stačí
Jeden muškát někdy stačí

Nastává čas stěhování kytek. Na čerstvý vzduch vyneseme rostliny v nádobách – letité palmy, oleandry i fuchsie a muškáty. Krásu rostlin podpoří zajímavé nádoby, ale i nápadité umístění.  Probuďte svoji fantazii a zkoušejte pro ně najít to správné místo.

I naše rostliny v nádobách působí zajímavě

Solitérně umístěná nádoba se může stát ústředním bodem zahradní kompozice nebo zkrášlením posezení pod pergolou, ze skupin  tvarově různých květináčů lze vytvořit minizahrádku na schodech, dvorku či u vstupních dveří. Rostliny v nádobách mohou také zdobit terasy svažitých zahrad, usazené na kamenných zídkách. Zasadit si do nich lze vše – včetně trsů jahodníku. Zajímavým experimentem jsou miniaturní kompozice z našich planě rostoucích travin, kapradin a květin.

 

Pěstitelé bonsají své miláčky rádi umísťují ven

Trocha exotiky na české zahradě

Pestré květiny v květináčích zpestří zahradu, kde dominuje trávník a konifery

Ze subtropických rostlin lze vytvořit množství kompozic. A když se jedna sestava okouká, stačí květináče přeskupit a všechno je jinak. Harmonicky působí nejen barevně kvetoucí oleandry, begonie nebo stromkové fuchsie, ale i tvarově upravené buxusy. Z pokojových rostlin ocení letnění na vzduchu například aukuba. Subtropické rostliny v nádobách bychom ale na zahradě měli chránit před větrem.

Kapitolu samu pro sebe pak tvoří rozmístění bonsají – těm vyhradíme vyvýšené místo na esteticky zajímavých podstavcích nejen kvůli riziku přízemních mrazíků, ale i proto, abychom se jimi mohli dobře kochat.

 

 

U chalupy

Osvědčená klasika u chalupy nikdy nezklame

Úžasný efekt lze vytvořit i z obyčejné věci v neobyčejném aranžmá: plastový květináč s muškátem, kterého by si nikdo nevšiml, lze postavit na malou „palandu“ zapuštěnou do hranice vyrovnaného dřeva a zajímavý kontrast je tady. Rostliny v nádobách lze usazovat i mezi skupiny balvanů nebo do vykotlaných starých pařezů, případně pro ně můžeme vyhloubit otvory v ležících polenech nebo torzech kmenů. Na zimu pak takový „obal“ překryjeme fólií, aby v něm voda a sníh nevyvolaly hnilobu.

Květináče mohou zdobit zápraží a okenní parapety, nebo je zavěsíme na trámy. Dobře se vyjímají muškáty, begonie, fuchsie, afrikány, bakopy nebo šrucha. A proč si do některého z květináčů nevysadit i jahodník, pažitku nebo drobná rajčata? Není nutné úzkostlivě květináče zbavovat plevelů. Šťavel tuhý nebo malý trs nízké lipnice vlastně vedle vysazených rostlin vypadají docela dobře.

 

 

Staré hrnce a spol.

Objev z bazaru potěší stejně jako květina v něm

Vědí to výtvarníci, zahradníci, šetřílkové i sběratelé. Trochu oprýskaná nádoba – ať modře glazovaná či s ozdobnými malůvkami – je poklad, který se musí vystavit. Hrnce na mléko, nočníky i keramické krajáče a sádelňáky, zejména ty sdrátované, si zaslouží osázení a vystavené. Patina a poetika starého nádobí totiž umí se zahradou divy. Naopak úplně proti smyslu věci působí „umělecky“ nakřáplé a patinované amfory, které nabízejí nejen stánky s trpaslíky podél příhraničních silnic, ale i některá zahradní centra.

Keramický krajáč

Ve starých nádobách je nejlépe vyjímají klasické muškáty a surfinie, petúnie a lobelky. Zaujme i obyčejný asparágus, lichořeřišnice nebo trs zvonků a kopretin.

 

Keramika – ceny vs. kvalita

Šamotová žardiniéra od keramiků Bambasových

Keramika na našem trhu se liší nejen kvalitou zpracování, ale i vlastnostmi a cenou. Kromě šamotové hlíny se pro venkovní užití hodí i kamenina – oba materiály jsou nepropustné a díky vysoké teplotě vypalování i pevné. Běžná, tzv. přírodní terakota je křehká a nasákavá, vhodná spíše pro jižní klima, ale je cenově dostupnější.

Drobné keramické misky

Na výběr je množství tvarů, barev a povrchového zpracování . Zcela originální květináče a zahradní žardeniery lze výhodně koupit na hrnčířských trzích nebo přímo od keramiků.

Pro umístění do záhonů se hodí jednoduchá keramika bez glazury, hezky se tu vyjímají i staré drátované nádoby. Na terasu je určená kvalitnější a dražší glazovaná keramika, tvořící obal pro rostliny v nádobách poznamenaných usazeninami minerálů a vlhkými mapami. Na malém prostoru – v atriu či na dvorku vynikne sbírka květináčů stejného designu, ale v různých velikostech a barvách.

Do glazovaného obalu lze aranžovat květináče podle fantazie

V čem se rostlinám daří

I takovýto obal lze použít

Klasický hliněný květináč bez glazury a kvalitně vypálený, je pro rostliny nejlepší. Porézní povrch zajišťuje cirkulaci vzduchu a dobrou vzlínavost vody, zabraňuje přehřívání kořenů. Dalším obalem, v kterém také většinou květinu koupíme, je plastový květník. Jeho výhodou je nerozbitnost a nízká cena, ale květináč neumí hospodařit s vodou. A v plastových nádobách tmavé barvy se rostliny na slunci „uvaří“.

Rostlinám v nádobách se dobře vede i v obalech ze světlého kamene, ze dřeva, případně proutí či ratanu. Při výběru platí pravidlo: světlé barvy slunce odrážejí, tmavé absorbují světlo i teplo.

 

Pravidla aranžování

Trojice výsadeb i keramických obalů stejného typu

Květináče jsou svým tvarem, barvou a zdobností výraznou součástí klasické zahrady, ale i prvkem, který zdůrazní charakter zahrady miniaturní. Rozměr nádoby by měl být ve správném poměru k okolí, důležitá je rovnováha mezi rostlinou a květináčem. Lépe působí skupinky v lichém počtu a v mírné proměnlivosti rozměrů a tvarů. Pozornost věnujte i barevnosti aranžmá: jasně zbarvené rostliny v nádobách vyniknou na tmavém pozadí a naopak.

Veranda rustikálního typu dokreslená rostlinami v nádobách

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

 
Exit mobile version