Na domácí rajčata, okurky, papriky, cukety, dýně, melouny a další plodovou zeleninu se těšíme od podzimu až do brzkého léta. Jejich sezóna netrvá dlouho, ale při správném skladování si na nich pochutnáme i po sezóně.
Většinou jde o plodiny subtropické, které u nás nedokáží samy přežít chladné jaro a podzim protkané dlouhou nocí a krátkým dnem. I proto je sezona jejich sklizně poměrně krátká. Kdo však ví, v jaké zralosti je sklízet a kde je uchovávat, může si i vlastní plodovou zeleninu užít klidně ještě i v lednu nebo později. Podívejme se, jak na jejich správné skladování.
Do sklepa a do lednice patří hlavně okurky, melouny a papriky
Po dobu několika týdnů můžete s úspěchem skladovat salátové okurky polní, hadovky, silnostěnné papriky nebo i melouny. Stačí je dát do lednice (pokud ji máte dost velkou) nebo do vlhkého hlubokého sklepa, kde není ani v létě příliš teplo, také v něm zůstává vlhký vzduch.
Okurky, melouny a papriky sklízejte před plnou zralostí. Okurky ještě tmavě zelené, melouny také, papriky by neměly být ještě úplně vybarveny – často stačí technická zralost, tedy zelená barva, ony se pak dobarví většinou samy – nebo pěstujte odrůdy, které jsou sladké už v zeleném stádiu.
Zeleninu rozložte na dno přepravek, aby se na sebe jednotlivé kusy příliš nemačkaly. Paprika může být ve dvou vrstvách – přece jen je poměrně lehká. Přepravky byste ideálně měli umístit přímo na podlahu, kde je teplota nejnižší.
Samozřejmě je potřeba sklizeň pravidelně kontrolovat, vybírat poškozené kousky, přednostně spotřebovat plody, které byly nějak porušeny ve slupce, třeba otlakem, rýpnutím, pádem, jakkoliv. Při správném sklizení a dobrém skladování vydrží i déle než měsíc.
Do sklepa rozhodně nedávejte cukety, dýně a ani patizony.
Cuketám, dýním a patizonům dopřejte sucho, tedy žádný mokrý sklep. Tato zelenina vlhko přímo nesnáší. Neměla by ale být ani přímo v bytě, a už vůbec ne u topení. Ideální jsou chodby, izolované verandy, suterény, kde je teplota o něco nižší než pokojová.
Než tuto plodovou zeleninu uskladníte, musí dokonale vyzrát, to znamená, že sklízet ji budete, až ztvrdne slupka a stopka zažloutne, seschne . Přitom stopku neodlamujte. A snažte se, aby se plody nijak nepomačkaly, neotloukly, zkrátka abyste je ukládali nepoškozené.
Vždy je rozložte na dobře větrané místo, i na vzdušný podklad (vhodný je například vyšší karton) a cirka jednou za dva týdny kontrolujte stav, ihned spotřebujte (konzervujte) ty, co začínají mít skvrnky – to jsou první projevy hniloby/plísně, ale teprve ve slupce, tu odstraníte.
Při správném skladování si můžete vlastní dýně užívat třeba ještě v březnu. Nejdéle vydrží odrůda hokkaidó. Ale i cukety jsou pro uskladnění vděčné – i v únoru ještě můžete brát čerstvou domácí cuketu třeba na cuketovou sekanou.
Rajčata dlouho vydrží ve skle, mochyně prostě na tácku
Mochyně mají svůj ochranný obal, a tak nepotřebují extra skladování. Celkem dlouho vydrží doma při pokojové teplotě na tácu, v papírové krabici, přebírat je můžete ještě i před Vánoci, zejména ty z poslední sklizně před rytím zahrady.
Rajčata mají úžasnou schopnost dozrát do plné zralosti i poté, co je sklidíte úplně zelená (ale již průměrně narostlá). Měli byste je brát jen z rostlin, které nejsou moc napadeny plísní. Také je nepomačkat, u drobných odrůd sklízejte třeba i se střapci.
Rajčata, která jsou zcela zelená, či jen nažloutlá, můžete dát do velkých sklenic (třeba do těch od zelí) a postavit ke zdroji světla – na parapet (ale ne jižní) nebo k francouzskému oknu, a dokud nemrzne, tak i na balkon, terasu. Krásně dozrají – pomaličku a postupně, ještě v listopadu můžete mít vlastní rajské poklady.
Lilky moc dlouho neskladujte, upřednostněte konzervaci nebo rychlejší spotřebu
Lilky patří k zelenině, která dlouho nevydrží. Ať se snažíte sebevíc, tuhle plodovou zeleninu déle než dva týdny v dobrém stavu neuchováte. Nezapomínejte ani, že lilek nesmí přezrát, semínka jsou pak příliš tvrdá. V lednici je uchováte zhruba deset dní, ve sklepě možná i 14, ale s delšími skladovacími dobami moc nepočítejte. V případě lilků je lepší je tepelně zpracovat a zamrazit, nebo zavařit.