Plamének rozzáří vaši zahradu 

Plamének (Clemantis) - Foto: Depositphotos
Plamének (Clemantis) – Foto: Depositphotos

Pokud sháníte na svou zahradu něco nového, co se může pnout, zvolte Plamének. Patří k nejhezčím popínavým dřevinám a vybírat můžete z mnoha původních i šlechtěných druhů, které mají květy v různých barvách i velikostech.  

Clemantis, neboli Plamének, vytvoří během své sezóny nádherná zákoutí plná květů. Pnoucí se šlahouny se bujně proplétají, ale stále působí jemně. Tato rostlina původem ze Středomoří miluje teplo, proto i v České republice volně roste v krajích, kde je tepleji. Bohužel ze 3 druhů, které můžeme v Čechách objevit, zdomácněl pouze jeden, a to Clematis vitalba. Clematis recta je ohroženým druhem, stejně jako Clematis integrifolia, ten je dokonce kriticky ohrožený. Mezi nejoblíbenější druhy v našich zahradách patří velkokvěté kultivary, které jsou o něco háklivější na podmínky.  

Kam zasadit Plamének? 

Stanoviště vybírejte poctivě. Musí být v závětří a na slunném místě, nicméně spodní část by neměla být vystavena přímému slunci a zem by neměla vysychat. Takové místo se hledá špatně, ale spodní část rostliny lze chránit mulčem či netkanou textilií. Další možností je zasadit před Plamének nižší keře nebo trvalky, ale myslete na dostatek místa pro velký kořenový bal Plaménku. pokud by byly rostliny příliš blízko, tak by si překážely. Pokud chcete, aby se Plamének pnul po zdi, je dobré zvolit stranu na jihovýchod nebo jihozápad, bude zde mít dostatek světla, ale zároveň nebude příliš trpět suchem. 

Nezapomínejme také na to, že pokud se Plamének nebude pnout po zdi nebo jiném prvku, který už na zahradě máme, je třeba postavit konstrukci. Nemusí být tolik bytelná, důležitá je hlavně trvanlivost materiálu. Postačí i jednoduchá opora z bambusových tyčí, které spojíme provazem, Plamének si pomůže vlastními výhony. 

Plamének (Clemantis) - Foto: Depositphotos
Plamének (Clemantis) – Foto: Depositphotos

Vlhčí, plná živin, dobře propustná 

Taková by měla být půda, ve které Plamének poroste. Také by neměla být těžká, kyselá a jílovitá. Ideální je výsadba na jaře, a to minimálně 2letých sazenic, které již mají kořenový bal dostatečně velký a pevný. Také by měly mít alespoň dva živé výhony delší než půl metru, které jsou již vyvázané k tyčce a neponičené. Většina zakoupených sazenic jsou šlechtěné kultivary, které potřebují schovat pod zem i naroubovanou část. Ta si pak vytvoří vlastní kořenový systém a je odolnější. I původní druhy však raději sázejte tak, aby byl první pár oček pod zemí. Počítejte tedy s hloubkou díry o tak 15 cm větší, než je bal nyní. Do této hloubky by půda měla být i prohnojená, na dno můžete použít drenáž. 

Plamének potřebuje také dostatek vápníku. Vždy na podzim půdu vyživte kompostem, na jaře pak přihnojte hnojivem typu NPK. Kompostem lze pokrýt na podzim i zem okolo, půda bude vyživená a vlhká. Pokud na místo, kde Plamének vysadíte, přímo neprší, v létě nezapomeňte zalévat, aby půda příliš nevyschla, stejně tak, pokud je delší sucho. Na zimu pak stačí rostliny obsypat hlínou a suchými listy, je dost mrazuvzdorná. Výhony zahalte rohožemi z rákosu nebo větvemi. Jsou křehké a mráz by je mohl poškodit nebo polámat. 

Plamének (Clemantis) - Foto: Depositphotos
Plamének (Clemantis) – Foto: Depositphotos

Správný řez 

Prořezání dřevin jim dodá více energie jsou zelenější a více kvetou. Běžně se ve druhém roce rostlina seřízne až k prvnímu páru oček, aby posílila. V dalších letech se pak jedna polovina výhonů seřízne na zhruba 60 cm a druhá na asi 40 cm. I všechny slabé, poškozené, staré a suché výhony je třeba odřezat během vegetačního období, před prvním pučením. Zbylé můžete přichytit do požadovaného tvaru na konstrukci. Druhy, které se takto ošetřují patří k těm kvetoucím během léta až podzimu. Plaménky kvetoucí na jaře nepotřebují pravidelný řez, jen když je potřeba. Mírný řez po odkvětu, kdy ho zbavíte špatných výhonů a pouze upravíte tvar, je vhodný pro ty, které kvetou koncem jara, začátkem léta. 

Vždy je snazší vysadit si na zahradu jeden z původních druhů Plaménku. Jsou odolnější a spokojí se i s o něco horšími podmínkami, když je potřeba. Také se nelekejte, když první kvetení nebude barevně odpovídat vaší představě. Plné barvy mohou přijít až ve čtvrtém roce. Pokud byste si chtěli Plamének i namnožit, lze na jaře nebo na podzim vykopat trs a rozdělit nebo si lze plamének nařízkovat. 

A ještě jeden tip na závěr. Sázejte Plamének mírně na šikmo ke konstrukci, na kterou se má přichytit, půjde mu to lépe. 

Podobné články v internetu: