Pestrá Zahrada

Levandule a její pěstování = fialové zlato

Levandule si právem zaslouží označení fialové zlato. Jako léčivka se pěstuje již od nejstarších věků. Nejenže krásně voní, ozdobí také zahradu i domácnost a odpuzuje škůdce. Byla by škoda nevyhradit jí místo v bylinkové zahrádce.

Levandule - Foto: Depositphotos
Levandule – Foto: Depositphotos

Pár faktů z botaniky

Botanický název levandule je odvozen od latinského slova lavare, které znamená mýti se. Levandule je blízce příbuzná s hluchavkou, patří do stejné čeledi hluchavkovitých. Polokeř nebo keřík dorůstá do výšky 20 až 60 cm. Listy jsou jednoduché, někdy zubaté a často je pokrývají stříbřité chloupky. Silnou vůní levandule přitahuje hmyz, který ji opyluje. Plodem je tvrdka. Levandulová silice obsahuje terpeny a ketony, které květům dávají silnou vůni, jež odpuzuje například moli. Existuje přes 20 druhů levandulí − třeba levandule prostřední nebo levandule širokolistá. Bylo vyšlechtěno velké množství kultivarů s nejrůznějšími vlastnostmi.

Historie

Levandule byla pěstovaná již ve starověku. Staří Řekové a Římané ji používali do koupelí. Její odvar přikládali na své rány i legionáři. S nimi se také dostala do Anglie. A kupodivu se zde uchytila. Prosperuje zde stejně jako ve Středomoří. Levandulové farmy se šíří po Británii a jsou úspěšné stejně jako pěstování této bylinky v oblasti, se kterou ji máme nejvíce zafixovanou ‒ Provence. Ve středověku byla levandule pěstovaná v klášterních zahradách a používala se na omývání ran a popálenin. Ceněná byla rovněž jako prostředek proti moru.

Dnešní využití

Levandule je nádherná, dekorativní trvalka. Zahradu oživí fialové kvítky, vykvétající začátkem léta. Usušená nať se používá k nejrůznějšímu tvoření a k výrobě dekorativních předmětů. Vyrábět z ní lze svíčky, mýdla a nejrůznější výrobky ve stylu Provence, které vyladí příbytek k dokonalosti. Své využití nachází v kořenících směsích i jako léčivá rostlina. Drogou je květ obsahující třísloviny, silice a terpeny. Nať má zklidňující účinky. Používá se proto jako nálev při nespavosti nebo bolestech hlavy. Stejně tak při neklidu nebo stresu. Využívaná je i levandulová silice, která se používá ve formě oleje. Zabírá na popáleniny a odpuzuje nepříjemný hmyz.

Jak levanduli pěstovat

Pěstování levandule není nijak obtížné a s trochou informací to zvládnou i začátečníci. U nás se nejčastěji pěstuje levandule lékařská (Lavandula angustifolia). Levandule poroste na osluněných stanovištích s dobře propustnou písčitou nebo vápenitou půdou. Bude se jí dařit i v nádobách.

Nové rostlinky můžete získat řízkováním starších rostlinek nebo výsevem ze semínek. Pokud chcete vypěstovat levandule ze semínek, je potřeba začít brzy na jaře. Nové rostlinky si předpěstujte v kelímcích a až dosáhnou výšky 10 cm, přesaďte je do záhonu nebo do nádoby. Když dosáhnou výšky asi 20 cm, zastřihněte je. Budoucí keříček tímto krokem získá na objemu.

Levandule je mrazuvzdorná, ale pokud jí chcete dopřát více péče, můžete ji na zimu překrýt chvojím. Dejte také pozor, aby levandule v zimním období neměla příliš vláhy, mohla by začít uhnívat. Nadbytek vláhy se musí odvádět i během vegetačního období. To vyřeší drenáž – vrstva kamínků a štěrku, která se přidává je-li levandule pěstovaná v květináči. Keříčky, dosahující výšky asi 60 cm, se musí pravidelně zastřihovat. První sestříhnutí proveďte na přelomu března a dubna, na druhé počkejte až levandule odkvete.

Exit mobile version