Pestrá Zahrada

Okrasná zeleninová zahrádka zdobí i chutná

Okrasná zeleninová zahrádka zdobí i chutná

Propojení zeleniny se slunečnicemi a bylinkami je pestré
Tato minizahrádka je celá „jedlá“, přesto působí ozdobně a utěšeně

Víte, že zahrádka vytvořená ze zeleniny, ovoce a bylinek může konkurovat záhonům s letničkami? Mnohé druhy zeleniny jsou totiž velmi pěkné i na pohled. Mají zajímavé tvary listů, syté vybarvení a zajímavou texturu.

 

Zeleninové záhony netradičně umístěné v nitru okrasné zahrady  

Na okrasné zeleninové zahrádce můžete pěstovat vše, co máte rádi: bylinky, salát, plodovou zeleninu i brambory. A pokud nezapomenete vysadit zeleninové otužilce – především růžičkovou kapustu a kadeřávek, bude  zahrádka zajímavá i v podzimním a zimním období. 

Zkomponujte výsadbu tak, aby okrasný efekt jednotlivých druhů vynikl –  a  do lemu záhonu přidejte levanduli, afrikány,lupinu,  měsíčky a třeba i růže. Toto sousedství je pro obě skupiny rostlin výhodné.

Měsíček lékařský, aksamitník a aromatické bylinky totiž v půdě likvidují choroby a škůdce. Lupina mnoholistá  zas do půdy dodává dusík. 

Proč by vedle sebe nemohly růst okrasné rostliny a pažitka? Když přidáte  rebarboru a celer bude to ještě zajímavější

Venkovská zahrádka v anglickém stylu

Zahradnickým vzorem, který kopírují  okrasné zeleninové zahrádky, je tzv. anglický venkovský styl 19. století, který tvořil pomyslný protipól  zahrad u honosných venkovských sídel. 

Na takto komponované  zahradě lze zkombinovat zeleninu s okrasnými květinami i dřevinami, ovocnými stromy i s léčivými rostlinami, a to často i na malém prostoru.

Důležité je, aby zelenino-květinový mix působil lehce neudržovaně a asymetricky, ale také bez zbytečných nevyvážeností.

Pro výběr rostlin na anglickou venkovskou zahradu neexistují přesná pravidla. Bez obav  však lze kombinovat balkonová rajčátka s jiřinami, bylinky se skalničkami a růže s kopretinami.

Některé druhy zeleniny, například rebarbora, libeček nebo artyčok s ozdobnými dělenými listy a velkým červenofialovým květem se mohou uplatnit i jako solitéry.

Zkuste se inspirovat zátiším vytvořeném z čínského zelí, kapusty, kedluben, rebarbory, rukoly, máty, kerblíku, česneku a ředkviček. . Červenou i žlutou řepu může lemovat rozkvetlý brutnák a mohutné artyčoky.

Podzimní tvář zahrádky mohou dotvářet  i pestrobarevné dýně a mangold s červenými nebo žlutými listovými řapíky.

Oko lákají rajčata San Marzano, která tvarem připomínají papriku. Kontrapuktem k nim jsou naopak rajčata citronová připomínající barvou i tvarem citron.

Výsadba podle slunce

Okrasná zeleninová zahrádka může zdobit i balkón, terasu či okenní parapet. Jenom je nutné vybrat si podle intenzity slunečního záření plodiny, kterým se bude na vybraném místě  dařit.

Plodová zelenina  (rajčata, papriky, okurky) a bylinky, jako bazalka, oregano, šalvěj nebo rozmarýn potřebují hodně slunce, kořenová zelenina je méně náročná.

Nejméně slunce vyžadují saláty a hrách, z bylinek petržel, máta nebo tymián.

Snímek názorně ukazuie, že barevně zajímavá může být i kombinace salátů  s kedlubnami

 

Nejedlé krásky

Okrasná brukev 

Na podzim i v zimě zpestří zahradu bílými, růžovými nebo nafialovělými listy. Hodí se i do květináče – buď samostatně, nebo jako společnice dalších  rostlin. Lze ji zasadit  na skalku nebo jí olemovat okraje květinových záhonů. Jíst se však nedá.

Okrasná brukev vysazená v květináči spolu s listopadkami

 

Ozdobná paprika

Rostlina má dekorativní žluté, oranžové, červené až fialové plody. Může se pěstovat venku i v interiéru. Papričky jsou však toxické a slouží pouze jako dekorace.

 

 

Okrasné papričky odrůdy Red Pepper

 

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ

FOTO: ZDENĚK ROLLER

 

Exit mobile version