Pestrá Zahrada

Při podzimních pracích na zahradě se vyvarujte častých chyb

Podzimní zahrada - Foto: Depositphotos

Podzimní zahrada - Foto: Depositphotos

Podzimní zahrada - Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Podzimní období nenechá zahrádkáře odpočinout a někdy se zdá, že je čím dál tím více práce, údržba užitkové i okrasné zahrady, péče o trávníky i kompost, hrabání listí, rytí, odplevelování záhonů, sázení jarních cibulovin, česneku i další činnosti v tomto období každého plně zaměstnávají. Pokud má být ale tato činnost efektivní a přispět k bohaté úrodě a rozkvetlým květinovým záhonům v příštím roce, je třeba se vyvarovat základních chyb, jinak se může stát, že se v příštím roce dočkáte nemilých překvapení.

Základem je důkladné odplevelení

Řada zahrádkářů, hlavně začátečníků, se mylně domnívá, že plevely vyrostlé na záhonech v zimě samy uhynou, tudíž je nemusí odstraňovat. Pravý opak je pravdou, a letošní teplé říjnové počasí bujný růst plevelů ještě podpořilo. Je třeba všechny důkladně odstranit i s kořínky, nespěchejte a buďte trpěliví, vaše snaha se vyplatí. Pokud se těchto nevítaných rostlin nezbavíte, zaděláte si v příštím roce na pořádný problém, obzvláště pečlivě a obezřetně odstraňujte tak urputné plevely, jako je ptačinec žabinec a bršlice kozí noha. kterým se daří i v zimním období.

Odstraňte ze zahrady veškerý materiál napadený plísněmi a škůdci

Představa některých pěstitelů, že ponechání nahnilých rajčat, paprik, zelí i další zeleniny nebo ovoce zahradu prohnojí, je chybná. Všechny shnilé plody, natě kořenové zeleniny napadené pochmurnatkou nachovou, plísní napadené listy trvalek i některých kvetoucích letniček včetně listí se stromů napadené škůdci musí ze zahrady nemilosrdně pryč, aby v půdě nezůstaly nežádoucí patogenní organismy.

Nehnojte trávníky hnojivy s obsahem dusíku

Nezkušení zahrádkáři ve snaze mít krásný a hustý porost trávníku na jaře, dělají velkou zásadní chybu, trávník na podzim přihnojují hnojivy s vysokým obsahem dusíku, protože tento prvek nastartuje trávník k růstu a to je všechno špatně. Pokud ještě chcete přihnojit, pouze hnojivy s vysokým podílem draslíku a hořčíku.

Před příchodem mrazíků neprořezávejte ovocné stromy

Pokud zůstane ještě trocha času, někteří pěstitelé se pustí do prořezu ovocných stromů v domnění, že činí správně a zajistí bohatou úrodu v příštím roce. Tato činnost ovocným stromkům škodí a obzvláště u menších a mladších větviček by mohlo dojít s příchodem prvních mrazíků k poškození.

Nepřesazujte trvalky

Trvalky jsou vytrvalé květiny, které rostou na jednom stanovišti celou řadu let. Dodají každé zahradě osobité kouzlo a při správné volbě druhů zajistí rozkvetlou krásu od jara do podzimu. Jejich přesazování koncem října nebo počátkem listopadu je krajně nevhodné, teploty budou postupně klesat a mladé rostlinky by neměly dostatek času vytvořit kořenový bal, který by jim umožnil přečkat zimu.

Co nepatří do kompostu

Vytvořit si kvalitní a vyzrálý kompost by měl být na každé zahradě samozřejmostí, jednak smysluplně zužitkujete organický materiál z kuchyně i ze zahrady a získáte kvalitní hnojivo pro přihnojení ovocných stromů i záhonů. Vyvarujte se ale několika častých chyb:  nikdy na kompost nepřidávejte shnilé a plesnivé ovoce, posečenou trávu se zbytky semen plevelů nebo listí ovocných stromů i rostlin napadené škůdci.

Exit mobile version