Trvalky na zahradě je radost, která vydrží

Trvalky vaši zahradu doslova rozzáří. Jinak vypadají na jaře, jinak v létě a jinak na podzim. Pokud pro svou zahradu zvolíte vhodnou kombinaci trvalek, neustále vám venku něco pokvete. Jak to? Některé trvalky totiž kvetou časně z jara, jiné pak třeba až pozdě na podzim.

Trvalky a jejich výhody

Trvalky neboli pereny jsou víceleté rostliny. Jejich výhodou je především jejich dlouhověkost, odolnost a také to, že jsou nenáročné na pěstování a údržbu. Nebudete vás to stát téměř nic a vaše zahrada bude krásná. Jaké konkrétní trvalky zvolit?

Dlouhověké trvalky

Z dlouhověkých trvalek můžete doporučit denivku či pivoňku. Denivky se podobají liliím, ale jsou mnohem méně náročné na pěstování. Vybírat můžete z různých barev i tvarů květů. Denivky vám na zahradě pokvetou od května do srpna. Pamatujte ale na to, že mají rády slunce. 

Pivoňky krásně voní, hezky vypadají a jsou nenáročné na pěstování. Dařit se jim bude v polostínu a ocení, když je budete dostatečně zalévat. Pořídit si můžete buď bylinné pivoňky nebo pivoňky dřevité (křovité).

Trvalky, které se snadno přesévají (pendlery)

U trvalek, které se snadno přesévají, počítejte s tím, že se vám budou každý rok po záhonu přemisťovat. Mezi tzv. pendlery patří orlíček nebo kohoutek věncový. Orlíček je trvalkou našich babiček. Skvěle odpuzuje hmyz. Kohoutek věncový kvete od července do srpna růžově-fialovými květy. Přiláká vám do zahrádky motýly i včelky.

Dlouho kvetoucí nebo opakovaně nakvétající trvalky

Do této skupiny trvalek patří například šalvěj hajní. Šalvěji se bude dařit na slunci. Vysadit ji můžete na zahrádku nebo třeba i do nádob a květináčů na terase. Udělat z ní můžete i nízký živý plot kolem chodníku.

Trvalky, které jsou hezké a zdobné i po odkvětu

Mezi moc hezké trvalky patří bohyška (královna listových trvalek), pomněnkovec (nápadně podobný pomněnkám) a kontryhel (pyšní se okrasnými vějířovitými ochlupenými hebkými listy).

Trvalky rozrůstají se do plochy a pokrývající půdu

Do plochy se krásně rozrůstají některé kakosty či škornice. Kakosty vydrží na vhodném stanovišti po mnoho let a krásně se navíc rozrostou. Škornice působící subtilním dojmem. Má podlouhlé srdčité listy a velmi drobné květy.

Kam je vhodné trvalky vysadit

Trvalky se skvěle hodí na svahy nebo jako podrost pod stromy a keře. Vysadit je ale můžete i na roh domu, do rohu zahrady a na další místa. Skvěle se hodí k rozčlenění prostoru, daří se jim na nejrůznějších zídkách i terasách. Cibuloviny můžete prostě nahodile umístit do trávníku nebo do záhonů. Na jaře pak zažijete mírné překvapení z toho, co vám kde vykvete.

Kdy sázet trvalky

Trvalky sázejte buď na jaře (hned jak rozmrzne půda), létě (ovšem důkladně zalívejte) nebo na podzim,  dokud není půda zmrzlá. Podzim je na výsadbu nejvhodnější. Rostliny krásně zakoření a v příštím roce už vám pokvetou.

 

Podobné články v internetu: