Botanická zahrada Praha je oázou klidu a krásy v srdci hlavního města České republiky. Toto rozsáhlé zelené území, které se rozkládá na 50 hektarech, je nejen ojedinělým místem pro relaxaci a oddech, ale také domovem stovkám vzácných i běžných rostlinných druhů. Nachází se v severní části magického města Praha a nabízí návštěvníkům úchvatný pohled na okolní přírodu a panoramata města.
Na ploše zahrady najdeme hned několik různých zón a výstavních prostorů. Jedním z nich je Fata Morgana, moderní skleníková expozice tropických a subtropických rostlin. Dále je tu venkovní expozice Japonská zahrada, která je mistrovským dílem v oblasti zahradní architektury a skýtá jedinečný pohled na tradiční japonské zahradnictví. Nechybí ani tématické zahrady, jako jsou pěstební skleníky, ovocná zahrada, medová zahrada nebo růžová kolekce.
Botanická zahrada Praha se pyšní také významným vědeckým a výzkumným pozadím. Od svého založení v roce 1969 se zde provádí mnoho vědeckých projektů, které přispívají k poznání fungování přírodního světa a ochraně životního prostředí. Je to skutečně jedinečné místo, které kombinuje krásu a klid zahradních zákoutí s nekonečným poznáním a vzděláváním, vše uprostřed krásného města Praha.
Historie a význam
Vznik botanické zahrady Praha
Botanická zahrada Praha byla založena v roce 1969 a od té doby se stala důležitou součástí města Prahy a jeho kulturního dědictví. Tato zahrada se rozkládá na ploše 30 hektarů a zahrnuje více než 6 000 druhů rostlin.
Přínos pro město a veřejnost
Botanická zahrada Praha přináší městu a jeho obyvatelům několikero přínosů. Za prvé, zahrada slouží jako rekreační prostor pro veřejnost a nabízí příjemné prostředí pro odpočinek a relaxaci. Pro žáky a studenty pak zahrada představuje významnou vzdělávací základnu, díky které se mohou seznamovat s různorodou flórou a faunou.
Některé hlavní atrakce zahrady zahrnují:
- Tropický skleník Fata Morgana
- Japonské zahrady
- Venkovní expozice s alpíny a skalníkem
- Místní krajiny s flórou a faunou Střední Evropy
- Exotické rostliny v mediteránní části
Členství v organizacích
Botanická zahrada Praha je členem Unie botanických zahrad ČR a spolupracuje s dalšími botanickými zahradami v České republice. Dále je zahrada členem mezinárodní organizace Botanic Gardens Conservation International (BGCI), která si klade za cíl podpořit ochranu a udržitelnost rostlinných druhů na celém světě.
V rámci svého členství v těchto organizacích se botanická zahrada Praha podílí na výměně odborných znalostí a zkušeností, jakož i na mezinárodních projektech zaměřených na ochranu a výzkum rostlin.
Expoziční oblasti
Venkovní expozice
Venkovní expozice v Botanické zahradě Praha se zaměřuje na široké spektrum rostlin z celého světa. Návštěvníci zde mohou obdivovat různé druhy stromů, keřů, květin a tráv. Pivoňková louka je jednou z nejkrásnějších částí venkovní expozice, kde se mohou návštěvníci pokochat různými druhy pivoňek a jejich barevnou rozmanitostí.
Skleník Fata Morgana
Skleník Fata Morgana je jedním z hlavních lákadel Botanické zahrady Praha. Třípodlažní skleník nabízí návštěvníkům exotické rostliny z různých tropických a subtropických oblastí. Velkou atrakcí je také vodní svět, kde se nachází mnoho vodních rostlin a živočichů, včetně různých druhů ryb a obojživelníků.
Japonská zahrada
Japonská zahrada je harmonickou oázou klidu a pohody, kde se návštěvníci mohou cítit jako v tradiční japonské zahradě. Tato část botanické zahrady nabízí jedinečný zážitek pro všechny, kteří hledají klid a relaxaci. Návštěvníci zde najdou typické japonské rostliny, jako jsou bonsaje, javory a azalky, a také krásné kamenné lavičky a japonské lampy.
Vinice Sv. Kláry
Vinice Sv. Kláry je jednou z nejstarších vinic v Praze, která se nachází na úpatí kopce v Botanické zahradě. Tato oblast nabízí krásný výhled na Prahu a zahrnuje několik odrůd révy vinné, které zde byly pěstovány již ve středověku. Návštěvníci mohou ochutnat výborná vína přímo ve vinotéce vinice Sv. Kláry a užít si tak jedinečný zážitek spojený s historií a tradicí českého vinařství.
Praktické informace
Dostupnost a mapa
Botanická zahrada Praha se nachází v klidné části města, v oblasti Troja, nedaleko Trojského zámku. Pro návštěvníky z centra Prahy lze zahradu snadno dosáhnout veřejnou dopravou. Z metra Nádraží Holešovice jezdí autobus č. 112 přímo na zastávku Botanická zahrada Troja. Alternativně je možné využít tramvaj č. 17 ze Smíchova, která zastavuje na zastávce Trojský zámek.
Otevírací hodiny a vstupné
Otevírací hodiny Botanické zahrady Praha se mohou mírně lišit podle sezóny:
- březen – říjen: 9:00 – 19:00
- listopad – únor: 9:00 – 16:00
Vstupné do zahrady se odvíjí od věku a počtu návštěvníků:
Typ vstupenky | Cena |
---|---|
Dospělí | 180 Kč |
Děti (3–15 let), Studenti | 120 Kč |
Senioři 65+ / ZTP (Senioři 70+ 1 Kč) | 95 Kč |
Rodinná vstupenka (2 dospělí + 3 děti) | 540 Kč |
Plánované programy a výstavy
Botanická zahrada Praha hostí pravidelně řadu programů a výstav, které se soustředí na rozmanitost a krásu rostlin z celého světa. Mezi nejoblíbenější patří:
- Tropická flora: Návštěvníci mohou prozkoumat různorodé druhy tropických rostlin v tropických sklenících.
- Výstava orchidejí: Sbírka orchidejí představuje více než 1 000 druhů těchto exotických květin.
- Sezónní akce: Zahrada pravidelně pořádá tematické akce, jako jsou jarní výstavy narcisů nebo podzimní slavnosti jablek.
Pro více informací o aktuálních programech a výstavách navštivte oficiální webové stránky Botanické zahrady Praha.
Botanické sbírky a výzkum
Sbírky rostlin
Botanická zahrada Praha nabízí bohatou sbírku rostlin z celého světa. Jedním z nejvýznamnějších exponátů je tropický skleník Fata Morgana, který se rozkládá na ploše 1750 m² a hostí různorodé rostliny ze tří tropických oblastí. Mezi další zajímavé sbírky patří sbírka orchidejí, sukulenty či cibulovinných rostlin. Zahrada se také může pochlubit velkým množstvím rhododendronů a jiných vzácných dřevin.
Výzkumné projekty
V rámci zahrady probíhá mnoho výzkumných projektů zaměřených na studium rostlin nebo jejich ochranu. Některé z nich zahrnují:
- Výzkum a ochrana genofondu rostlin – v oblasti pěstování, množení a udržení druhů a kultivarů rostlin.
- Spolupráce s mezinárodními botanickými organizacemi, jako je např. BGCI (Botanic Gardens Conservation International).
Vzdělávací programy
Botanická zahrada Praha nabízí širokou škálu vzdělávacích programů pro školy, skupiny i jednotlivce. Mezi nejpopulárnější patří:
- Průvodce zahradou – prohlídky s odbornými výklady zaměstnanců zahrady.
- Tematické akce – různé akce související s ročním obdobím nebo svátkem, jako např. Velikonoce nebo Den Země.
- Kurzy a semináře – výukové aktivity zaměřené na konkrétní témata, jako jsou např. údržba zahrady nebo rozpoznávání rostlin.