Muškáty neboli pelargonie patří mezi nejvděčnější balkonovky. Nejsou nijak náročné, stačí jen dodržet pár základních pravidel pěstování. Pak už nic nebrání tomu, abyste i vy měli od května do října v truhlíku záplavu pestrobarevných květů.
Správné umístění
Jejich domovinou je Afrika, proto se není co divit, že dobře snášejí i přímé letní slunce. Máte-li okno či balkon orientovaný na jih, muškáty jsou skvělou volbou. Jen nezapomeňte na správnou zálivku, v létě i každodenní. Osvědčené jsou také samozavlažovací truhlíky. Pokud muškáty umístíte do stínu nebo polostínu, počítejte s tím, že budou vytáhlé a méně kvést. Je proto dobré je vysadit tam, kde je alespoň 6 hodin přímého slunečního svitu denně.
Zálivka
Muškátům vyhovuje rovnoměrně vlhká půda. Jak už jsme zmínili, v létě na přímém slunci snesou i každodenní zálivku, ale jindy dejte pozor na přemokření. Mohlo by se stát, že dojde k zahnívání kořenů. A jak zjistíte, že je třeba muškáty zalít? Pomůže jednoduchá zkouška prstem. Zasuňte prst do substrátu, a pokud se vám zemina na prst přilepí, rostlina je dostatečně zalitá. Muškáty zalévejte vždy rovnou ke kořenům. U muškátů platí dvojnásob, že méně je někdy více, proto se nebojte, tyto krásky vydrží i pár dnů bez vody.
Hnojení
Pro bohaté kvetení můžete od jara do podzimu přihnojovat hnojivem určeným přímo pro muškáty, a to jednou za dva týdny. Pokud je hnojiva moc, muškáty mají spoustu listů, ale zpravidla méně kvetou. Při menším množství hnojiva tomu bývá naopak. Osvědčeným hnojivem je hodně naředěný slepičí zákvas, zkusit můžete i kávovou sedlinu. V zimě naopak rostlinám dopřejte klid, nehnojte a zalévejte jen velmi mírně a občas, jinak hrozí zahnívání kořenů.
Odstraňování květů a řez
Chcete-li podpořit správný růst a kvetení, pravidelně odstraňujte odkvetlé a uschlé květy. Rostlina se také bude méně vyčerpávat. Pro krásný tvar muškátů a dobré větvení rostliny proveďte čas od času řez. Ten se dělá u dlouhých a nepravidelných rostlin, odstranit můžete také slabé větvičky. Muškáty budou dobře provzdušněné a rychle nasadí nové listy. Navíc si můžete pelargonie sami rozmnožit. Bude vám k tomu stačit košatý muškát v dobré kondici. Bohaté a dlouhé větve seřízněte a na rostlině ponechte jen několik listů. Seříznuté větve ještě zkraťte, případně odstraňte spodní listy. Pak řízky jednoduše zasaďte do vhodného substrátu nebo dejte do sklenky s vodou. Uvidíte, jak brzy vám zakoření.
Choroby
Muškáty jsou nejvíce náchylné na šedou plíseň. Poznáte ji tak, že se na listech začnou objevovat malé tvrdé černé hrudky. Rostliny vyčistěte a postříkejte přípravkem s přísadou mědi. Zároveň je důležité snížit zálivku. Další častá choroba se nazývá korkovitost, která se projevuje drobným zeleným zduřením na listech. Tyto zduřeniny později hnědnou. Příčinou většinou bývá zalévání studenou vodou či přemokřená půda. Muškáty mohou být také napadeny mšicemi či molicemi, tento problém rychle a dobře vyřeší speciální postřik zakoupený v zahradnictví (zvolit můžete i ekologické varianty). Nezapomeňte rostlinky postříkat i z rubu listů, kde se škůdci také vyskytují. Dobře funguje i stroužek česneku zapíchnutý do substrátu nebo ředěný výluh z kopřiv.
Zazimování
Přes zimu dopřejte rostlinám vegetační klid. Ke konci sezony muškáty přestaňte hnojit, snižte zálivku a před prvními mrazíky je zastřihněte na cca 15 cm. Odstraňte i květy, aby se rostlina nevysilovala. Koncem října umístěte muškáty na světlé místo, kde je ideálně kolem 10 ˚C. Zalévejte jen velmi málo, stačí jednou až dvakrát měsíčně.