Pestrá Zahrada

Zakládáme trávník na míru zahradě

Zakládáme trávník na míru zahradě

Trávník tvoří dominantní prvek této mírně svažité zahrady

Opticky sjednocuje jednotlivé partie zahrady a vytváří mezi nimi nenásilné přechody. Může mít spoustu podob: anglický, rekreační, okrasný… 

Trávník se přizpůsobuje typu zahrady a velikosti pozemku – na menším pozemku tíhne  k pravidelnosti, větší zahradě pojaté v  přírodním stylu sluší oblé či meandrující okraje. 

U chalupy je nejcennější vlastností trávníku přirozenost

Trávník a trávníkáři

Péče věnovaná výsadbám i trávníku je na zahradě znát

Trávníkáři se mezi lidem zahradnickým dělí do dvou skupin: jedni vyznávají anglický trávník, kde je sedmikráska skoro sprosté slovo, druzí se spokojí s tím, co jim na zahradě naroste, a nic neřeší.

Ti první se  musejí smířit s tím, že u nás nikdy nebude klima jako v Anglii. Mohou ale zvolit k založení trávníku některou ze směsí určených pro golfová nebo jiná sportovní hřiště.

Příslušníci skupiny druhé mohou svůj trávník vylepšovat dosíváním travních směsí – do stínu, do sucha, na hraní i na koulení. Anebo jej přeměnit na květnatou louku.

Navštívíme zahrady trávníkářů z obou skupin a zjistíme, co  majitele na jejich trávníku nejvíce těší  a kolik jim dá práce.

 

Na malé ploše se uplatní spíše pravé úhly. I tady se vyplatí plošná závlaha.

Anglický trávníkzavlažování a údržba

Pod nizoučkým, centrálně umístěným trávníkem mají u Miškovských vybudované celoplošné zavlažování. Pro vyznění  jejich geometricky pojaté zahrady je sytá zeleň trávníkové plochy stěžejní, stejně jako jeho její mimořádná hustota a sytost, která je chloubou pána domu.

„Dotažení detailů je u zahrady menších rozměrů rozhodující,“ říká majitel přesvědčivě. A co majitel pro krásu „vždyzeleného“ trávníku dělá?

Hnojí, zalévá a obden seká, čímž se zabývá nejen on, ale také manželka, která domu i zahradě dobře rozumí.

Na údržbu trávníkové plochy si majitel pořídil soupravu špičkového sekacího nářadí , a tak jsou okraje trávníku nejen pečlivě zastřižené, ale ukončené perfektní linkou. Ležérnost je povolena pouze korunám stromů a střapatosti květin.

Je to krásné, ale je třeba myslet i na to, že odvrácenou tváří vyšlechtěného trávníku je mizení života ze zahrady.

 

Část plochy upravená pojezdovou sekačkou, část tvoří kvetoucí ostrovy sekané kosou

Zahrada s  květnatou loukou  – bylo nám líto kopretin

Na místech, kudy příliš často nechodíte, lze místo nízce sestřiženého trávníku vytvořit kvetoucí luční porost. Přesně tak to začalo u manželů Holubových ve Staříči.

„Začalo to tím, že nám bylo líto pokosit trsy kopretin, které na travnatém pozemku rostly. Pak si řekli: když květy, tak v pořádném množství. Na pozemku se dvacet let nehnojilo a nepráškovalo, nadbytečné dusičnany z půdy vyprchaly.

Půda tedy byla připravená, stačilo jen pokosit louku a rozesít semena kopretin, zvonků a kohoutků. Trocha pryskyřníků a úzkolistých šťovíků doplnilo společenstvo do původního stavu, jaký tu býval někdy před sto lety,“ vysvětluje majitel.

Pohled na květnou louku je šrámkovsky nostalgický a okouzluje jemnou paletou barev. „Naše návštěvy si většinou hned naplánují, že si vybudují květnou louku i na své zahradě,“ říká pan Holub.

Díky lučnímu kvítí můžete několik měsíců vytvářet originální, pokaždé trochu jiné kytice.

 

Přirozeně vyhlížející kvetoucí luční společenstvo nevznikne snadno

Zakládáme květnou louku

Pokud chcete mít místo klasického trávníku květnou louku musíte odstranit travní pokryv a veškeré kořeny, terén urovnat, navrstvit zeminu drnovku a pak osít prodávanou směsí.

Luční směs potřebuje čas a péči. V prvním roce vám tu ještě budou vyrůstat jednoleté plevele – je třeba sekat. Na sečení květnaté louky je ovšem alespoň v prvních letech vhodná ostrá kosa místo strunové sekačky. Za pár let rostliny zakoření tak bytelně, že jim ani sekačka neublíží. To už si ovšem mezitím práci s kosou zamilujete.

A jeden osvědčený nápad: Obyčejný trávník, ba i ten „anglický“ můžete ozvláštnit vysázením jarních a podzimních cibulovin. V době, kdy vykvetou, se tráva neseče, a do dalšího sečení se opět zatáhnou do cibulek.

 

Trávník určený k pohybu dětí by měl být nakrátko střižený – i kvůli klíšťatům

Trávník pro vaši zahradu

Před založením trávníku zvažte, jaké zátěži bude u vás vystavený. Chcete jen okrasný  (anglický) trávník, nebo jej plánujete i  jako prostor k pohybu a hrám ?

Čistý, okrasný trávník se hodí jen tam, kde bude minimálně zatížen.

Podle toho, k jakému účelu bude trávník sloužit, si nechte od odborníků namíchat směs travních semen. Většinou půjde o kombinace psinečku tenkého, lipnice luční, kostřavy červené a jílku vytrvalého.

K rekreačním účelům se hodí i tzv. hřišťní směs, která je odolná i pěkná na pohled.

 

Vytvoření travní směsi je celá věda: trávy se liší nároky na půdu i svými vlastnostmi

Trávníkové směsi

Mezi základní trávníkové druhy patří jílek vytrvalý, lipnice luční, psineček tenký a kostřava červená. Kombinace těchto druhů je základem většiny trávníkových směsí.

Ostatní trávy využívané v trávníkářství je možné označit jako doplňkové druhy. Pro trávníky je možné využít nejenom traviny, ale i jeteloviny.

Sedmikráska na trávníku není hřích

Součástí směsí pro krajinné trávníky mohou být i byliny – krvavec, řebříček a jitrocel. Sedmikráska chudobka a černohlávek navíc mohou doplňovat i užitkové trávníky.

 

Travnatá a kamenitá plocha vytvářejí geometrické obrazce. Kvalitní ohraničení trávníku je tu nutností.

Údržba okrajů trávníku – detaily rozhodují

Pokud nejste milovníci zahrad v přírodním stylu, dohlédněte na detaily k nimž patří i precizně zakončené okraje trávníku.

Ideální je zakončit trávník pevnou obrubou z cihel nebo kamene. Použít lze i plastové či dřevěné obrubníky.

Přiznejme si: takováto sekačka je vlastně silně návyková zábava

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

A ještě pár inspirativních trávníků…

Exit mobile version