Zahrada v atriu – na návštěvě na Hané

Zahrada v atriu – na návštěvě na Hané

Po opravě obvodových zdí na pozemku vznikla pohodová zahrada v atriu
Po opravě obvodových zdí na pozemku vznikla pohodová zahrada v atriu

Zahrada manželů Miškovských je malá, ale útulná a plná překvapení. Patří k ní drobná i větší keramika, recesní pískovcové objekty, fontána, která se večer mění v světelný bod, a altán, zastávající roli centra zahrady.

Barva starých cihel se tu mísí se svěží zelení dřevin a trávníku
Barva starých cihel se tu mísí se svěží zelení dřevin a trávníku

Nejhezčí je však barevnost celého prostoru zahrady: září sympatickou červení cihel odrážejících se od syté zeleně a hustého, pravidelně udržovaného trávníku. Ten je také hlavní ozdobou zahrady a chloubou pána domu. Na jeho údržbu si dokonce pořídil soupravu sekacího nářadí až z Ameriky, a tak jsou okraje jeho trávníku nejen pečlivě zastřižené, ale i ukončené perfektní linkou. Oku lahodí i symetrie, která nemá nic společného s nudou. A přitom je tato zahrada vybudované na  ploše, obnášející pouhých 400 m.

A právě takovéto detaily jsou rozhodující u zahrad menších rozměrů, kde je vidět každá drobnost a ležérnost je povolena pouze korunám stromů a střapatosti květin.

Pozemek je situován mezi zadní trakty staré zástavby
Pozemek je situován mezi zadní trakty staré zástavby

Máme tu rušivé okolí

Fontána zarámovaná japonským javorem
Fontána zarámovaná japonským javorem

Dům Miškovských je klasický řadový domek s předzahrádkou v jedné z ulic Kostelce na Hané. Na místě upravené zahrady – atria, ukrytého za domem, stála stodola, rostly staré smrky a rybíz.

Manželé Miškovští se sem před dvaceti lety přistěhovali z Chomutova, v době, kdy pozemek s domem dostali od rodičů a pustili se do úprav. Pan Miškovský je sportovec, celý týden je na cestách, a když konečně v pátek přijede, s radostí se věnuje domu a zahradě. Stejně tak i paní domu, která je stavařka a zahrada je její koníček.

Pozemek ze tří stran obklopují zahrady sousedů a nad obvodovou zdí vykukují  štíty venkovských domků, střechy stodol a drobných hospodářských budov. Ty působí poněkud rušivě. Miškovští se proto rozhodli  svoji zahradu ze všech stran ohradit zdí.

Čtvercový půdorys pozemku výstavbou zdi  tím získal téměř pravoúhlou geometrii, kterou zdůrazňují i pravidelné obdélníkové nebo čtvercové tvary vyvýšených záhonů na zahradě. Jsou umístěné na způsob domina a lemují okraje pozemku kolem zdí. Oku  lahodí kompaktní prostor trávníku, který zabírá nejvíce místa ve středu zahrady. 

Výsadby našly své místo podél krásných cihlových zdí
Výsadby našly své místo podél krásných cihlových zdí

Jednoduchá výsadba

Za zdí, která hraje i roli architektonického prvku, si majitelé vybudovali poměrně nerušené soukromí. V místech, kde je omítnutá, ji ozvláštňují výklenky, niky, pilíře a stříšky. V pravidelných intervalech  zeď přechází v pasáže vystavěné ze starých cihel. „Jsou z bouraček v okolí,“ vysvětluje Václav Miškovský.

Malá zahrada v atriu si žádala střídmou výsadbu, proto majitelé na radu zahradníka Josefa Marciána z Kostelce na Hané, jehož firma  (viz odkaz) zahradu navrhovala, vybírali většinu dřevin z klečí, zakrslých dřevin a čarověníků, převážně jehličnatých. Tu a tam je doplnili podrosty z travin. Květin tady vidíte poskrovnu, převážně jsou vysazené v nádobách. I tak má paní domu dost práce se zaštipováním bujících jehlic a větví.

Zahradníci manželé Marciánovi do svých zahrad rádi rozmísťují keramiku z Podbořan
Zahradníci Josef a Anna  Marciánovi do svých realizací  rádi rozmísťují keramiku z Podbořan

Keramika a fontána

Fontána vedle altánu je doplněná střídmými výsadbami
Fontána vedle altánu je doplněná střídmými výsadbami

O hravost a malá překvapení se starají drobné artefakty – zahrada v atriu je jí plná: keramické velké džbány a koule z Podbořan, ale i recesní pískovcové objekty ve tvaru hlav s rozšklebeným úsměvem. V zadní části zahrady poblíž pergoly je do plochy zdi zapuštěná fontána z pískovce, která se večer slouží i jako svítilna.

Z fontány crčí ve dne do nádrže pod fontánou voda, večer stačí zapálit svíčku, vložit ji do kovové mističky, zabudované v pískovcovém držáku a výsledkem je pohled, který přímo vybízí fantazii na jejím špacíru.
V této části zahrady, sousedící se zadním traktem domu rodičů majitelky, našel místo prostorný altán s grilem. Odtud se každá návštěva může kochat svěžestí trávníku pravidelně osvěžovaného zavlažovacím systémem a pozorovat třeba kosy.

IMG 065„Pro ptáky jsme nachystali keramické pítko u altánu,“ ukazuje paní domu. A aby ani ve chvíli, kdy ptáci odletěli, nebyla miska opuštěná, stojí u pítka artefakt keramického opeřence.

 

V této partii hostí zahrada v atriu učiněné sluneční lázně
V této partii hostí zahrada v atriu učiněné sluneční lázně

Nezastřešené posezení s pláží

I přes malé  rozměry zahrady se tu najde dost místa k posezení. Kromě altánu si lze odpočinout i v nezastřešeném posezení s několika lavičkami, umístěnými u zdi. Celé posezení ve tvaru písmene „L“ je na zrcadlově opačném konci pozemku nežli pergola. Tento kout je opticky vytvarovaný do obdélníku vymezeného drobným kačírkem.

Důkladné ohraničení kačírkové plochy dlažebními kostkami usnadní údržbu
Důkladné ohraničení kačírkové plochy dlažebními kostkami usnadní údržbu

„Kamínky akumulují teplo, krásně se na nich vyhřívá a někdy mi i nahrazují mořskou pláž,“ usmívá se Jarmila Miškovská. Bíle omítnutou zeď vedle laviček oživuje zatím neobrostlá treláž a jednoduchá, nově instalovaná pergola, u níž už raší keře plaménku.

Rohy kameny vysypaného obdélníku zdobí květináče se vzrostlou levandulí. „Tady rádi sedáváme po ránu nebo v podvečer a také na podzim, když je slunce nízko,“ vysvětluje majitelka. „A taky tu „trempujeme“! Od toho je i ohniště, kde se dají opéct buřty, a rustikální lavice se stolem…“

Zahrada v atriu je už téměř perfektní, teď se Miškovští chystají na úpravy domu. „Chceme vyladit omítku do teplejšího tónu, aby víc harmonovala se zahradou, a pustit se do výstavby terasy. Ta bude tvořit protiklad pergole a hlavně strohou stavbu domu z 80. let minulého století zjemní a vtáhne do zahrady.

Udržovaný trávník je chloubou pana Miškovského
Udržovaný trávník je chloubou pana Miškovského

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

www.marcianova.cz

 

Podobné články v internetu: