Květinové vazby ze zahradního a lučního kvítí

Jak na květinové vazby

Květinová vazba z anglických růží Princess Alexandra of Kent, sporýšů argentinských, letních okrasných česneků, máty a dobromysli.
Květinová vazba z anglických růží Princess Alexandra of Kent, sporýšů argentinských, letních okrasných česneků, máty a dobromysli.

Co je třešničkou na dortu, která vytváří domov? Je to bábovka na stole? Je to oheň v krbu nebo snad kočka na okně? Možná je to květina ve váze.

Když si necháme uvázat kytici v květinářství, musíme se spokojit s umem květinářky. Možná budeme mít štěstí. Ne vždy ale bude květinová vazba podle našich představ. Nezdá se vám někdy kytice tak perfektně souměrná, že nezbývá žádný prostor pro fantazii? Není trochu nudná nebo naopak tak avantgardní, že vůbec nevíte, jestli se vám vlastně líbí? Mnohdy dokonce ani nevoní, což je jeden z důvodů, proč si nejraději vážu kytice sama. Nemáte žádný kurz ani školení? Hoďte to za hlavu. Stačí trocha vrozeného citu.

Anglické růže, hortenzie, dlužichy, kapradiny, třešně ptačí.
Anglické růže, hortenzie, dlužichy, kapradiny, třešně ptačí.

Pro koho bude? A jakou bude mít barvu?

Je třeba zohlednit příležitost, pro kterou budeme kytici vázat. Jinak uvážeme květinu pro paní učitelku, jinak uspořádáme kytky do vázy jen tak pro radost. Zvolíme si také barevnost. Co takhle romantické růžové aranžmá?

Proběhneme zahradu s nůžkami v ruce a posbíráme všechno, co by se mohlo hodit. Pozornost směrujeme na růžové, fialové, bílé a modré rostliny. Jedni říkají: stříhat brzy ráno; druzí zase: stříhat v pozdním odpoledni. Zdravý rozum nám velí nestříhat květiny v tom největším horku. Jestli ráno nebo k večeru už není tak důležité.

Výběr rostlin

Pokud zrovna kvetou růže, lilie, pivoňky nebo jiné výrazné rostliny, můžeme je zvolit jako základ pro naši vazbu. Nepotřebují vedle sebe už nic dominantního; přidat proto můžeme jemné a vzdušné trvalky jako jsou dlužichy, mavuně, letní okrasné česneky, udatnu, kontryhel měkký, sporýš argentinský, hlaváč nebo levanduli. Nebojte se experimentovat a použít i bylinky; dobromysl, máta, šalvěj či šanta kytici osvěží a zároveň zaplní, aniž by se snažily hrát v uspořádání hlavní roli.  Jakoukoliv kytici můžeme doplnit i travami, například bikou sněžnou či bujnou lesknicí.

Květinová vazba z anglických růží, biky sněžné, hlaváčů makedonských a máty na listu bohyšky.
Květinová vazba z anglických růží, biky sněžné, hlaváčů makedonských a máty na listu bohyšky.

Důležité je každý kvítek použít několikrát. Stejný motiv by se měl opakovat, to vazbu sjednotí stejně jako opakování téže barvy na několika místech, když malujeme obraz. Pokud se nám květina zdá pořád příliš neuspořádaná, co takhle přírodní pasparta z listu bohyšky?

Luční kvítí

Ne každý má ale vlastní rozkvetlou zahrádku. V tom případě se musíme spolehnout na luční kvítí, které roste v našem okolí. Možná najdeme kopretiny, chrastavce, řebříčky, svízel, chrpy nebo vrbice. Pokud narazíme na vlčí máky, máme vyhráno. A co na tom, že kytice vydrží jenom pár dní? I tak to stojí za to.

Polní krásky nás překvapí svojí nespoutaností, svobodou a přirozeným šarmem. Nedělejme si moc starostí s přesnou skladbou rostlin. Divoké kvítí unese i trochu chaosu. Pokud najdeme na půdě nakřáplý džbán nebo starou vázu, dokonalá souhra je na světě.

Vlčí máky, chrastavce a kopretiny.
Vlčí máky, chrastavce a kopretiny.

Jeden má rád růže, druhý zase lilie. Jeden nesnáší floxy, druhý miluje mečíky. Díváme-li se však pozornýma a soustředěnýma očima, zjistíme, že všechny květiny jsou krásné. Záleží jenom na tom, s čím a jak je zkombinujeme, aby jejich krása opravdu vynikla. A hlavně záleží na tom, že to všechno děláme s láskou.

 

Podobné články

1 komentář u „Květinové vazby ze zahradního a lučního kvítí“

  1. Půvabná inspirace z půvabné zahrádky. Autorka má jístě poetickou duši, článek se čte jedna báseň. Už se těším na to kvítí.

    Odpovědět

Napsat komentář