Pestrá Zahrada

Šanta kočičí je nádherná bylina a také velmi účinné přírodní sedativum

Šanta kočičí - Foto: Depositphotos

Šanta kočičí - Foto: Depositphotos

Šanta kočičí je krásná nenáročná bylina z čeledi hluchavkovitých, v říši rostlin zaujímá výjimečné postavení z několika důvodů: jedná se o nejdéle kvetoucí bylinu vůbec, vykvétá již v březnu a kvete až do zámrazu, dále je jedinou rostlinou, která je magnetem pro kočky, také je repelentní rostlinou a v neposlední řadě má široké spektrum léčivých účinků na lidský organismus včetně sedativního. Šanta kočičí vytváří bohaté trsy, z kterých na rozvětvených až 40 centimetrů vysokých lodyhách s vejčitými listy vyrůstá obrovské množství modrých nebo modrofialových kvítků. Po rozemnutí květů a listů omamně voní, její vůně připomíná několik bylin dohromady – mátu, myrhu i meduňku. Již v dávné minulosti bylo využíváno jejich léčivých účinků, vyráběly se z ní tinktury a čaje, žvýkaly se listy, také sloužila v sušených svazcích k odpuzování obtížného hmyzu i drobných hlodavců. V současnosti zaujímá mezi léčivými bylinami jedno z čelních míst.

PĚSTOVÁNÍ ŠANTY KOČIČÍ

Tato nenáročná bylina nemá vysoké nároky na pěstování, vyhovují jí propustné hlinité, ale také kamenité a štěrkovité půdy, ve kterých dokáže samovýsevem vytvářet po letech modře kvetoucí koberce. Miluje slunné stanoviště, ale stejně dobře snáší polostín, jediná věc, která jí škodí, je přemokření. Po odkvětu je třeba sestřihnout lodyhy asi v délce 15 cm, bude tak až po dobu devíti měsíců vytvářet další záplavu květů.  Na stanovištích roste tato nevšední bylinka desítky let, může být pěstována jako solitérní rostlina, ve skupinách vytváří ohromující dojem například s fialově zbarvenou šalvějí, kontryhelem, krásnoočky a dobrým sousedem jsou také okrasné trávy a růže. které vytvářejí společně s šantou nádherný barevný kontrast. Kromě samovýsevu  lze tuto bylinku množit dělením trsů nebo řízkováním.

                 Na záhonech v kombinaci s růžemi vytváří působivý efekt

OBSAH ÚČINNÝCH LÁTEK

Šanta kočičí obsahuje široké spektrum bioaktivních látek, z kterých je nejdůležitější karvakrol, thymol, hořčiny, éterické oleje, silice, minerální látky, vitamín C a laktony, hlavně nepetalakton.

ŠANTA KOČIČÍ A JEJÍ ÚČINKY NA KOČKY

Na kočky působí tato bylinka naprosto magicky díky látce zvané nepetalakton, vaši domácí mazlíčky se v ní budou rozkošnicky válet, blaženě přivírat oči a vrnět, někdy se do listů pustí, nemusíte se bát, šanta má na ně zklidňující účinky, takže v ní nakonec usnou. Pro její působení na kočky se jí také někdy říká kočičí kokain.

KDY ŠANTA KOČIČÍ POMÁHÁ U LIDÍ

Tato bylina je díky obsahu přírodních bioaktivních látek velmi účinným přírodním sedativem, které pomáhá při celém spektru obtíží i zdravotních problémů:

– odstraňuje stres, podráždění a nervozitu

– celkově zklidňuje a přináší pocit uvolnění

– bývá využívána při nespavosti

– pomáhá při bolestech hlavy, které jsou psychosomatického původu

– tlumí hyperaktivitu u dětí

– harmonizuje činnost zažívacího traktu včetně poruch způsobených stresem, například dráždivý tračník

– účinně pomáhá při nachlazeních a horečce

– má mírné močopudné a spasmolytické účinky, bývá využívána ke zmírnění křečí při bolestivé menstruaci

– pomáhá při nechutenství, podporuje chuť k jídlu

– snižuje krevní tlak

ZPŮSOB UŽÍVÁNÍ

Léčivých účinků šanty kočičí je využíváno hlavně v čajích a tinkturách vyrobených z této byliny, bývá také součástí bylinných čajových směsí pro celkové uvolnění, harmonizaci psychiky a odstranění stresu. U tinktur je doporučené dávkování 3 x 30 kapek denně, u čaje šálek třikrát denně. Příprava čaje: kávovou lžičku sušené byliny nebo dvě kávové lžičky čerstvé přelijte 250 ml vařící vody, po pěti minutách přeceďte a popíjejte vlažný.

VYUŽITÍ ŠANTY KOČIČÍ V KUCHYNI

Využití této bylinky v kuchyni  je celé spektrum, díky ojedinělé chutí bývá oblíbenou ingrediencí v omáčkách, nádivkách, koláčích, slaných štrůdlech, ale také v zeleninových salátech, něžné modré kvítky této výjimečné bylinky skvěle poslouží jako ozdoba pokrmů ve studené kuchyni během devíti měsíců v roce.

Exit mobile version