Šalvěj – více než jen voňavá okrasná rostlina

Šalvěj - Foto: Depositphotos
Šalvěj – Foto: Depositphotos

Šalvěj patří mezi často pěstované byliny na zahrádce kvůli své jedinečné vůni, listům s jemnými vroubky a růžovým až fialovým květům. Název „šalvěj“ pochází z latinského salvia, což znamená „zachovávat“ či „udržovat zdraví“. Tento název může korespondovat s mnoha užitečnými účinky šalvěje ve formě léčivé byliny. Jedná se o jednu z nejstarších léčivých rostlin, která byla využívána již ve starověkém Římě a Řecku při léčbě různých onemocnění. Kromě své okrasné hodnoty nabízí šalvěj i mnoho dalších využití ve formě léčivé byliny, například při léčbě různých problémů trávicího ústrojí, při nespavosti či jako použitelný aromatický doplněk kuchyně.

Pěstování i rozmnožování šalvěje na zahradě

Šalvěj můžete snadno pěstovat ze semen nebo z množením ze starší rostliny. Semena šalvěje se vysévají na jaře nebo na podzim do hloubky zhruba 1 cm a s dostatečným odstupem mezi sazeničkami (10-15 cm). Hlína by měla být draselná a vlhká, ale ne přemokřená. Po vyklíčení semenáčků je šalvěj nejlépe přesadit do truhlíku či květináče, protože šalvěj obvykle dobře neroste přímo ve vlhké půdě na záhonu. Množení řízky je jednoduché na jaře nebo na podzim, kdy řízky zakoukají snadno v teple. Šalvěj miluje slunné, teplé stanoviště na zahradě s propustnou živnou půdou s dostatečným množstvím humusu a lehkými písčitými jíly. Po celou sezónu je třeba odstraňovat suché a odumřelé listy, stárnutí rostliny bránit řezem a na zimu rostlinu ochránit před mrazem.

Sběr a sklizeň šalvěje pro drobné léčivé účely

Šalvěj lékařskou můžete sbírat po celý rok, pokud nepřemrzne. Nicméně nejvhodnější čas pro sběr by měl být její ranný růstový vrchol v době květu na jaře. Tehdy jsou její léčivé účinky nejsilnější. Pro okamžité užití lze sbírat čerstvé listy šalvěje, které poté stačí jen dobře opláchnout vlažnou vodou. Pro dlouhodobější užití se doporučuje šalvěj sušit na suchém a dobře větraném místě. Sušením ztrácí asi polovinu původní hmotnosti, proto je vhodné snížit množství použité sušené šalvěje oproti čerstvé asi na polovinu. Sušené listy šalvěje je dobré skladovat v suchých skleněných nebo plastových nádobách chráněných před přímým slunečním světlem.

Mnohostranné využití šalvěje jako léčivky i okrasné rostliny

Šalvěj má jako bylina široké spektrum využití v našem životě. Lze ji přidávat do pokrmů jako dochucovadlo, díky své intenzivní a příjemné vůni. Listy i květy se mohou přidávat do salátů, omáček, polévek nebo těstovin. Šalvěj láká svou vůní také včely a může být rostlinou pro produkci medu. Nejdůležitější jsou však léčivé účinky šalvěje, která dokáže pomáhat například při stresu a nespavosti, trávicích potížích včetně plného a nafouklého pocitu, či bolestech hlavy a zubů. Pro tyto účely se používá nejčastěji šalvějový čaj z čerstvých nebo sušených listů šalvěje. Jako okrasná rostlina se pak šalvěj hodí do odrůdových záhonů svými atraktivními barevnými květy.

Podobné články v internetu: