Jak na zahradě pěstovat cibuli po celý rok
Bez cibule si neumíme představit kuchyni, ať teplou nebo studenou. Používáme ji pro její léčivé účinky, aroma a nasládlou štiplavou chuť. Zároveň je to plodina, kterou můžeme mít v záhonu k dispozici doslova po celý rok. Stačí jen mít informace a trošku plánovat.
Cibule pochází z Asie, kde se pěstuje již po tisíciletí. Její léčivé účinky se ukrývají zejména v silicích. Cibule odhleňuje, při onemocněních horních cest dýchacích desinfikuje a zklidňuje sliznice. Zkuste nakrájet cibuli na plátky a na noc ji dát nemocnému k posteli.
Cibule obecná
Není cibule jako cibule. Na trhu je k dostání mnoho odrůd, každá z nich má jiné vlastnosti, a také se některé pěstují v jinou dobu, než je u cibule zvykem. Běžná cibule, tedy cibule obecná, kterou sklízíme v létě, mívá barvu v odstínech žluté nebo červené. Mezi žlutými cibulemi najdeme např. Všetanu, Alici, Signum, Stutgartskou cibuli. Mezi červené patří cibule Karmen, Rosa di Firenze nebo třeba Grenada.
Šalotka
Množilka neboli šalotka se seje na podzim nebo na jaře. Z jedné cibulky během vegetace vyroste „hnízdo“ drobnějších cibulí. Sklízet můžeme jednak nať, jednak už během vegetace jednotlivé cibule. Nejčastěji pěstujeme žlutou ‘Golden Gurmet‘ a červenou ‘Red Sun‘. Šalotka je méně štiplavá než běžná cibule, její chuť je jemnější. Výborná je hlavně do studené kuchyně. Lidé s poruchami trávení ji snášejí lépe než cibuli obecnou. Skladovat se dá velice dobře při pokojové teplotě.
Zimní cibule
Cibule sečka, cibule sibiřská, cibule zimní – pod těmito názvy se skrývá cibule trvalka, která snese mrazy až do minus dvaceti stupňů, zelenou nať z ní můžeme odřezávat i pod sněhem. Můžeme také odebírat cibulky. Rostlina se dožívá deseti až patnácti let.
Perlovka
Drobná světlá cibulka vhodná k nakládání do sladkokyselého nálevu.
Sazečku nebo semínko?
Pokud s cibulí teprve začínáme, většinou se rozhodujeme, zda sazečku nebo semínko. Obě varianty mají své pro a proti, v podstatě je asi nejlepší koupit obojí a každou použít jindy. Sazečku hned brzy zjara napícháme do skleníku, abychom měli čerstvou cibuli co nejdříve. V březnu zapícháme sazečku i do záhonu. Až spotřebujeme cibuli ze skleníku, budeme mít již dorostenou cibuli ze sazečky v záhonu. Při sázení sazečky si pomůžeme sázecím kolíkem, dolíky neděláme příliš hluboké, cibule koření mělce.
Během března také zasejeme semínka cibule obecné. Sejeme s opatrností do řádků, do hloubky maximálně tři centimetry. Semínky neplýtváme, abychom nemuseli při jednocení vyhazovat mnoho sazeniček.
Péče o cibuli a sklizeň
Během sezóny zaléváme cibuli jen do poloviny července, při pozdějším zalévání bychom riskovali napadení rostlin plísní cibulovou. Často plejeme a provzdušňujeme zeminu. Až je polehlá třetina až polovina natě, cibuli sklidíme, rozložíme na rošty nebo svážeme do copů po cca deseti kusech a dáme sušit na dobře větrané suché místo.
Jakmile je cibule suchá (šustí suché natě), ostříháme natě i kořeny a cibule uskladníme na suchém místě. Takto uskladněná cibule vydrží do ledna, února, šalotka i do další sezóny a déle.
Cibuli můžeme také usušit nakrájenou. Před použitím v kuchyni ji namočíme ve vodě a dále používáme jako cibuli čerstvou.
Cibuli si můžeme celou zimu rychlit i doma za oknem, kvalita natě však není tak dobrá jako v případě natě pěstované venku.
Cibule stále čerstvá
Některé druhy cibule, tzv. cibule ozimé, dokáží v záhoně přezimovat. Máme je tedy k dispozici celou zimu (nať i cibule – pokud zem není promrzlá). Najdeme mezi nimi jak jednoletky, tak trvalky. Jednoletky k přezimování vyséváme v létě (např. Hiberna, Augusta, Ambition).
Jarní setí bez práce
Pokud nechceme pěstovat ozimou cibuli, ale zároveň chceme mít zajištěno, že cibule začne na jaře růst co nejdříve, zasejeme ji již na podzim. Nejlépe v průběhu listopadu. Semínka přezimují a na jaře začnou růst hned, jak k tomu budou mít vhodné podmínky. Záhon přikryjeme bílou netkanou textilií, ochráníme tak mlaďoučké rostlinky před jarními výkyvy počasí.
Choroby a škůdci
Obávanou chorobou cibule je plíseň cibulová, počínající žlutými skvrnami na listech a květních stvolech, později se objeví povlaky plísně. Zde jsou účinné postřiky na bázi mědi. Z řad škůdců se na cibuli pase květilka cibulová, vrtalka pórová. Jejich larvy vnikají do rostlin, navíc roznáší infekce, které způsobují měkkou hnilobu. Účinnou ochranou je netkaná bílá textilie položená co nejdříve (dokud se neoteplí nad deset stupňů celsia), nebo postřik (vždy se smáčedlem). Při letním výsevu je nutné chránit rostliny textilií i během srpna a září.