Poradna

Zde můžete vkládat vaše dotazy. Pokud budeme znát odpověď, pokusíme se vám poradit.

redakce Zahrada-magazín.cz

 

Podobné články

19 komentářů u „Poradna“

  1. Dobrý deň,to čo tu prezentujete je nádhera.Nastal čas,kedy doslúžilo záhradné jazierko a musím sa s ním rozlúčiť, nakoľko som už zostala sama a poviem Vám pravdu,že s jazierkom som mala len starosti.Ale to ,čo tu prezentujete mi dalo inšpiráciu,že jazierko nahradím takýmito krásnymi skalkami.Len tie kamene budú problém,ale využijem silu mojich vnukov.Už sa teším ako to budem postupne realizovať.Vďaka za krásne zábery.Prajem Vám mnoho,mnoho takýchto inšpirácii.

    Odpovědět
  2. Dobry den . Uz temer 50 let ziji v zapadni Kanade a potreboval bych poradit ohledne pestovani korenoveho celeru. Tady v Kanade se tomu rika „Prazsky“ celer ale malokdo s tim ma zkusenosti. Ja jsem letos na jare zasadil nekolik sazenic a zatim uroda (prave je polovina srpna) nebude asi nic moc. Vytahli jsme jeden na zkousku a pod obrovskou korunou nati je celkem dost maly koren velikosti stredniho kedlubnu. Manzelka mi tvrdi ze musim odhrabat hlinu of vrcholku korene. Zalevam dost a hnojim kompostem.
    Jen pro informaci – bydlim v zapadni Kanade dost na severu, posledni mraziky jsou v kvetnu a zase prijdou zacatkem zari takze sezona je v teto oblasti dost kratka.
    Diky moc za kazdou radu. Kdyz se mi podari neco slusneho vypestovat tak mam slibenou svickovou.

    Odpovědět
    • Dobrý den, Jerry, k úspěšnému pěstování musíte dodržet několik zásad.
      Jednak se celer nesmí nachladit, za celou dobu vegetace nesmí být v teplotě pod pět stupňů Celsia. když prochladne, jde do květu a bulvu neudělá. Proto já na jaře dávám celer do skleníku. A ve skleníku nechávám na noc několik kýblů s vodou, aby se teplota v noci tolik nesnížila (nemáme vytápěný skleník).
      Druhá věc je vysazení třeba až koncem května. Celer snese přesazení, i když už má malou bulvu. Takže s jeho přemístěním ze skleníku nikdy nespěchám.
      No a s tím odhrábnutím zeminy má manželka pravdu. Bulva musí růst z velké části nad zemí. Hned po vysazení upravte jeho okolí do tvaru misky. Do ní budete celer zalévat. Misku je potřeba pravidelně obnovovat, celer má mít kořeny jen pod bulvou, nikdy na jejích stranách. A toho dosáhnete právě jejím odhrabáváním.
      Musejí se také postupně odlupovat okrajové listy, jakmile polehnou. Celer vyžaduje mnoho živin, nejlépe tekuté organické hnojivo. A neskutečné množství vody. Pět dva liry ba jednu bulvu, denně. Tedy pokud neprší dost vydatně.
      Vegetační doba celeru je dlouhá, nejdříve jej mějte doma, pak ve skleníku. Pokud hrozí mrazíky, a to jak na jaře, tak z kraje podzimu, překryjte celery netkanou bílou textilií. Ty toho dost zachrání – za předpokladu, že je půda pod celery dostatečně mokrá, aby se odpařovala vláha a držela mráz vysoko nad rostlinami.
      Příští rok bude pěstování celeru už úspěšné a na svíčkové si jistě pochutnáte!

      Odpovědět
  3. Dobry vecer, precetl jsem si clanek Kvetouci skalnickova zahrada na skale. Popsane klimaticke podminky mam na hrbitovu Sarka. Hrob je obraceny na jih, v roce 2018 na nej prazilo slunce v delce cca 12:00 hod kazdy den. Puda hrobu byla tak vyprahla, ze nerostl ani plevel. Kdyz jsem na nej na jare vysadil Lewisie cca 5 ks a vsechny shorely. Lewisie jsem zvolil po doporuceni na Jarni vystave skalnicek. Co bylo zvoleno spatne? Dekuji za odpoved. S pozdravem Prokop Svacina. 

    Odpovědět
    • Dobrý den, osluněné hroby jsou skutečně klimatem podobné skalkám, ale také se liší, protože mají mnohem více živin. Lewisie jsou typické tím, že vyžadují kyselý substrát, nejlépe rašelinový, a přece jen trochu té vláhy a stínu. V době, kdy vám je skalničkáři doporučovali, pochopitelně nikdo nemohl tušit, jaká vedra a sucha udeří – na čerstvě vysazené lewisie to zkrátka asi bylo moc. Podobně vám letos nikdo negarantuje, že celé léto neproprší. Nicméně navrhoval bych místo typických skalniček spíše něco půdopokryvného a také takzvané úhorní rostliny, které přežijí na velmi suchých stanovištích. Ze suchomilných půdopokryvných to mohou být třeba rozchodníky – bílý nebo žlutý, krásně pestře kvetou šrůchy, dá se vysadit i kosmatec. Z vyšších rostlin se do sucha hodí řebříčky – lze kombinovat různé barvy květenství, rozchodnice růžová, bělotrn banátský, zvonek rozkladitý nebo čistec vlnatý. Mimochodem, část těch vyšších druhů nám pod okny přežila celé léto bez jediného zalití (pravda, tolik slunce jako vy jsme na záhonu neměli). Předpokladem úspěchu ovšem bude včasné vysazení ( v květnu po třech zmrzlých, i dříve) a v prvních týdnech občasné zalití.
      Přejeme hodně zahradnických úspěchů
      Zdeněk Roller

      Odpovědět
    • Evo, červivost oříšků způsobuje nosatčík lískový, na kterého funfují dva postupy. Přírodní v podobě slepic, které vyhrabou ze země všechny dspělce i larvy. A pak nepřírodní v podobě přípravků Decis v prvním termínu a Calypso ve druhém termínu. Termíny se slaďují s dobou postřiku švestek proti pilatce švestkové.
      My máme variantu jedna a funguje téměř dokonale 😉

      Odpovědět
  4. Dobrý den, mám v plánu na nekrytém balkóně pěstovat jahody ve veritkální hydroponické věži, kde bych sazenice umístil v košíčku do keramzitu. Živný roztok by byl dodáván v intervalu řekněme cca každých 15min v podobě „sprchy“.
    Chci se zeptat, zda jsou jahody v těchto podmínkách schopny růst, jakou odrůdu použít a kdy nejlépe vysadit sazenice. Z jakoukoliv radu budu velmi vděčný 🙂

    Mnohokráte děkuji

    Odpovědět
    • Dobrý den, pěstování v keramzitu v rámci hydroponie je osvědčený způsob pěstování mnoha jahod na malém prostoru. Dobře se k tomuto účelu hodí jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). Jen počítejte s jeho kratší životností, lépe nechat pouze přes sezónu. Pokud máte možnost na zimu přesunout do bytu, mohou jahody dobře vegetovat i v zimě. Jen plody nebudou adekvátně sladké. Četnost dodávek živného roztoku je vhodné vyhledat v příručkách výrobce pořizované hydroponické pyramidy.

      Odpovědět
  5. Dobrý den .
    Mám zahradní jezírko o obsahu 10m3 a v něm karasy. Koupil jsem změkčovač CA do bazénů,, protože je voda tvrdá. Prosím o odpověď zda použití tohoto přípravku neuškodí rybičkám, popřípadě jak dávkovat.
    Předem dékuji za odpověď
    Chládek

    Odpovědět
    • Dobrý den, Josefe,
      do jezírek se prodávají speciální změkčocače vody, které se přidívají do poslední komory filtrace nebo na přítok do jezírka a po jejich aplikaci se musí hodnoty tvrdosti vody pečlivě sledovat. Zda jde pro tyto účely použít i změkčovač běžně určený pro bazény, to je s velkým otazníkem. Na každém balení změkčovače do bazénů totiž najdete varování, že se nesmí dostat do životního prostředí.

      Odpovědět
  6. Nikolo, substrát pro bylinky je jedním z nejkvalitnějších substrátů s přídavkem organického hnojiva. Takže fíkus do něj jistě dát můžete, ale přijde mi to jako plýtvání kvalitním substrátem. Fíkus je na substrát nenáročný, stačí obyčejný zahradnický.

    Odpovědět
  7. Chci použít/zaset/ semínka Hokkaidó z loňské sklizně. Chtěl bych je namořit, ale nevím čím. Prosím o radu. Děkuji a přeji pohodu. Zdenek Becha.

    Odpovědět
    • Dobrý den, Zdeňku, tohle vůbec není dobrý nápad. Ne kvůli moření, ale kvůli tomu, že nevíte, čím byly dýně opyleny. Takže vám může narůst všechno možné, jen ne čisté Hokkaidó. Pokud byste si to chtěl ověřit a rostlinky přece jen vypěstovat, pak namořte semínka mokrou cestou, nabízí se například Supresivit, Polyversum či Previcur, jsou to přípravky, které se smíchají s vodou, první dva uvedené jou čistě biologické.

      Odpovědět
    • Děkujeme za upozornění. Protože ve svém archivu kvetoucí batáty nemáme a sehnat volně publikovatelný snímek se nám nepodařilo, snímek mažeme a udělujeme vám pomyslné vyznamenání za všímavost.
      Zdeněk Roller

      Odpovědět
  8. Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak pomoci v růstu u PawPaw mám ho už pár let v květináči.ve skleniku.ale pořád neroste naopak mám pocit že každým rokem ubývá vegetace. příští rok ho chci zasadit ven do země .ale nevím jestli to pomůže.mam strach že v tom v suchém počasí odejde úplně.Musi být víc rostlin..kdyz se se ručně opyluje.Prantlova

    Odpovědět

Napsat komentář