Pumpy a studně na zahradě jako dekorace

Pumpa výtvarně dotvořená

PUMPY A STUDNĚ NA ZAHRADĚ

IMG_5156

Některé zahrady mají svoji vlastní studnu a díky čerpadlu už není třeba používat starou pumpu či rumpál. Nevyhazovat! Ani skruž studně není nutno skrývat. Naopak, udělejte z ní výrazný dekorační prvek! Pumpy a studně na zahradě už ani nemusí být funkční, a přesto se sem hodí.

Stará pumpa v přírodní zahradě
Stará pumpa v přírodní zahradě

Ve společnosti ošlehané hlavaté vrbičky a několika rozkvetlých prvosenek působí malebně i zanedbaná litinová pumpa značně okousaná rzí. Pokud však starému litinovému skvostu dáte nový kabátek a pumpu natřete na zeleno nebo na modro, stane se rázem zajímavým zahradním artefaktem, který vám budou sousedé závidět. Kromě zelené a modré lze sáhnout i po bílém nebo hnědém nátěru, pokud ovšem ladí s dalšími prvky ve stejné barvě.

Vyvýšená základna renovované pumpy nabízí báječnou a přirozeně působící plochu pro květiny. Zapomeňte na plast – nejlépe působí, pokud je zasadíte hliněných či keramických květináčů typu terakota. Když přidáte několik starých hrnců a třeba i štoudev či dřevěný truhlík, a vše osadíte výsadbou v podobě splývavých surfinií, muškátů či petunií, bude výsledkem „zahrada na zahradě“. Pumpu a její květinovou výzdobu lze ovšem pojmout i jako minizahrádku se zakrslými jehličnany, jako tulipánovou zahrádku a třeba i jako miniaturní zenovou zahradu.

pumpa výtvarně dotvořená
Pumpa výtvarně dotvořená

Krása vertikály

Vertikální artefakty – miniaturní zvonice, ozdobné krmítko, klátový úl nebo právě pumpa – patří k malým kouzlům ozvláštňujícím zahradní exteriér. Například pan Janouš v Doksech u Prahy svoji zahradu již před lety ozvláštnil četnými originálními objekty ze dřeva, kovu a kamene, které působí, jako by tu vyrostly samy. Jedním z nich je i fantazijní dřevěná pumpa – skřítek, kterou majitel vytvořil z kusu vyschlého kmene s madlem ze staré litinové pumpy. Dílko působí svěže díky nápadu zastřešit kmen kovovou stříškou ve tvaru špičaté čapky.

Studna obohacená plastikami
Studna obohacená plastikami

Studně s vílou

Pokud na zahradě nemáte pumpu, nezoufejte. I studnu můžete malou úpravou betonové skruže trčící z trávníku ozvláštnit. Stačí sejmout betonové víko a navýšit okraj skruže o obezdění starými cihlami, fragmenty starých dlaždic či kameny, případně klasickým betonováním. Další možností je dřevěné bednění. Zpevněná studna s betonovým poklopem může posloužit i jako varianta kamenné lavičky nebo jako základna pro keramické artefakty. Zajímavou ukázku jsme viděli na zahradě keramiků Bambasových v Pošumaví. Skruže tu posloužily jako rozhledna pro šamotové keramické víly a dalších poetické postavičky.

replika studně
Replika studně

Replika studně

Pokud studně na pozemku zcela chybí, nabízí se možnost koupě hotové repliky s dřevěnou nebo doškovou stříškou a třeba i s rumpálem s dřevěným vědrem, sloužící pouze jako ozdobný zahradní prvek. Tady ale pozor na sklouznutí do kýče.

Nejčastěji se vyrábějí ze dřeva a kupují se ve formě stavebnice. Repliku je možné umístit nedaleko přívodu vody, její nádržku naplnit vodou s miniaturními kultivary leknínů a kolem ní vysadit další vhodné rostliny, například kapradiny a okrasné trávy. Zkrátka pumpy a studně na zahradě mohou působit jako netradiční dekorace i bod, na kterém se pohledy návštavníků vždy zastaví.

 

TEXT:RADKA BOROVIČKOVÁ

FOTO:ZDENĚK ROLLER

Podobné články

Napsat komentář