Jak si na zahradě vypěstovat raný květák a brokolici
Raný květák a brokolice jsou vhodnými kandidáty pro brzké jarní pěstování ve skleníku. Pokud máme možnost ve skleníku přitopit, můžeme sadit už koncem února, protože to už se den natolik protáhne, že množství světla bude těmto rostlinám stačit. V takovém případě vyséváme už v lednu.
Když máme skleník, kde můžeme přitopit jen svíčkami nebo umístěním mnoha nádob s vodou (která se tu během dne ohřeje), posuneme výsev i výsadbu do skleníku cirka o jeden měsíc. A jak si na zahradě vypěstovat raný květák a brokolici? Musíme dodržet několik pravidel.
Vyséváme dostatečně daleko od sebe
Semínka brokolice i květáku jsou poměrně malá. Nicméně, abychom byli později schopní je snadno přesadit, musíme je vysít dostatečně daleko od sebe. Po vysetí překryjeme nádobku s výsevem pomocí nějaké fólie, aby semínka, a hlavně budoucí klíčky měly co nejlepší podmínky k růstu.
Nebo můžeme vysévat rovnou do papírových výsevních misek či do rašelinových podů, kam vždy umístíme dvě nebo tři semínka. Růst pak necháme jen tu nejsilnější sazeničku.
Výsevní substrát dává nejlepší předpoklady k úspěchu
Výsevní substráty jsou těmi nejkvalitnějšími, které se u nás prodávají. Jsou zásoby správným množstvím hnojiva na alespoň čtyři týdny života sazenice – což pro předpěstování akorát stačí.
Až budete sazeničky přesazovat, dejte na dno nádobky, kam ji přemístíte, 2 – 3 kuličky NPK nebo granulovaného organického hnojiva. Obojí se uvolňuje postupně a dodá rostlince dost živin k dobrému růstu. Zajistíte si, že do skleníku vysadíte silné sazenice, které překonají i případné ztížené podmínky začátku jara.
Brokolice i květák chtějí hodně živin
Až budou brokolice i květák ve skleníku, nezapomeňme na jejich pravidelné přihnojování. Jsou to typické košťáloviny, které potřebují ke správnému vývoji hodně živin. Sadit budeme dost daleko od sebe (spon cirka 40 x 50 cm), protože obojí jsou poměrně mohutné rostliny.
Vyplatí se vysadit je na místa mezi budoucí rajčata a papriky. Nějakou dobu totiž spolu budou ve skleníku vegetovat – podobně, jako je tomu se saláty nebo s kedlubnami. Vhodným umístěním je i okraj skleníkového záhonu.
Květák zalamujme, brokolici skliďme před rozkvětem
Květák, jakmile začne tvořit květ, se musí zalomit. Nikoliv celá rostlina, ale pouze několik listů, kterými přikryjeme samotný květ. Smyslem je snížit množství světla přicházejícího ke květní růžici. Tím zajistíme, že květák nevyžene nahoru, ale naopak udělá krásný a velký květ.
Brokolici sice nijak nechráníme před přemírou světla, ale věnovat se jí také musíme – musíme být schopní uhodnout, kdy je správný čas ke sklizni. Květové růžice totiž musejí být dostatečně vyvinuté, ale přitom květní poupata mají zůstat ještě nerozvinutá.