Nejlepší letní balkonové květiny, které vám zkrášlí domov

K tomu, abyste se v létě potěšili záplavou květů, nepotřebujete velkou zahradu. Bohatě stačí terasa, balkon či dokonce parapet, kde si zasadíte barevně kvetoucí rostliny, jež vám budou kvést až do podzimu. Pojďme se podívat na nejoblíbenější balkonovky.

Květiny na balkoně - Foto: Depositphotos
Květiny na balkoně – Foto: Depositphotos

Fuchsiím se daří v polostínu

Přemýšlíte, kterým rostlinám by se dařilo na východní a severní straně? Zkuste třeba fuchsie. Těm totiž vyhovuje polostín až stín, dejte však pozor na prudký vítr. Můžete si vybrat z mnoha odrůd, seženete jak vzpřímené, tak polopřevislé či převislé druhy. Krásně barevné fuchsie nabízejí i výběr z květů, potěšit vás tak mohou plné i jednoduché květy. Substrát udržujte mírně vlhký a vyvarujte se přelití rostliny.

Vděčné petúnie a surfínie

Tyto krásky patří mezi nejoblíbenější balkonovky a není se co divit. Mají krásně barevné květy, které nádherně ozdobí balkony i parapety. Prodávají se vzpřímené i převislé odrůdy, pokud tedy chcete bohatou záplavu květů vkusně visících z balkonu, zvolte převislý druh. Petúnie i surfínie jsou nenáročné a kvetou celé léto, stačí se jen držet pár osvědčených rad. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, rostliny chraňte před prudkým větrem, který by je mohl polámat, a nezapomeňte na pravidelnou zálivku. V tomto ohledu jsou nejlepší samozavlažovací truhlíky. V obchodech najdete i mini petúnie Million Bells, které mohou kvést už v květnu. Navíc nemusíte otrhávat odkvetlé květy a tento druh je také odolnější vůči větru a plísňovým chorobám.

Muškáty neboli pelargonie

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Nenáročné muškáty patří mezi další oblíbené balkonovky, vhodné i pro začátečníky. Kvetou od jara až do podzimu, dobře snáší i přímé slunce a perfektně odolají škůdcům a houbovým chorobám. Nabídka muškátů je velmi široká, vybrat si tak můžete vzpřímený, polopřevislý i převislý druh, seženete jednoduché či plnokvěté odrůdy. V létě udržujte substrát stále mírně vlhký, muškáty však dobře snášejí i sucho. Pro bohaté kvetení můžete od jara do podzimu přihnojovat. V zimě naopak rostlinám dopřejte klid, nehnojte a zalévejte jen velmi mírně a občas, jinak hrozí zahnívání kořenů.

Netýkavka řečená sultánka

Tato rostlinka má ráda polostinná a stinná místa, kde vydrží kvést klidně celé léto. Na výběr máte spoustu barev od bílé přes růžovou a fialovou až po červenou, volit můžete i mezi jednoduchými, poloplnými nebo plnými květy. Substrát udržujte stále mírně vlhký, netýkavka nesnáší sucho ani přemokření.

Nádherná verbena

Tato příjemná letnička, česky zvaná sporýš, je milovnicí přímého slunce. Seženete jak jednoleté, tak víceleté druhy. Má drobné květy, které bohatě kvetou od května až do konce září. Asi dva týdny po vysazení je dobré ji začít přihnojovat hnojivem pro kvetoucí rostliny. Jinak je velmi nenáročná, jediné, na co dejte pozor, je přelití. Verbena je citlivá na přemokření listů, kořenů i květů. Odkvetlá květenství odstraňujte, verbena se tak nebude vysilovat tvorbou semen a krásně pokvete třeba až do října.

Podobné články

Napsat komentář