Jak si doma rozmnožit kouzelně vonící hyacinty
Většina z nás hyacinty kupuje, ale s trochou vědomostí a dovednosti si je můžeme i sami namnožit.
Hyacinty jsou nádherné omamně vonící květiny. Přišly ze západní Asie, a tak je máme spojené zejména s Orientem. Jejich vůni podlehla spousta slavných lidí, ale i většina „obyčejných smrtelníků“. Hyacinty nám zdobí vánoční nebo velikonoční stůl a jsou elegantními posly jara. Jejich pěstování je velmi snadné, jak jsme si ukázali v textu o tom, jak pěstovat hyacint. S rozmnožováním hyacintů už to tak snadné není. Ale když víte jak na to, zvládnete to i sami v domácích podmínkách.
Hyacinty se nemnoží semeny
Sice by bylo celkem logické, kdyby se hyacinty běžně množily semeny, ale není tomu tak. Hyacinty sice semena tvoří, ale mnohem lépe než semeny se dokáží rozmnožovat cibulemi. Podmínkou přirozeného množení cibulí je jejich dostatečný věk, dostatečný vzrůst a dobrá vyzrálost, tedy život v dobře výživných podmínkách.
Tehdy cibule vytvoří menší cibulky, které po oddělení od mateřské cibule fungují jako samostatná, nová rostlinka. Jenže to trvá několik let, než se mateřská cibule dostane do stavu, kdy se bude chtít rozmnožit. Některé hodně vyšlechtěné hyacinty se dokonce nemnoží vůbec, protože se počítá spíše s tím, že jde o rostlinu na jednu sezónu. Mnoho lidí totiž hyacint po odkvětu rovnou vyhodí.
My však můžeme rozhodnutí cibule o tom, že se chce rozmnožit, urychlit, případně jej přivolat. A máme k tomu celkem jednoduchý postup, který při pečlivém provedení zvládneme všichni.
Jak rozmnožit hyacint pomocí zářezů do cibule
Pokud chcete hyacint rozmnožit, budete k tomu potřebovat větší cibuli, ostrý nožík, dřevěné uhlí nebo práškový přípravek proti plísni a také květník se zeminou. Postup je zdlouhavější, ale nikoliv náročný.
Začneme tím, že si z cibule očistíme zeminu a sloupneme z ní suché vrstvy slupek. Pak do spodní strany cibule (do podpučí) vyřežeme kužely. Anebo, pokud si na kužely netroufáme, uděláme jen hlubší zářezy ve tvaru kříže. Ty by měly sahat do cirka čtvrtiny až třetiny hloubky cibule.
Poraněná místa je nyní nutné ošetřit proti plísni. A to buď práškovým fungicidem nebo dřevěným uhlím. Poté už jen zasadíme cibuli do květníku. Ovšem pozor, umístit ji musíme opačně, spodní stranou nahoru, aby místa, kam jsme řezali, trčela za zeminy ven.
Pak dáme osazený květník na teplé místo a překryjeme ho plastovým krytem s otvory. Cibule hyacintu totiž v tomto období bude potřebovat vyšší vzdušnou vlhkost. Postupně se na ní vytvoří dceřiné cibulky. Ovšem tady další pozor, ty dozrají až během léta.
Zralé cibulky odebereme z cibule a uschováme v suchu. Na podzim je můžeme sadit do záhonu. Ale počítat musíme i s tím, že kvetení je cibule hyacintu schopná až po několika letech. Musejí totiž nejprve dostatečně dorůst a zesílit. Takže první roky uvidíte jen listy, později však sklidíte velký úspěch s nádherným záhonem hyacintů.
Podobně lze množit i hyacinty určené k rychlení a kvetení v interiéru.