Jak si udělat pesto z medvědího česneku – postup, účinky, recepty

Porost medvědího česneku v přírodní rezervaci
Porost medvědího česneku v přírodní rezervaci

V jarním období se objevují byliny, díky kterým můžeme z přírody načerpat velké množství přínosných látek, které nám pomohou nastartovat organismus po zimě. Medvědí česnek je jednou z nich. Jak si jej uchovat, aniž by ztratil hodnotné látky? Na co si dát pozor při sběru? Podívejte se na vše, co potřebujete vědět, abyste si vychutnali tento životabudič pro celý rok. Pesto z medvědího česneku zachutná i vám!

Účinky medvědího česneku

Medvědí česnek patří mezi skvosty, které v jarní přírodě můžete nalézt. Je bohatý na vitamín C, pomáhá čistit tělo i játra od škodlivin a parazitů, zvyšuje imunitu, pomáhá při nachlazení a chřipce, podporuje činnost dýchacího systému a zmírňuje revmatické bolesti. Je vysoce ceněnou přirozenou potravinou s protizánětlivými, protiplísňovými a antibakteriálními účinky. Podobně jako česnek kuchyňský je i medvědí česnek považován za přírodní antibiotikum.

Medvědí česnek
Medvědí česnek

Jak poznat medvědí česnek

Česnek medvědí, lidově nazývaný také „lesní česnek“, anglicky „wild garlic“ a latinsky Allium ursinum, je cibulovitá rostlina, kterou naleznete v Evropě i Asii, a to zejména ve vlhkých lesích a okolo potoků a řek. Má široké eliptické listy, které můžete trhat zhruba od začátku dubna do června, v závislosti na nadmořské výšce. Po utrhnutí listu se rozvine typická česneková vůně.

Medvědí česnek v květu
Medvědí česnek v květu

Pozor na záměnu!

Každoročně se objeví několik případů, kdy lidé, podobně jako při sběru hub, nevěnují dostatečnou pozornost při sběru. Pozor tedy na záměnu s konvalinkou vonnou a ocúnem jesenním. Nejlépe medvědí česnek poznáte podle nezaměnitelné česnekové vůně – utrhněte list, rozemněte jej v ruce a přivoňte si. Konvalinka ani ocún nemají žádnou vůni, zato medvědí česnek díky sirnatých sloučenin poznáte stoprocentně.

Jdeme do lesa

Pokud je to vaše první výprava, pátrejte od dubna v údolí kolem řek a potoků. Česnek medvědí nepatří mezi druhy chráněné zákonem, sběr je tedy možný. Dejte si však pozor, abyste nesbírali v chráněných krajinných oblastech! Sbírejte pouze listy, vyvarujte se vytrhávání celé rostliny včetně cibulek. V době květu se již medvědí česnek nesbírá.

Příprava pesta

1. Nasbírané listy doma pečlivě omyjte pod tekoucí vodou a zbavte je nečistot.

Listy medvědího česneku
Listy medvědího česneku

2. Nachystejte si talíře nebo plechy, na kterých necháte listy pár hodin oschnout od přebytečné vody.

3. Rozmixujte vždy půl kila listů, 60 g soli a 400 ml olivového oleje.

4. Vzniklou směs promíchejte.

5. Naplňujte pestem vyvařené a suché zavařovací sklenice.

6. Skladujte v lednici.

 

Pesto z medvědího česneku
Pesto z medvědího česneku

Takto připravená směs vám vydrží po dobu dlouhých měsíců. Zaručujeme vám však, že jakmile propadnete její lahodné chuti, skleničky s pestem z medvědího česneku budou rychle mizet.

Recepty – jak zužitkovat pesto z medvědího česneku

Pomazánka na pečivo

Nejjednodušší rada zní takto – dávejte si tenkou vrstvu směsi pravidelně po celý rok na pečivo, a máte zajištěnou lahodnou snídani nebo večeři, která bude vašemu organismu prospěšná. Navíc neztratíte žádné prospěšné látky, které mohou zaniknout vlivem vaření. Výtečné a zdravé řešení!

Pomazánka z medvědího česneku
Pomazánka z medvědího česneku

Omáčka k masu

Patříte mezi masožrouty? Dopřejte si rychlý a lahodný hlavní chod v podobě kuřecího nebo krůtího masa, které nakrájíte na nudličky a vysypete na pánev, do které současně s masem vložíte i pesto z medvědího česneku. Až bude maso propečené, přidejte smetanu a chvíli povařte. Podávejte s rýží. Lahodné jídlo plné užitečných látek je na stole! Obzvláště oblíbené v době letních dovolených, chutná i malým dětem.

Těstoviny se stanou vaší vášní

Nejjednodušší recept pro děti i dospělé? Dejte vařit těstoviny, které po slití vody smícháte v míse s pestem z medvědího česneku. Nepotřebujete nic víc, ale výraznější chuti a kulinářského požitku docílíte, když pokrm doplníte hrstkou piniových nebo vlašských oříšků, které skvěle doplňují chuť lesního česneku. Můžete doplnit čerstvými rajčaty.

Těstoviny s medvědím česnekem
Těstoviny s medvědím česnekem

Už se těšíte na svou chvíli pohody v přírodě? Jaký recept z medvědího česneku zvolíte? Užijte si celý rok ve zdraví s touto úžasnou bylinkou!

Podobné články v internetu: