Grilování s čerstvými bylinkami
Ze zahrad už voní majoránka, tymián a šalvěj… A také libeček a pažitka. To jsou základní bylinky, z nichž lze vytvořit nejrůznější směsi na potřebné na grilování masa. Hodit se bude i meduňka, levandule a rozmarýnka. A samozřejmě i bazalka.
Ať už se rozhodnete grilovat hovězí nebo vepřové, nezapomeňte na bylinky, které masu dodají specifickou chuť. Nejlepší jsou čerstvé, právě utržené ze zahrady. Používejte je však s mírou, jinak by mohlo maso zhořknout. O jejich pěstování jsme nedávno psali zde, zde nebo zde. Možná jste si podle našich rad opatřili i medvědí česnek, nebo jsme vás alespoň inspirovali pro jeho příští sezónu.
Zdravější grilování
Na české zahradě nesmí chybět posezení a gril. Je to místo skoro posvátné, kde se sedí, povídá a kouká na zapadající slunce a východ měsíce. Podle zručnosti majitele je gril tu více, tu méně sofistikovaný – počínaje ohništěm s grilovacími klacíky až po unikátní stavbu z cihel, něco na způsob domácího oltáře. Nicméně, grilování samo o sobě není nejzdravější způsob úpravy masa.
Víte, jak jej udělat zdravějším? Vyberte si kvalitnější, méně tučné maso. Solte až po grilování, šetřete olejem a pořádně vyčistěte mřížku grilu. Zapomeňte na chleba či brambory – jako přílohu si dejte zeleninu – grilovanou cuketu, lilek, papriku, cibuli či keříková rajčata. Pokud grilujete na dřevěném uhlí, nemělo by do něj odkapávat příliš mnoho tuku. Jeho spalováním se uvolňují karcinogeny.
Nakládaní do bylinkových směsí
Je to alchymie. Jednotlivé plátky masa se prokládají cibulí, česnekem a směsí bylinek – podle zkušeností paní (nebo pána) domu a nabídky domácí zahrádky. Na většinu bylinkových směsí postačí běžně pěstované bylinky z babiččiny zahrádky. Vytvářejí se z nich nejrůznější směsi, aby každé grilování bylo jedinečné. Podělte se s námi o vaše zkušenosti a pošlete nám ten svůj, jedinečný recept. Vaše recepty zveřejníme jako součást článku, který připravujeme. Jeho téma bude: Moje zahrada, můj gril.
+ Letní směs bylinek
Saturejka, estragon, černobýl se šalvějí a tymiánem.
+ Aromatická směs
Libeček, petrželku a pažitku promícháme se špetkou tymiánu, rozmarýny a pepře.
+ Česká směs
Tři lžíce sekané petrželky, 1/4 lžičky majoránky, špetka tymiánu, šťáva z půlky citronu, 1/4 lžičky pepře.
Bylinky podle druhu masa
K vepřovému masu se hodí bylinková směs z tymiánu, máty, meduňky, levandule, rozmarýnu anebo šalvěje.
Drůbeží maso posypte čerstvě drceným kmínem (na povrch i dovnitř), čerstvou majoránkou a kerblíkem.
Ryby naložte do marinády s rozmarýnem, bazalkou, mátou, tymiánem a estragonem.
Jehněčímu prospěje šalvěj, bazalka a oregano.
Příprava marinády
Před použitím bylinky nadrobno nasekejte nebo rozdrťte paličkou na maso a přelijte olejem, aby se nevytratila chuť a vůně. Všechny ingredience dejte do plastového boxu s těsným uzávěrem, protřepete a promíchejte. V marinádě nechte maso uležet přes noc, minimálně čtyři hodiny před grilováním.
Bylinková marináda s koprem a mátou
Svazek kopru, máty, kerblíku a tymiánu
1/4 litru oleje
šťáva z jednoho citronu
sůl
půl deci koňaku
středně velká cibule
Pikantní marináda s petrželí a majoránkou
Několik snítek čerstvé petrželky a majoránky, snítka oregana, několik lístků šalvěje
2 stroužky prolisovaného česneku
1/2 cibule
na špičku nože drceného kmínu
1/2 lžičky červené papriky
1/2 lžičky pálivé papriky nebo mletého chilli
špetka pepře a soli
5 lžic oleje
1 lžíce kečupu.
Na roštu nebo na jehlici?
+ Rošt se hodí pro tenké ploché porce masa a ryby.
+ Jehlice se používají pro neporcovaná kuřata, uzeniny a ražniči.
+ Na alobalu grilujeme nadrobno nakrájené maso a uzeniny, marinovaná nebo tučnější masa. Do alobalové fólie lze zabalit porcovaná kuřata, ryby a zeleninu.
+ Kromě roštu a jehlic je dobré mít i jemnější mřížku na křehčí pokrmy.
+ Když maso prudce opečeme, utvoří se kůrčička, která uvnitř uzavře šťávy, proto potraviny na rošt pokládáme teprve tehdy, když je gril dostatečně rozpálený.
+ Maso obracíme kleštěmi – vidličkou bychom je propíchali a unikala by šťáva.