Jak do zahrady pozvat volně žijící tvory

Jak do zahrady pozvat volně žijící tvory

Fialově kvetoucí rostliny bývají pro hmyz atraktivní
Fialově kvetoucí rostliny bývají pro hmyz atraktivní

Aby zahrada byla živá, nestačí jen květiny, stromy a keře. Při troše štěstí a úsilí do ní přilákáte volně žijící tvory: včely i sýkory, žáby nebo ještěrky.

Takovýto "nepořádek" je pro drobné tvory luxusním hotelem
Takovýto „nepořádek“ je pro drobné tvory luxusním hotelem

I ta nejobyčejnější zvířátka, která patří do naší přírody, svou přítomností na zahradě dokazují, že jsme s přírodou v souladu.  Ale jak volně žijící tvory přilákat? Většina zákroků, které mají zahradu učinit obyvatelnou pro volně žijící tvory, nestojí prakticky nic, jen trochu dobré vůle. Někdy stačí nepokácet torzo uschlé třešně. Mnohé úpravy uchystané pro jednu skupinu, třeba pro ptáky, mohou posloužit mnohem většímu množství zvířat.

Pastva pro opylovače

Včely jsou ti nejspolehlivější opylovači
Včely jsou ti nejspolehlivější opylovači

Nenabádáme vás, abyste si do zahrady postavili úl. Stačí, když včelám poskytnete trochu komfortu. Chcete-li se dočkat oplození třešní a jabloní, měli byste včelky přilákat ještě předtím, než ovocné stromy rozkvetou. Stačí vysadit některé časně kvetoucí rostliny a keře – třeba forzýtie, kamzičníky, primulky…

Včely potřebují v horku hodně pít
Včely potřebují v horku hodně pít

A nejen to – sluší se poskytnout včelám potravu i poté, co opylily vše, co jste chtěli. Nabídněte jim dostatek květin průběžně rozkvétajících až do podzimka. V parném létu včely ocení i napajedlo, třeba drobnou bažinku vedle jezírka zarostlou rostlinami a mechem tak, aby se v ní včely neutopily.

Domeček pro včely samotářky nakonec své obyvatele získá
Domeček pro včely samotářky nakonec své obyvatele získá

Včelami medonosnými zástupy opylovačů zdaleka nekončí. U nás žijí i desítky druhů samotářských druhů včel. Jsou naprosto neškodné – obvykle ani nemají dost silné žihadlo, a co na tom, že nedávají med. Bylo by škoda připravit kytičky o jejich opylovací služby. Některé si hrabou chodbičky v zemi, jiné hnízdí za odchlípnutou omítkou, další zase vezmou zavděk starým špalkem dřeva nebo rákosovou stříškou altánku. Včelí domeček lze koupit, ale je to i výzva pro kutily: stačí stará tvárnice, starý špalek dřeva plus vrtačka, něco málo rákosových stébel… A nesmíme zapomenout na čmeláky. Také jim můžete koupit nebo vyrobit domeček.

Babočky sají na komuli, ale bez kopřiv pro výživu housenek jich dále bude ubývat
Babočky sají na komuli, ale bez kopřiv pro výživu housenek jich dále bude ubývat

Květiny a motýli

Švýcaři zahájili již před lety kampaň za návrat motýlů do kulturní krajiny a ostatní evropské národy nezůstávají pozadu. Motýlí zahrádka je hit. Skládá se ze dvou částí. Ta hezčí má motýly nakrmit. Vysazují se na ni nektarodárné květiny a keříky – od netřesků přes vrbiny a vřes až po největší motýlí pochoutku: bez chebdí a komuli. Floxy vonící za soumraku jsou zase určeny lišajům.

Milovníci přírody ovšem neváhají založit i housenčí část motýlí zahrádky. V odlehlejším koutě zahrady ponechají prostor pro skupinu kopřiv a pár bodláků (úbory bodláků odstřihneme dříve, než dozrají semena, kopřivy ohradíme pruhem fólie zapuštěným hluboko do země), na záhonech lákají otakárky fenyklové na kopr, pastinák nebo fenykl. Dobře poslouží i část neposečeného trávníku, protože na trávě se živí housenky okáčů a spousty můr.

 

Ploštice bruslařky jsou dravé a domlouvají se vibracemi hladiny
Ploštice bruslařky jsou dravé a domlouvají se vibracemi hladiny

Jezírko plné života

Vážka ploská hlídkuje ve svém teritoriu
Vážka ploská hlídkuje ve svém teritoriu

Kvalitně vybudované jezírko s rostlinami, které zůstává celoročně napuštěné, je oázou vážek, vodních ploštic bruslařek a klešťanek i menších brouků potápníků. Mělčinami se šinou vodní plži – okružáci nebo plovatky. Místo japonských koi-kaprů můžete do jezírka vypustit třeba pár nástražných rybek, které koupíte živé v rybářských prodejnách. Odolní jsou i karasi obecní nebo jeseni – a je jen na vás, zda si pořídíte přírodně zbarvené nebo zlaté jedince.

Je až neuvěřitelné, kolik pulců se v jezírku uživí
Je až neuvěřitelné, kolik pulců se v jezírku uživí

V takovém jezírku je dost místa i pro rozmnožování žab. Skokani zbaví vodu larev komárů, ropuchy si zase na záhonech pochutnávají na slimácích. A nemusíte se bát, že na zahradě nebude pro žáby kam šlápnout. Ropuchy jsou samotářské a rozptýlí se po dalekém okolí. Aby vám nakonec na zahradě zůstala alespoň jedna, musí tam najít bezpečný vlhký úkryt – třeba ve sklípku, v zastíněné hromadě kamenů atd. O žábách na zahradě si počtete i tady. Možná ve vašem jezírku začnou přezimovat čolci. A možná, že se jezírko stane lovištěm užovky obojkové. Pak ovšem začne žab i rybek ubývat. I to je příroda, nemá smysl některé volně žijící tvory chtít, a jiné ne.

Drobné rybky pomohou udržovat přírodní rovnováhu v jezírku
Drobné rybky pomohou udržovat přírodní rovnováhu v jezírku

Výskyt žab je důkazem vody bez chemických škodlivin. Není důvod se v takovém jezírku nevykoupat. Jen byste před koupáním neměli používat repelenty a nánosy opalovacího krému, abyste si vodu sami neznečistili.

Pítko pro ptáky

Pítko umístíme do polostínu a tak, aby z něj ptáci měli přehled o okolí
Pítko umístíme do polostínu a tak, aby z něj ptáci měli přehled o okolí

To nejmenší, co pro ptáky na vaší zahradě můžete udělat, je  mít zde pítko pro horké dny. Stačí malá mělčinka u břehu jezírka bezpečná před kočkami. Úplným přepychem je koupací miska – buď umístěná pod okapem, nebo ve formě malé mělké fontánky. Do větší koupací misky každopádně patří pár „ostrůvků“ z oblázků.

Ptačí budka 

Vrabec polní zahnízdí v budce velmi rád
Vrabec polní zahnízdí v budce velmi rád

O trochu větším stupněm náklonnosti k ptákům jsou budky. Zaslouží si to, vždyť třeba párek sýkor modřinek krmí mláďata až 70x za hodinu, větší ptáci 12x, a vždy hmyzem! Budky rozvěšujeme mimo dosah koček a kun, otvorem k východu (to proto, že nejvíce větrů a dešťů přichází od západu). Nechceme-li hostit strakapoudy, musíme vletový otvor vyztužit plechem. Budky by měly být otevíratelné, na zimu je důkladně vyčistíme a necháme promrznout.

Speciální budky s vletovým otvorem dole poslouží také letním koloniím netopýrům, kteří v nich odchovají mláďata. Lepší spojence proti komárům jste získat nemohli.

Ptačí krmítko – ano či ne?

Krmítko je  poněkud sporný zahradní doplněk. Většinou totiž přiláká hrdličky a holuby, kteří na něm mohou založit rezervoár ptačích nemocí. Tomu se dá odpomoci jednak pravidelným čištěním, jednak potravou, která přivábí jiné ptáky – drobná zrníčka, sušené bobule, kupované krmivo pro hmyzožravé ptáky. Nezapomeňte s krmením včas přestat, aby se ptáci stačili rozlétnout po krajině a vybrat si vhodná místa ke hnízdění, než jim je „vyfouknou“ ptáci, kteří se bez krmítek obešli. O ptácích na krmítku píšeme tady.

Nejen pro ještěrky

Ještěrky bydlí mezi kameny a sluní se na nich
Ještěrky bydlí mezi kameny a sluní se na nich

Nasucho skládané zídky a skalky jsou výborným bydlením pro ještěrky. Vyhovují i střevlíkům, pavoukům a další drobotině. Může se tu usadit i rejsek. Jeho příbuzná bělozubka raději bydlí v kůlnách mezi harampádím nebo ve vyskládaném dřevě. Bělozubka se sice v uzavřeném prostoru prozradí intenzivním česnekovým zápachem, ale to jí lze klidně odpustit. Rejskové i bělozubky jsou náramně užiteční hmyzožraví pomocníčci (nejsou to myši – vaše zásoby jablek je opravdu nezajímají).

Houština floxů a komulí mezi kameny jako zvířecí ráj
Houština floxů a komulí mezi kameny jako zvířecí ráj

Tak vidíte – lze mít zahradu s anglickým trávníkem a bazénem a žít v ní osaměle, nebo si s daleko menší námahou vybudovat zahradu přívětivou pro volně žijící tvory. Volba je na vás.

Plovatka bahenní čistí jezírko od řas
Plovatka bahenní čistí jezírko od řas

 

Užovka obojková bude lovit žáby a rybky
Užovka obojková bude lovit žáby a rybky

TEXT :RADKA BOROVIČKOVÁ

FOTO: ZDENĚK ROLLER

 

Podobné články v internetu: