Ptáci kolem krmítka

Ptáci kolem krmítka

IMG_3296

Krmení ptáčků zpěváčků bylo v kurzu už za První republiky. Ptáci jsou prostě oblíbení a užiteční. Až ornitologové nedávno zaseli semínko pochybností: neškodíme my tím krmením?

Stojí za to seznámit se s argumenty proti zimnímu krmení ptactva:

  • ptáci se zdržují kolem krmítek a než se na jaře rozlétnou dále po krajině, už najdou všechna nejvhodnější místa ke hnízdění obsazená
  • ptáci kolem krmítek ztrácejí plachost a kočky si na nich pochutnají
  • prosadí se jen nejagresivnější sýkory a ostatní druhy budou stejně hladovět

Jak tedy krmit správně?

Včas začít, aby si ptáci na nový zdroj potravy zvykli ještě před nástupem mrazů. A včas přestat. Ptáci nezačínají hledat místo ke hnízdění podle denních teplot, ale podle délky dne – někteří už začátkem března.

Vhodné umístění krmítka ptáky ochrání před kočkami – dostatečně vysoko, u hustých keřů a s dostatečným volným prostorem před sebou. Pochopitelně i krmítko na balkoně nebo za oknem je bezpečné.

Zavěšeného krmítka se ptáci s výjimkou sýkor a brhlíků bojí. Také směsi semen v tuku jiným druhům ptáků nic neříkají. Naopak prosem, mákem, lněným semínkem, směsí pro kanáry, ovesnými vločkami nebo sušenými jeřabinami uctíme většinu našich pěvců. Dobrým nápadem je krmítko se směsí semen a zavěšená lojová koule o kus dále.

Zimním přikrmováním usnadníme přežití mnoha zpěvných ptáků, posílíme jejich organismus, aby lépe vzdoroval nemocem, a v krutých mrazech některým z nich možná i zachráníme život. Někteří z nich na jaře na naší zahradě zahnízdí. Navíc se můžeme učit je poznávat a ptáci kolem krmítka jsou také vděčným objektem fotoamatérů.

Ptáci na krmítku

Sýkora koňadra ocení slunečnici, lůj i oříšky.

To králíček obecný raději paběrkuje drobky pod krmítkem.

Čížka lesního ve městě nejspíše neuvidíte. Zato pokud přilétá ke krmítku, tak v celém hejnu.

Sýkora modřinka vypadá až andělsky něžně, ale ve skutečnosti se na krmítku umí prosadit a odehnat konkurenci.

Vrabci domácí k vám nebudou létat z daleka. Zůstávají věrní svým hnízdištím a nocovištím. Svoji porci zrní si však zaslouží. Vždyť jich u nás ubývá a během hnízdění posbírají spoustu hmyzu!

Čistota půl zdraví

Během zimy bychom měli krmítko často navštěvované ptactvem několikrát důkladně vyčistit od trusu, případně i dezinfikovat. I ptáci totiž mezi sebou přenášejí různé virózy.

Dělat vědu není věda

Na webu České společnosti ornitologické (www.birdlife.cz) najdete inspirace, jak krmit, ale také jak přispět k zimnímu sčítání ptactva. Ptáci si tu hodinku času zaslouží, ne?

Podobné články

Napsat komentář