Jak na pěstování jahod jedné z nejvšestrannějších ovocných plodin

Jahody patří mezi nejoblíbenější ovocné plodiny. Nabízejí celou škálu zdravých výhod díky vysokému obsahu cenných vitaminů a antioxidantů. Jejich sladká chuť potěší nejen děti, ale i dospělé. Pro mnohé z nás ale představuje jejich pěstování výzvu. Tento článek se bude věnovat rozmanitým možnostem jejich pěstování, a to jak ve volné půdě záhonu, tak ve vertikálním zahradničení truhlíků.

Rostliny jahod pocházejí z jižní části severní polokoule a jsou vděčné za slunečné polohy a propustnou, humózní půdu. Přináší tu nejsladší odměnu za vaši péči – šťavnaté, červené plody plné zdraví. Článek se zaměří na výběr nejvhodnějších odrůd pro domácí pěstování, agrotechnické postupy jako hnojení, zálivku, řez a hubení škůdců. Popíše také několik zajímavých tipů na truhlíkové varianty pěstování jahod na balkoně či terase.

Pěstování jahod ve volné půdě záhonu

jahody záhon

Pokud máte k dispozici volné místo v zahradě, je výsadba jahodníků přímo do půdy nejjednodušší a nejméně náročnou možností. Jahody prospívají nejlépe na výslunném a chráněném stanovišti s propustnou, humózní a zásaditou půdou. Před výsadbou je nutné zvolit vhodnou odrůdu, která bude odolná v našich podmínkách. Mezi nejlepší patří moderní polyploidní odrůdy, jako Sultan, Flora, Senga Sengana nebo Malwina.

Před výsadbou jahodníků je nutné půdu dobře mulčovat a provzdušnit. Jahodníky vysaďte na záhon ve vzdálenosti cca 25-30 cm. Po výsadbě zalévejte rostliny pravidelně a přihnojujte je po dobu růstu. Během růstu je potřeba občas provést kontrolu rostlin a aplikaci postřiku na hubení července žlutého či vosičky jahodové. Pokud zajistíte řádnou péči, budete se brzy těšit z první úrody šťavnatých jahod.

Na podzim po sklizni je třeba jahodníkům věnovat důležitou péči. Rostliny je nutné dobře přihnojit a zkypřit jejich kořenový systém. Přes zimu je doporučeno rostliny vydatně zakrýt chvojím nebo speciální zimní fólií. Na jaře je potřeba provést prořezání suchých a poškozených výhonů. Přihnojit lze opět organickými hnojivy. Péče o jahody bude spočívat zejména v důsledné zálivce v období sucha a případném aplikování fungicidní ochrany proti plísním a padlí.

Ve vegetačním období bude vyžadovat pozornost také odstraňování plevelů. Použít lze přiměřená množství mulče, který zamezí růstu plevelů i výparu vody. Sběr samotných jahod budete provádět pravidelně, od června do srpna. Pro zachování bohaté sklizně je dobré odebírat pouze zralé a plně vybarvené plody.

Pěstování jahod v truhlíku

jahody truhlíky

Pěstování jahod ve vertikálním zahradničení má řadu výhod, zejména pro malé zahrady nebo balkony. Stačí správně zvolit vhodný truhlík, substrát a odrůdu jahod. Použít lze jak tradiční dřevěné nebo plastové truhlíky, tak speciální jahodové truhlíky. Jejich výška by měla být minimálně 30 cm. Jahodám vyhovuje spíše širší než hluboký tvar truhlíku.

Vhodný substrát pro pěstování jahod musí být propustný, humózní a zásaditý. Doporučuje se směs zeminy, rašeliny a písku v poměru 2:1:1. Substrát je třeba důkladně promísit a provzdušnit. Pro pěstování v truhlících se hodí zejména jahodových keříků, které se snadno udržují ve tvaru. Po výsadbě je třeba pravidelně zalévat a hnojit.

Období péče o truhlíčkové jahody bude stejné jako u pěstování ve volné půdě. Zvýšenou pozornost vyžadují zálivka, hnojení a ochrana proti stresu z tepla a sucha. Pokud zajistíte všechny potřebné podmínky, můžete se z truhlíků těšit na bohatou sklizeň sladkých, vitamínově nabitých jahod.

Na podzim po sklizni jahod z truhlíků je třeba provést jejich přezimování. Rostliny je dobré přemístit do chladnější místnosti a omezit zálivku. Neměly by však zcela uschnout. Na jaře je nezbytné ořezat suché a poškozené výhony rostlin a doplnit novým substrátem. Důležitá je opět zálivka a hnojení. Pod truhlíky můžete umístit mulč, který udrží vlhkost v půdě i chlad.

Během vegetačního období vyžadují jahody ve truhlících častější zálivku, zejména v suchých a teplých dnech. Je třeba sledovat také výskyt škůdců jako je vosička jahodová nebo července. Pro odolné jahody s bohatou sklizní je důležité odstraňovat květy a plody v počátečních fázích růstu. Zajistí to dostatek živin pro zrání zbývajících plodů. Chcete-li prodloužit sklizeň jahod, vyzkoušejte umístit truhlík do stínu. Jahody vykvetou a dozrají později než ty na plném slunci.

S dodržením těchto jednoduchých kroků lze mít z truhlíků úrodu zralých a plně vybarvených jahod po dobu několika týdnů.

Podobné články v internetu: