Jak si na zahradě vypěstovat citronovou trávu
Proč se pustit do pěstování citronové trávy? Protože jde o nápadně citronově vonící i chutnající „trsy trávy“ s cibulovitým zakončením, které nám poslouží pro mnoho účelů nejen v kuchyni, ale i při relaxaci nebo v péči o tělo.
Stačí kousek citronové trávy a jídlo bude chutnat zcela jinak. Nebo si připravíte zimní citronový čaj, který když ovšem vychladíte, bude v létě tím nejlepším domácím pitím k osvěžení za velkého vedra.
Jak si vybrat citronovou trávu?
Je to velmi snadné. Odrůd je sice okolo třiceti druhů, ale rozdíly mezi nimi až tak markantní nejsou. Navíc je na českém trhu nabízena v podstatě jen jedna. Takže stačí vzít sáček se semínky nebo sazeničku v zahradnictví či v hobby marketu. Sazeničku si můžete přinést i od známých nebo sousedů, citronová tráva se ráda nechá množit vegetativně.
Při pěstování citronové trávy si musíme být vědomi faktu, že jde sice o trvalku, ale tropickou. Takže když ji budeme pěstovat, tak vždycky v přenosné nádobě, abychom ji byli schopní na podzim uklidit do bezmrazé místnosti, kde bude dostatek světla.
A co že je citronová tráva? Jde o rostlinu s názvem voňatka citronová a je to tráva z čeledi lipnicovitých, původně pocházející z jihovýchodní Asie. Jde o velkou trávu, dorůstá i do 150 – 200 cm. Charakterizují ji mohutné trsy tenkých a dlouhých šedozelených listů. Rozmnožuje se snadněji vegetativně než semeny, protože semena tvoří jen málokdy, navíc mají poměrně nízkou klíčivost.
Vedle silic vonících po citronech obsahuje citronová tráva spoustu antioxidantů. Toho se využívá nejen v potravinářství, ale i v kosmetice. Do pokrmů se přidávají cibulky a spodní část výhonů, které jsou jemné a snadno stravitelné. Naopak velmi tuhé jsou listy, které se hojně využívají pro přípravu čajů nebo bylinných lázní. Vynikající vlastností citronové trávy je schopnost odpuzovat obtížný hmyz.
Začít můžeme semínky nebo sazeničkami
Už jsme sice zmínili, že ze semínek se citronová tráva pěstuje poněkud obtížněji, ale jde to. Takže když v okolí nenarazíte na sazeničky, můžete si pořídit semínka. Počítejte s klíčivostí okolo třiceti procent, takže sejte jinam, než je nádoba, ve které budete trávu nakonec chtít pěstovat. Po výsevu překryjte fólií nebo sklíčkem, abyste vytvořili tropičtější mikroklima.
Sazeničky s několika pravými lístky pak můžete přepíchat do nádoby, ve které budete trávu první rok pěstovat. Rostlina přibývá poměrně rychle, množství cibulek v trsu se zvětšuje, takže budete během let dívat do větších a větších nádob. Osázené nádoby mějte v prostoru s dostatkem světla a tepla.
Kdy dát citronovou trávu ven?
Zásadně až koncem května, kdy už nehrozí mrazíky. Můžete ji samozřejmě vystrčit na balkon už koncem března nebo v dubnu, kdy jsou první opravdu teplé dny. Ale hlídejte noční teploty. Mrazík by totiž zničil úplně všechno.
A stejné je to v září, kdy postupně vyhlížíme první podzimní poklesy teplot pod nulu. Citronovou trávu zase přenášíme na noc domů. A pokud jsou nízké teploty už i během dne, trávu už ponecháme v interiéru celodenně.
Kam umístit květník s citronovou trávou?
Na místo, kde je hodně sluníčka. Když na ni bude sluníčko dostatečně svítit, tak bude schopná vytvořit tolik aromatických citronových silic, kolik si zhruba představujeme. Jakmile je tráva zastíněná, nejsou výsledky pěstování nijak valné.
Takže pokud máte na pozemku, na terase nebo na balkoně místo, kde slunce přímo žhne, přesně tam se citronová tráva hodí. A bude vám za tohle umístění vděčná.
Citronovou trávu můžeme zakopat, ale i s květníkem. Díky tomu bude mít stabilnější přísun vhkosti a celkově lepší klima pro celý kořenový systém. Na podzim ji pak vykopeme i s květníkem, ten omyjeme a citronovou trávu přemístíme do bezmrazé a světlé místnosti.
Co potřebuje citronová tráva, aby dobře rostla?
Už jsme zmínili, že potřebuje slunce. K tomu samozřejmě vláhu a živiny. Ale pozor. Nesnese přemokření. Ovšem ani přílišné sucho. V tomto je trochu potíž při pěstování citronové trávy, že se jí musíme se zaléváním více věnovat.
Zalévat musíme častěji a menšími dávkami, v podmisce nesmí voda zůstat stát déle než hodinu, a to platí zejména pro mračné a chladnější dny. Jiné je to v případech, kdy máme trávu zakopanou i s květníkem v zemi. Zde je přísun vody stabilnější.
Citronová tráva však ocení vzdušnou vlhkost. To je v našich podmínkách sice trochu problém, ale můžeme ji po ránu před horkým dnem orosit střičkou.
Jak se sklízí citronová tráva?
Záleží na tom, jaké si zrovna přejeme využití. Můžeme jen seříznout pár lístků, pokud si chceme připravit čaj nebo vychlazený nápoj z citronové trávy (kterou je vždy lépe spařit). Jestliže chceme kousek citronové trávy na vaření, vezmeme celou jednu rostlinu i s cibulkou. Citronová tráva tvoří trsy s mnoha cibulkami. Do pokrmu použijeme pouze křehkou spodní bílou část.
Můžeme dělat i hromadnou sklizeň, když například potřebujeme více trávy na relaxační koupel. V tom případě odloupneme část trsu, zelené listy použijeme na odvar, cibulky si očistíme a dáme do lednice nebo do mrazáku, podle toho, v jak dohledné době se je chystáme využít k vaření.
A pokud citronová tráva doroste obřích rozměrů, kdy už nebudeme schopni ji na zimu dostat domů, sklidíme ji celou najednou. Založíme nový trs z několika malých výhonů, zbytek spotřebujeme. Zelené části usušíme, ty bílé můžeme zamrazit.
Jak zazimovat citronovou trávu?
Vždycky v bezmrazé místnosti, ale s dostatkem světla. Takže sklep není to pravé místo, veranda s velkými okny už ano. Samozřejmě lze přezimovat i v obývacím pokoji. Základem úspěchu je pak správná zálivka. Vždy se řídíme stavem substrátu, který pravidelně necháváme proschnout, ale nikoliv přeschnout.
Jaké choroby a škůdci trápí citronovou trávu?
V našich podmínkách v podstatě žádní. Citronová tráva odpuzuje hmyz. A choroby, které by ji sužovaly, v našich podmínkách nepřežijí (zatím). A tak se můžete těšit z toho, že citronová tráva nám krásně poroste a bude zdobit své okolí.
My ji jen nesmíme přelít, přesušit anebo umístit na tmavé místo. Pokud tato pravidla dodržíme, dočkáme se kvalitní úrody i nádherné trvalky zdobící zahradu, balkon, terasu i obývací pokoj.