Fíkovník neboli smokvoň známe spíše jako dřevinu, kterou obdivujeme a oždibujeme na našich dovolených u moře. Ale tato subtropická rostlina plodící tolik chutné a oblíbené fíky má i odolné kultivary, které lze pěstovat v našich podmínkách, ve volné půdě na zahradě. Zvládnou totiž i české zimy. A plodit budou též, stačí se o ně trochu postarat.
Které odrůdy porostou i v našich zahradách?
Nejodolnějšími odrůdami fíkovníků, které díky své odolností přežijí i naše zimy, jsou například Bornholm nebo English Brown Turkey, Hardy Chicago, Peretta. Pokud zvolíme některou z nich, budeme jistě úspěšní v pěstování fíkovníku na naší zahradě.
Ale pozor, v zahradnictvích se prodávají i méně odolné odrůdy, ty jsou však určeny pro pěstování ve větších přenosných nádobách a přezimování v bezmrazých prostorách, případně do vytápěných skleníků. Fíkovník je schopen růst i ve světlejší místnosti v interiéru.
Pokud zvolíme interiér, je nutné si pohlídat, že kupujeme některou z adriatické skupiny fíkovníků, které umějí tvořit plody parthenokarpicky, což znamená bez opylování hmyzem. Jedině tak se ve skleníku nebo v zimní zahradě dočkáme i plodů.
Jak na výsadbu fíkovníku?
Když už máme malý stromek fíkovníku doma, je nutné jej brzy vysadit. Fíkovník většinou pořídíme jako kontejnerovou sazenici, nikoliv prostokořennou. Proto je nutné mu před samotnou výsadbou rozplést kořínky, které se v menším prodejním kontejneru (květníku) rády vzájemně propletou. Když bychom kořeny nechali propletené a směřující stále do spirály, pak by měl fíkovník problémy s růstem.
Jakmile se rozhodneme pro pěstování v přenosné nádobě, je nutné zvolit velký květník. Fíkovník potřebuje hodně vláhy, výživy a prostoru. Na dno dáme vždy drenáž, pak neutrální substrát smíchaný s hnojivem, nejlépe s organickým. Fíkovník zasadíme podobně hluboko, jako byl ve svém původním květníku. Po výsadbě zalijeme. Při interiérovém pěstování není nutné dávat oporu. Ale pokud jej budeme letnit venku, oporu vždy přidáme.
Výsadba do venkovních prostor se nese v podobném duchu. Fíkovník snese zasazení do záhonu, ovšem i do trávníků, záhon není nutností. Výsadbovou jámu zvrásníme rýčem, aby měly kořeny snazší prorůstání mimo ni. Sadíme vždy k opoře a vždy do zeminy smíchané s kompostem nebo hnojem.
Venkovní stanoviště pro fíkovník musí být chráněno od severu proti ledovým zimním větrům. To je v podstatě jediná zásadní podmínka pro úspěšné pěstování odolných kultivarů fíkovníku u nás. Slunné stanoviště je samozřejmě výhodou.
Zálivka a hnojení fíkovníku
Vody i výživy potřebují fíkovníky hodně. Zejména při pěstování v přenosných nádobách je nutné dbát u zálivky zvýšenou pozornost, substrát nesmí přeschnout. Venku nikdy nezaléváme studenou vodou ze studny, vždy jen vodou odstátou. Jinak by rostlina utrpěla šok, shodí pak listy i plody.
Přihnojujeme každé jaro plným hnojivem, koncem jara a koncem léta hnojivem s vyšším obsahem draslíku, aby rostlina bohatěji kvetla a lépe nasadila plody. Dále aby se kořeny mohly lépe připravit na zimu, zejména ty u venku pěstovaných dřevin. Hnojení se bát nemusíme, rostlina totiž neukládá dusík v plodech. Na druhou stranu je nutné zmínit, že přemíra dusíku vede k tlumení kvetení a tvorby plodů.
Kdy přesadit fíkovník rostoucí v přenosné nádobě?
Když pěstujeme fíkovník v květníku, přesazujeme podle potřeby, většinou jednou za 3 – 4 roky, až je substrát prorostený kořeny. Dokud je rostlina menší, jen klasicky přesazujeme, kontrolujeme kořeny, zda jsou zdravé. Ale až je fíkovník větší, při přesazování už nevolíme větší nádobu (max. 80 litrů). Zastřihneme cirka třetinu kořenů a koruny, vyměníme všechen substrát.
Co je nutné pro zazimování fíkovníku?
Fíkovníky, které pěstujeme v nádobách, přenášíme na zimu do chladnější, klidně i tmavší místnosti. Všechny fíkovníky snesou menší mrazík, takže můžeme nechat venku například až do listopadu, podle vývoje denních i nočních teplot. Fíkovník může zimovat i v běžné místnosti, ale chladnější chodba nebo veranda je pro něj lepší variantou.
Venku rostoucí fíkovník chráníme v prvních letech před mrazy jednak tím, že je i v zimě zaléváme, jednak důkladnou přikrývkou proti ostrému zimnímu a mrazivému vzduchu. Větší fíkovníky pak chráníme už jen mulčováním nebo vrstvou kompostu, kterou překryjeme kořeny.
Co udělat s fíkovníky na jaře?
Pozdní jarní mrazíky mohou fíkovníkům uškodit, a tak v nádobách pěstované rostliny dáváme ven koncem března jen na dny. Na noc je schováváme ještě do interiéru, dokud nepomine předpověď mrazivých teplot.
U venku pěstovaných fíkovníků to tak snadné nemáme. Musíme fíkovníky co nejdéle chránit proti ostrému jarnímu sluníčku, které by mohlo nechat rostlinu narašit příliš brzy. Proto ji stíníme, ale nikoliv celistvým obalem okolo stromku, protože v něm by bylo rostlině příliš teplo a narašila by mnohem rychleji, než potřebujeme.
Pokud mají přijít pozdní mrazy, když už je fíkovník olistěný, je nutné okolo něj postavit pevnou kostru a tu obalit textilií. Pokud fíkovník tak pozdě na jaře omrzne, sice přežije, ale listy i plody opadnou a ten rok se úrody již nedočkáme.
Řez fíkovníku není nijak komplikovaný
Řez fíkovníku zvládne i začínající zahrádkář. Fíkovník totiž snáší takové zásahy velmi dobře. Na jaře odstraňujeme staré a odplozené dřevo, také odstraníme slabé neplodící výhony, necháme jen ty silné. Podmínkou k tomu, aby se vytvořilo plodové dřevo, je zaštipovat konce větví. Na to nezapomínejme. Možný je i radikální řez, když se fíkovník rozrůstá dál, než potřebujeme.
Jak na sklizeň fíkovníku?
Fíkovníky většinou tvořívají dva typy fíků, což jsou běžné fíky na letošním dřevě a breba fíky na dřevě loňském. Počet breba fíků závisí na odrůdě i podmínkách k růstu. Breba fíky jsou lahodnější, šťavnatější, ale i větší.
Fíkovník navíc plodí i více než jednou v roce. Na jarní fíky se zakládá již na podzim, na letní fíky až během jara. Ale v našich podmínkách se doporučuje, pokud pěstujete fíkus venku, abyste podzimní násadu fíků obrali. Proč? Před zimou vyčerpávají rostlinu a mohou být zdrojem chorob a hub.
Fíky sklízíme postupně, jak dozrávají, můžeme i najednou. Lze je sušit v sušičce, zavařit, dělat z nich marmeládu, pečený čaj, jsou použitelné opravdu všestranně. I zamrazení je možné.
Je fíkovník napadán chorobami a škůdci?
V našich podmínkách fíkovníky v podstatě nemají své přirozené choroby ani škůdce. Naše mšice a svilušky si na něm nepochutnají, hrozí snad jen puklice, pokud jej pěstujeme doma. Při venkovním pěstování mohou být hrozbou v podstatě jen slimáci a hlodavci.