Jak si vypěstovat fíkus doma, v kanceláři nebo i na balkoně
Fíkus najdeme v téměř každé domácnosti a ve většině kanceláří. Z toho lze usoudit, že jeho pěstování je poměrně snadné. A ano, je to tak.
Jde o jednu z nejméně náročných pokojovek, které jsou zároveň dřevinou a jsou ozdobné listem. Také jde o jeden z nejpestřejších rodů, protože fíkusů je více než tisíc různých druhů a kultivarů, samozřejmě i se smokvoní, na které rostou vynikající fíky.
My se dnes zaměříme na pěstování pokojových či kancelářských fíkusů, které mohou přes léto i na balkon nebo na terasu. Nekvetou, své okolí však ozdobí listem. A mohou dosahovat různých velikostí, od miniaturní „plazivky“, až po mohutné stromy. Navíc je jejich pěstování opravdu snadné, alespoň tedy po většinu roku.
Jaký fíkus si vybrat
V našich končinách se nejčastěji potkáme se čtyřmi druhy fíkusů, které se pěstují jak v interiéru, tak se letní na balkonech a terasách. Jde o Ficus elastica, fíkus benjamínek, Ficus lyrata a Ficus pumila. Všechny jsou ozdobné listem, přitom je každý zcela jiný.
Ficus elastica nabídne veliké, oválné, kožovité a také sytě zelené listy, které však mohou být i bíle nebo červeně panašované (různobarevné). Je schopen růst i ve tvaru sloupce, většinou však nabere šířku keře, takže chce více místa.
Fíkus benjamínek má listy středně zelených tónů, ale také umí být panašovaný (s bílými skvrnami). Přestože je to „benjamínek“, nečekejte malou rostlinku. V přirozeném prostředí umí až 30 metrů. V interiéru jej držíme ve výšce, kterou povolí strop místnosti, často se pěstuje i jako bonsaj.
Ficus lyrata je u nás pěstovaným fíkusem s vůbec největšími listy, opět vyžaduje více prostoru okolo sebe, hodí se spíše do haly či do velké zimní zahrady. Ve svém přirozeném prostředí mají listy až 60 x 30 cm, v našich domácnostech pak cirka 30 cm.
Pěstovat však můžeme i trpasličí fíkus, tzv. Ficus pumila, který se pne a celkově je velmi drobný, vhodný tedy do malých prostor malých bytů nebo kanceláří, snese i jen malou pěstební nádobku. Může se pnout směrem nahoru, viset dolů nebo jej můžete zastřihávat. I on má listy zelené nebo panašované bílou barvou.
Kdy a jak fíkus přesadit
Nejprve se věnujeme přesazení, protože to je nutné udělat co nejdříve po zakoupení fíkusu. Domů si jej totiž přineseme v takzvaném transportním substrátu, který je lehký a vysychavý. Fíkus můžeme při přesazení vrátit do původní nádobky, pokud nám vyhovuje (a dát jej do designového obalu), nebo mu vybereme nádobku s podtáckem, což je vždy lepší, protože rostlina bude moci lépe dýchat.
Na dno pěstební nádoby vždy musíme dát drenáž. Fíkus totiž nesnese přemokření. Drenáží si zajistíme, že substrát nebude zůstávat příliš zavodněný. Fíkus je nenáročný, co se substrátu týká, takže mu dopřejte klasický zahradnický, přidejte trochu postupně se rozkládajícího hnojiva. Nebo můžete pak hnojit zálivkou.
Při přesazování zkraťte kořeny, přesvědčte se, že jsou zdravé (po řezu mají bílý střed). Pak posaďte fíkus do jeho nové nádoby a přihrňte substrátem přibližně do té výšky, jako byl v původní nádobě. Zalijte.
Další přesazování bude nutné nejdříve za dva roky, až bude fíkus starší, budete jej přesazovat jen po třech letech, pokud tedy neprokoření substrátem dříve. Prokořenění ale můžeme na jeden rok vyřešit doplněním dalšího substrátu (pokud je b nádobě ještě místo).
Péče o fíkus je snadná
Běžná péče o fíkus je opravdu snadnou záležitostí. Stačí jej postavit na místo, kde má dost prostoru. Naštěstí však nepotřebuje přímý sluneční svit, stačí mu světlo rozptýlené, tedy i stinnější místo v pokoji.
Zálivka je potřebná méně často, ale zato ve větší dávce. Fíkus zalijeme tak, aby se voda v misce vsákla do cirka jedné hodiny. Pokud se nevsákne, přebytečnou vodu vylijeme. Další zalévání přijde na řadu, až substrát proschne, nikdy dříve.
Ob jednu zálivku můžeme přidat hnojivo, a to po celý rok, protože fíkus nezimuje. Není vhodné jej na zimu dávat do chladnějších prostor, je to klasická pokojovka, vegetuje stále. Hnojivo můžeme použít i postupně rozpustné, které se zapíchá do zeminy. Jen pozor na přehnojení, fíkus pak poroste rychle a listy budou dál od sebe, což zrovna u fíkusu moc nepotřebujeme.
Může se stát, že fíkus vlivem přemokření nebo naopak přeschnutí shodí listy. Pokud je v pořádku kořenový systém, rostlina to přežije. Přeschlý fíkus zalijeme, ten přemokřený přesadíme do nového substrátu, předtím zastřihneme již uhnilé kořeny. Pak dáme fíkus na intenzivní denní světlo. To probudí nové pupeny a fíkus zase obroste.
A to je vše z běžné péče. Jednou za čas provádíme řez nebo odlistění, pokud je potřeba.
Jak řezat fíkus?
Některé fíkusy rostou velmi rychle a my je chceme tvarovat do kýžené výsledné podoby, například do kulaté korunky na vysokém kmeni, což je u fíkusů už jakási zažitá klasika. V takovém případě se nevyhneme řezu, kdy výhony zakrátíme asi 3 – 4 pod místem, kde je pomyslný konec výsledného tvaru. Fíkus totiž po řezu nasadí nové listy i na koncích výhonů, takže se zase o něco zvětší.
Musíme počítat s tím, že po řezu vytéká mléčná šťáva, někdy dost intenzivně. Má latexové složení, takže se po zaschnutí celkem těžko odstraňuje, třeba z koberce. Po řezu zastavíme vytékání mlžením vodou anebo rychlým opálením řezu.
Jak odlistit fíkus?
Nelekejte se, nejde o nic morbidního. Jde opět o kosmetickou úpravu, a to v momentě, kdy fíkusu narostly listy příliš daleko od sebe, takže je vidět hodně dřeva, a jeho korunka nám zkrátka radost nedělá.
Tehdy přistoupíme k odlistění, a to tak, že zkrátka obereme listy tam, kde chceme, aby narostly nové, menší a hlavně hustěji. Ihned po odlistění přeneseme rostlinu na místo, kde hodně svítí slunce, abychom si zajistili husté obrostení novými listy i výhony.
Ubereme zálivku, a to jak při řezu, tak při odlistění, protože rostlina bude najednou mít mnohem nižší odpar, než měla doposud.
Fíkus se velmi snadno množí
Jestliže chcete mít více fíkusů nebo dát fíkus známým, kterým se právě ten váš moc líbí, si jej namnožit. Proces je velmi snadný, protože fíkus je rostlina toužící po životě, přežije snad vše. Takže se množí řízkováním, kdy jen provedete šikmý řez a výhon pak alespoň dvě hodiny máčíte ve vlažné vodě.
Poté natřete stimulátorem růstu (můžete vynechat) a zasadíte do substrátu do nové nádobky. Řízky vždy vysazujte k opoře, aby se nevyklonily ze zeminy, než dobře zakoření. A pak překryjte rostlinku i s nádobkou mikrotenovým sáčkem nebo jinou fólií, docílíte tím lepšího mikroklimatu k zakořenění.
Choroby a škůdci fíkusů
Fíkusy jsou většinou trápené jen přeschnutím nebo přelitím, jiné choroby ho u nás nesouží. Ze škůdců si na něm rády smlsnou vlnatka, sviluška, puklice nebo i mšice, ty stačí ošetřit insekticidem (pozor při aplikaci v interiéru).