Dokážete si vypěstovat mango z pecky?

Jste milovníky manga – a vždycky je vám líto vyhodit pecku jen tak, bez užitku? Několik z nich si můžete nechat doma naklíčit a mango z pecky si doma vypěstovat sami. Plodit sice nebude, ale coby dekorace do bytu a přes léto na balkon vám bude dělat radost. Podívejme se, jak snadné je vypěstovat si mango z pecky!

Nespěchejte

K pěstování manga je nutné připojit jedno jediné – a to je trpělivost. Prvotní klíčení a následující růst manga jsou během na dlouhou trať. Celý proces zabere několik měsíců, takže se nesmíte hroutit, když mango po prvních 14 dnech nebude vůbec reagovat. Pro klíčení byste měli zvolit období roku, kdy po alespoň na tři měsíce nechystáte dlouhodobější výjezd z domu.

Jak začít? Osvobozením pecky a klíčením semínka

Mango má semínko v tuhé, ale přitom poddajné pecce. Tu je nutné z plodu vysvobodit a obrat z ní veškerou dužninu. Klidně i kartáčkem. Zbylá dužnina by vám mohla klouzat v rukou, což by bylo pro práci s peckou nemilé. Jakmile je pecka očištěná, vložte ji do vody, aby dobře nabobtnala a obal semínka mohl snáze prasknout.

Proč prasknout? Protože z obalu budete vylupovat semínko. Postupujte opatrně, abyste je nepoškodili. Jakmile je obal natolik rozevřen, že dokážete semínko vyklepnout, opatrně to proveďte. Na semínku pak ihned vidíte, jestli je zdravé a mohlo by vyklíčit, nebo je poškozené nějakou infekcí, nedorostlé atp.

Nakonec semínko zabalte do vlhkého ubrousku a do plastového sáčku, aby bylo stále ve vlhku, ve vlastním mikroklimatu, a díky tomu začalo klíčit. Semínko udržujte v teplotě mezi 25 a 30 °C. Každý 5. – 7. den semínko zkontrolujte, zda neplesniví a zda se začíná rozvíjet klíček. Na semínko sahejte vždy jen čistýma rukama, abyste na něj nezanesli patogeny, z nichž se pak mohou rozvinout především plísně.

Jak a do čeho zasadit naklíčené semeno z manga

Jakmile má klíček alespoň 4 cm (ale můžete jej nechat dorůst až do 7 cm), už se dá semenáček zasadit do substrátu. Tehdy už vyhání i další kořínky, z horní části se začne oddělovat zárodek pro budoucí výhonek nadzemní části rostliny.

Zasadit potřebuje do neutrální nebo mírné kyselé zeminy, v níž nebude vápník. Nejlepší je substrát pro pokojové rostliny, nebo doma připravená směs z kokosového substrátu, univerzálního zahradnického substrátu a kompostu.

Květník vždycky volte jen vysoký, s odtokovými otvory. Pro začátek stačí výška okolo 20 cm, později ji budete pravidelně zvětšovat. Jistě už tušíte, že na jeho dno bude vhodné vysypat jemnou kamennou drť. Pak tolik zeminy, abyste skončili asi 5 cm pod okrajem květníku.

Zeminu prolijte a nechte vodu vsáknout. Tím její výška klesne, proto doplňte o další porci připravené směsi nebo substrátu, abyste se drželi 5 cm pod okrajem květníku. Teprve teď položte naklíčené semínko na zeminu – pokládejte jej naplocho, opatrně přihrňte a zalijte. Po zasazení by měla zemina dosahovat zhruba 2 cm pod okraj květníku.

Jak pěstovat vlastní mango – kolik zálivky a hnojení bude potřebovat

Z počátku nepřihnojujte, semínko si nese dostatek vlastních zásob. První hnojení stačí až tak dva měsíce od zasazení, kdy pomaličku začnete do zálivky přidávat tekuté hnojivo, nebo do zeminy zapíchnete hnojivou tyčinku. Hnojivo nesmí obsahovat vápník.

Mango zalévejte, jakmile substrát trochu proschne. Rostlina vyžaduje docela velké teplo, mladé rostlinky se nesmějí dostat do prostředí, kde je chladněji než 15 stupňů. První rok byste je proto ani neměli letnit venku, aby je nepřekvapila nižší noční teplota.

Jak mango letnit a zimovat

Starší rostliny manga mohou být přes léto venku, ale pouze od června do srpna, kdy teploty neklesají pod 10 stupňů celsia. Na zimu se bude mangu dobře dařit v bytě, kde bude u okna, přes které netáhne, ale kde přes sklo načerpá hřejivé sluneční paprsky. Zacházet s ním můžete i jako s běžnou pokojovkou, kterou neletníte.

Podobné články v internetu: