Jak si vypěstovat šťavnaté a křehoučké cukety
Ugrilovat si křehoučkou cuketu právě utrženou z rostliny, kdykoliv se vám v sezóně zamane. Dopřát si vynikající salát s cuketou, ozdobený cuketovým květem. Zapéct si úžasnou musaku z čerstvé cukety kdykoliv od června do prosince. Nereálné? Ale kdepak. Alespoň ne pro ty, co si cukety dokáží vypěstovat. Pěstujte je taky!
Cukety mají mnoho odrůd i barev. Nejčastější jsou cukety podlouhlé a tmavě zelené, často se pěstují i cukety podlouhlé žluté, jejichž dužnina je jemnější a máslovější. Lze vypěstovat však i cukety flekaté či kulaté. Cukety tvoří nádherné jedlé květy, na trhu jsou proto k dispozici i semínka pro pěstování cuket zejména na květ. Květy cuket jsou úžasnou ozdobou každého jídla.
Jak vypěstovat cukety ze semínek?
Pokud chcete pěstovat rostlinky ze semínka, máte dvě možnosti. Buď je vysejete do květináčků, a vypěstujete si tak vlastní sadbu, nebo je vysejete rovnou na záhon. Pokud si vypěstujete sadbu, budete mít úrodu dříve. Semínka můžete vysít již počátkem dubna. Sejte přímo do zeminy smíchané s troškou kompostu, popřípadě do kvalitního výsevního substrátu. Je vhodné zase do rašelinových květináčků, rostlinka se pak vsadí do záhonu i s květináčem, při manipulaci jí tedy nepoškodíte kořínky. Nejlépe jeden květináček pro každé semínko. Oseté a zalité květináčky můžete mít v lodžii, na verandě, nebo ve skleníku. Musejí mít dostatek světla.
Jak si připravit záhon pro cukety?
Záhon by měl být na podzim prohnojený kompostem nebo zeleným hnojením a zrytý. Nejpozději tři týdny před výsadbou jej prosypte dusíkatým vápnem a přikryjte fólií. Bezprostředně před výsadbou překryjte záhon černou netkanou textilií a zajistěte ji zátěží nebo přihrábněte hlínu. Textilie omezí růst plevelů, zároveň podrží rostlinám více tepla a vláhy. Pod textilií rádi bydlí slimáci a mravenci, ale s těmi si poradí pastičky naplněné pivem, granule a prostředky proti mravencům vyrobené z potravinářských surovin.
Jak vysazovat cuketovou sadbu na záhon?
Do přichystané textilie nejdříve vystřihnete díry pro sazeničky (nejvíce se osvědčil tvar kříže – dobře se pak dostanete rukou do otvoru, a pomocí vzniklých cípů přikryjete maximum hlíny), rozestupy byste měli sazenicím dopřát alespoň 80 x 100 cm. Cukety jsou mohutné rostliny, velké rozestupy se opravdu vyplatí. Pod vystřiženými otvory vyhlubte jamky alespoň 10 cm hluboké, na jejich dno dejte trošku slepičinců nebo kompostu. Na to vrstvičku hlíny, a teprve na hlínu zasaďte rostlinku. Rostlinky vysazujte nejdříve po zmrzlých.
Co dělat bezprostředně po výsadbě?
Po přihrnutí a přimáčknutí rostlinky následuje vydatná zálivka. Vysazené rostliny se osvědčilo za začátku překrýt netkanou bílou textilií, která je ochrání nejen před chladnějšími teplotami, ale také před ostrým jarním sluníčkem. To by totiž mohlo neotužilé listy spálit. Textilii je potřeba později odstraňovat postupně a nejlépe během dní, kdy jsou na střídačku mraky, a sluníčko tudíž tolik nepálí. Rostlinky si na sluneční svit postupně zvyknou a úrody se budete moci dočkat poměrně brzy. U raně plodících odrůd již kolem 40 dnů od výsadby.
Jak vysévat přímo na záhon?
Cukety ale můžete sít rovnou do záhonu. Toto je dobré udělat až okolo 25. dubna (v teplejších oblastech o několik dní dříve), aby, až rostlinka vykoukne ven, již nehrozily větší přízemní mrazíky. Záhon by měl být připraven stejně jako v případě výsadby, jen dolíky vyhlubte mělčí. I po výsevu je vhodné překrýt záhon bílou netkanou textilií, stačí jen v pruhu nad jamkami, kde máte zaseto. Z počátku tedy máte záhon černobíle pruhovaný, ale má to smysl.
Péče o cukety
V prvních týdnech mají rostlinky výživu ze slepičinců či kompostu, který je umístěn pod každou z nich. Cukety tvoří obrovské množství zelené hmoty a docela velké plody, jsou tedy náročné jak na zálivku, tak na živiny. Ty je nejlépe jim dodat v pozdějších týdnech tekutým hnojením, nejlépe naředěnými zkvašenými slepičinci. Nedostatečně živené rostliny plodí buď malé zatvrdlé plody, nebo plody uhnívající od konců. Vyplatí se občas odstraňovat starší, odumírající listy, které jsou náchylné k infekci a mohou tak ve výsledku poškodit celou rostlinu.
Čím a proti čemu cukety chránit?
Cukety musíme chránit proti škůdcům, kterými jsou zejména slimáci, mravenci a mšice. Proti slimákům a mravencům jsou na trhu osvědčené přípravky, včetně bio přípravků. Mšici nejšetrněji likviduje domácí postřik z 5 l teplé vody, 50 ml řepkového oleje a 3 prášků do pečiva (důležité je zachovat poměr). Tento postřik sice udusí pouze mšice na listech, takže se musí opakovat, ale spolehlivě ochrání rostlinu i proti padlí. Zabijete tedy pomyslné dvě mouchy jednou ranou. Ve vlhkém období je vhodné ošetřit rostliny proti plísni buď přípravky na bázi mědi, které mají ochrannou lhůtu kolem jednoho týdne, nebo aplikujte mikroorganismy, jež se plísněmi živí. Zde je nutné častější opakování postřiku a ekonomická náročnost je vyšší. Pokud budete stříkat postřik na bázi mědi, před jeho aplikací oberte všechny větší plody cukety a staré listy. Další sklizeň naplánujte podle ochranné lhůty použitého prostředku.
Jak cukety sklízet?
Cuketa rodí průběžně. Čím častěji pěstitel plody sklízí, tím více podněcuje rostlinu k tvorbě dalších. To stejné platí i o tvorbě květů určených ke konzumaci. Vyplatí se naplánovat si sklizeň podle předpokládaného využití cuket. Cukety jsou výborné jak syrové, tak i tepelně upravené. Pro běžné použití sklízejte plody menší, křehčí a bez semínek (cca 15 – 20 cm). Pokud chcete cuketu konzervovat nebo použít na objemnější vaření či pečení, oceníte plody větší. Pokud budete sklízet květy, dělejte to beze spěchu, jsou velmi křehké.
Jak cukety uskladnit?
Rostlina je schopná plodit nepřetržitě až do prvních větších mrazíků (když ji při prvním poklesu teplot stihneme přikrýt bílou textilií). S poklesem ranních teplot je dobré rostliny opět přikrýt netkanou bílou textilií, aby nás o ně nepřipravil hned první zářijový mrazík. Podzimní sklizeň se nemusí vyhnout ani cuketám. Pokud je necháme na rostlině dobře vyzrát (takové plody jsou tmavé, tvrdé a zvoní, když na ně poklepete). Ve sklepě vám vydrží až do prosince, v dobrém sklepě i do února. Stopka se seschne, ale cuketa vydrží zdravá. Cukety mají v kuchyni mnohé využití, jsou vděčnými plodinami, úrodu dávají dlouhodobě a v hojné míře. Lze je skladovat a také mnoha způsoby konzervovat, takže je můžete mít k dispozici celý rok. Zvládne je vypěstovat i zahradník začátečník.