Na co si dát pozor při sázení paprik a další teplomilné zeleniny II

Rostliny paprik k výsadbě
Rostliny paprik k výsadbě

Pokud budete sázet teplomilnou zeleninu poprvé, pojďte se s námi podívat na drobnosti, které by mohly chybět ve vašem procesu výsadby, což by zmenšilo nebo zbytečně opozdilo úrodu.

Pojďme se podívat, jak to udělat, aby zelenina plodila ještě dříve a lépe. V prvním dílu jsme si řekli, na co si dát pozor při výsadbě rajčat, lilků a mochyní, teď se podíváme, co vzít v potaz při sázení paprik, okurek, dýní, melounů, cuket či patisonů.

Na co si dát pozor u sázení paprik?

Papriky nesázíme tak složitě jako rajčata, ale i zde musíme splnit několik podmínek pro úspěšnější pěstování. I papriky musíme vybavit dostatečnou dávkou startovací výživy, takže na dno výsadbové jamky dáme hnůj či kompost nebo slepičince, na to zeminu a pak teprve samotné sazenice.

Když chcete, saďte je po dvou

Papriky nesázíme do skleníku sólo, lépe se jim daří, když jsou ve dvojích. Každá z paprik potřebuje kamarádku, o kterou se během růstu opře a která jí pomůže s opylením. Lépe tak i využijete omezenou plochu skleníku či truhlíku na balkoně, doporučuje se i sázení do sponu (cik-cak).

Na zákon venku můžeme sadit papriky po jedné rostlině, zejména ty velkoplodé, ale vyžadují patřičnou oporu, povětrnostní vlivy jsou na volném záhoně mnohem větší. Sázení po dvou opět ušetří místo, dvě papriky vedle sebe si totiž nijak výrazně nepřekážejí, úrodnost to nesníží. Jen musíme počítat s větším objemem hnojení.

Rostliny paprik k výsadbě
Rostliny paprik k výsadbě

Také u paprik oberte listy

Spodní listy paprik oberte ihned při výsadbě. Mezi rostlinami musí proudit dostatek vzduchu, aby se nerozvíjely plísňové infekce. Navíc tím zmenšíte objem zelené hmoty, kterou musí čerstvě přesazená rostlinka vyživovat v době, kdy bude chtít přednostně kořenit. Je vhodné vyštípat i spodní odnože. Plody na nich by visely až na zem, navíc rostlinu teď odnože jen zatíží. Odnože necháváme růst až z vyššího patra.

Květy (resp. koncové vrcholy) zaštípněte

U paprik se doporučuje před výsadbou zaštípnout koncový vrchol. Proč? Rostlina se pak více rozkošatí a přinese bohatší úrodu. Zaštípnutí se provádí nejlépe v době, když je vysoká přibližně 30 cm, ale lze to zvládnout i během výsadby. Záleží na tom, kdy jste papriky seli a jak jsou při výsadbě velké.

Hodně květů nebo malé plody již před výsadbou ven?

Jestliže jsou vaše papriky starší, než by bylo před výsadbou ven vhodné, takže už kvetou více květy nebo dokonce mají první malé plody, je potřeba je při výsadbě odstranit. Ponechte jen jeden až dva květy, žádný plod. Proč?

Pro rostlinu je velmi těžké zároveň plodit a kořenit, vše se tedy pozastaví, paprika se pak až do konce sezony pořádně nevzpamatuje, bude zaostávat za ostatními, i když při předpěstování byla nejvitálnější a nejvyspělejší. Díky odstranění většiny květů a všech plodů jí dáte šanci pořádně zakořenit a dobře růst i plodit.

Bohatá úroda paprik
Bohatá úroda paprik

Zastínění paprik?

Pokud to jde, i paprikám dopřejte v záhonu zastínění před sluncem a nízkými teplotami, Textilii můžete omotat okolo opěrné tyče nebo koupit přímo do správného tvaru šité ochranné vaky, které se také přichytnou k opěrné tyči.

Na co si dát pozor u sázení okurek, dýní nebo melounů?

V tomto případě jde o rostliny, které jsou popínavé a náročné na výživu. To znamená, že pro svůj růst vyžadují buď spoustu místa v záhonu, nebo vysokou, dlouhou a pevnou oporu, po které se budou pnout. Když rostliny poženete nahoru, ochráníte plody před vlhkem zeminy a před hnilobou, ale musíte zajistit spolehlivou oporu tak, aby se stonek pod tíhou plodů neroztrhl nebo nerozlomil.

Okurky připraveny k výsadbě
Okurky připraveny k výsadbě

To vyžaduje pečlivou přípravu místa pěstování již před výsadbou. Samotná výsadba chce polštář s hnojivem pod sazeničkou, ale také delší výsadbovou jamku, abyste do země dostali delší stonek – i tahle zelenina si totiž dokáže vytvořit kořeny ze stonků.

Zejména okurky mají poměrně mělké kořeny, jenže po nich chceme velkou úrodu. Jednou variantou řešení je roubování okurku na dýni fíkolistou (ale roubované místo často trpí nemocemi, a stonek okurku někdy praskne vlivem moc velké dodávky z kořenů dýně). Druhou variantou je právě výsadba formou zahrábnutí delšího stonku, nikoliv jen zasazením tak, jak byla rostlina předpěstována v květníku. V tomto případě se růst a plození většinou obejde bez problémů. I dýně, melouny a okurky během růstu zaštipujeme (s výjimkou salátovek a nakladaček).

Nakladačky
Nakladačky

Jestliže budete tyto rostlinky sadit na černou textilii, pak pozor na teplo nashromážděné černou barvou. Z počátku důkladně chraňte bílou textilií proti příliš silným slunečním paprskům, udržujte stále prolité vodou, aby se díky vypařování mohlo okolí rostlin ochlazovat.

Na co si dát pozor u sázení cuket a patisonů?

Cukety a patisony můžeme také sadit na černou textilii, v tom případě si dáme pozor na stejný problém s přílišným teplem ze slunečního svitu. I zde budeme při výsadbě důkladně hnojit a zejména musíme oběma druhům zeleniny zajistit dostatek místa.

Cukety - předpěstování
Cukety – předpěstování

Jak patison, tak cuketa jsou velkými rostlinami, které se rozhodně nespokojí s metrem čtverečním, když mají hodně plodit. Na balkoně jim věnujte velký truhlík a častou zálivku i organické hnojení, v záhoně opravdu hodně místa. Některé druhy cuket rostou i do délky. Nejsou přímo popínavé, ale nezůstaví ve tvaru keříku, jako většina patisonů. A s tím je též nutné počítat předem.

Podobné články v internetu: