Pěstování zeleniny a bylinek na balkoně? Už je čas!
Chcete balkon osadit zeleninou a bylinkami ke grilování? Začněte s tím již v březnu!
Že se na balkoně dá pěstovat kde co, o tom jsme psali již v několika článcích. Najdete tu například tipy, jak si na balkoně vypěstovat svoje rajčata nebo Pepino Gold, případně jak si vypěstovat okrasu pro balkony, terasy či parapety. Nyní se pojďme podívat, jaké druhy zeleniny a bylinek bychom měli vysít již v březnu a předpěstovat si sazeničky, abychom měli na balkoně svou vlastní zeleninu a bylinky nejčastěji používané k letnímu grilování, zapékání či jen tak, k zakousnutí.
Co vysít již začátkem března?
Začátkem března bychom se měli pustit do setí plodové zeleniny: paprik, lilků, mochyní a většiny bylinek. Papriky, lilky i mochyně totiž rostou o něco pomaleji než například rajčata, která budeme vysévat až ve druhé polovině měsíce.
Kdo má na balkoně pařník nebo fóliovník, ten jistě vysel papriky a lilky již začátkem února, protože bude moci rostlinky umístit do chráněného prostředí. Ale jestliže s pěstováním na balkoně teprve začínáme a ještě fóliovník nemáme nebo s jeho nákupem ani nepočítáme, nastává vhodný čas výsevu paprik, lilků a mochyní právě až začátkem března.
Do druhé poloviny května stihnou tyto rostliny narůst do velikosti, která je vhodná k vysazení venku na balkoně. To znamená, že budou již dost velké a silné, ale přitom ještě nepokvetou, takže jim přesazením do venkovních velkých nádob nezasáhneme do období květu. Díky tomu budeme první papriky i lilky sklízet poměrně brzy, takže nám grilovací sezóna s vlastní úrodou paprik a lilků nastane dříve.
Odolné bylinky (trvalky) mohou být zasety také již začátkem března. Většina bylinek jsou právě trvalky (nebo např. jako petrželka dvouletky), takže je nebudeme sít každoročně. Výjimkou je však bazalka, majoránka či například saturejka, což jsou typické jednoletky. Ty sejeme každý rok.
Co vysít ve druhé polovině března?
Na druhou polovinu března pak necháme výsev rajčat. Ta rostou o něco rychleji než papriky a lilky, takže se do druhé poloviny května, kdy je budeme moci dát definitivně ven, vyvinou do statných tyčkových rostlin nebo keříků.
Vhodným obdobím setí je druhá polovina března i pro bazalku, majoránku, saturejku, lichořeřišnici, zkrátka pro jednoleté bylinky, které budeme chtít mít přes léto na balkoně. Jen pozor s bazalkou, tu se vyplatí nechat po celý rok doma, extrémně totiž přitahuje mšice.
Co vysít koncem března nebo začátkem dubna?
Až na konec března nebo na začátek dubna necháváme setí tykví a tykvovitých rostlin a další popínavě rostoucí zeleniny, jakou je cuketa, okurky, ačokča, fazole. Předpěstujeme je také doma a ven je vysazujeme též až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí pozdní mrazíky.
Na balkoně se popínavé rostliny snadno pěstují v nádobách s oporami, takže pokud máme v bytě dost místa, můžeme je zasít rovnou na jejich konečné stanoviště, pak je jen přenést ven. Dobré je také rostliny postupně otužovat, kdy je nosíme ven v dubnu a počátkem května pouze na den, kdežto na noc je znovu odnášíme do bytu.
Jak na správný výsev letní zeleniny?
Když chceme předpěstovat sazeničky zeleniny nebo bylinek, je vhodné investovat více peněz do kvalitního výsevního substrátu. Ten totiž obsahuje všechny živiny nutné ke správnému vývoji klíčku a semenáčku, většinou vydrží zásoby živin alespoň na tři týdny, čímž se vyhneme nebezpečí, že nesprávným přihnojením rostlinky spálíme
Sejeme vždy na prolitý substrát, do kterého necháme vodu nejprve řádně vsáknout. Semínka vysejeme na povrch substrátu, pak je zasypeme tenkou vrstvičkou dalšího substrátu a jemně přimáčkneme. Povrch zlehka zastříkáme vodou ze střičky. Nakonec misky s výsevem překryjeme fólií a pravidelně pak kontrolujeme vlhkost substrátu. Zavlažujeme pouze ze střičky, aby substrát nebyl příliš mokrý a semínka nezplesnivěla.
Vysévat můžeme hromadně do velké nádobky nebo i odděleně, tedy co semínko, to jedna menší nádobka. Odděleným výsevem si usnadníme práci, protože rostlinky budou potřebovat přesadit až později, až budou větší a silnější. Díky tomu bude menší riziko, že bychom je manipulací poškodili.