Předjaří: vilín, jasmín, kalina a spol.

Předjaří: vilín, jasmín, kalina a spol.

Vilín kvete v době, kdy se ještě tráva nezačala zelenat
Vilín kvete v době, kdy se ještě tráva nezačala zelenat

Předjaří je časem čemeřic, sněženek a časně kvetoucích dřevin. Nejzajímavější z nich je jasmín, vilín a kalina – vesměs přistěhovalci z Číny a Japonska, které se však na českých zahradách a parcích už dávno zabydlely.

Jasmín nahokvětý
Jasmín nahokvětý

Dřeviny kvetoucí v předjaří mají drobnější květy, avšak ty jsou na neolistěných větvích jsou nepřehlédnutelné… Mnohé z nich na sebe upozorňují sladkou vůní, kterou v esenciální podobě znáte z parfumerie či lékárny. Nejvoňavější dvojicí je kalina vonná a vilín. Žluté kvítky jasmínu nahokvětého sice na rozdíl od jasmínu pravého nevoní, ale zato do dálky září sytě žlutým tónem.

 

Vilín se u nás často nedočká prvních opylovačů
Vilín se u nás často nedočká prvních opylovačů

Jak kvete vilín…

Když přimhouříte oči, promění se vilín v pohádkový strom, obsypaný hejnem žlutých motýlků. V každém případě se květy vilínu podobají svazkům třásní, klubíčkům či mašličkám, jimiž jsou poseté holé větve stromu trochu podobného lísce.

Erbovní barva květů vilínu je žloutkově žlutá, ale zahradníci vyšlechtili i kultivary se sytě oranžovými až purpurovými květy.

Bez ohledu na barvu sladce a intenzivně voní a snesou až dvacetistupňový mraz. Ideální stanoviště pro vilín je proto místo před okny nebo poblíž cestičky, kde si nejlépe vychutnáte jeho vůni a nevšední krásu.

Vilín měkký
Vilín měkký

Jakou odrůdu si vyberete?

Inspiraci nabízejí výsadby vilínů v botanických zahradách a parcích. Následně zamiřte do zahradnických center či okrasných školek. Majitelé balkonů a teras zde najdou i odrůdy vhodné do nádob.

Paleta odrůd, které si na zahradu můžete vysadit, je široká a čítá desítky odrůd.

U nás je nejznámější sytě žlutý vilín měkký, pocházející z Číny, který kvete v lednu až březnu.

Vilín prostřední kvete ještě před opadem listů
Vilín prostřední kvete ještě před opadem listů

Zajímavý je i vilín prostřední, který je křížencem vilínu měkkého a vilínu japonského. I ten je obalený jasně žlutými květy, které vyrůstají na neolistěném keři.

Mezi nejraněji kvetoucí patří méně pěstovaný vilín virginský, pocházející z východu USA. Do Evropy byl dovezen jako první z vilínů už v roce 1736.

 

Stanoviště pro vilín

Vilíny potřebují slunné stanoviště či lehký polostín. Dobře se vyjímají před tmavými jehličnany jako jsou tisy, jedlovce a jedle, zajímavě působí i v sousedství stálezelených dřevin, například cesmíny či zimostrázu. Při výsadbě nezapomeňte, že z keře časem může vyrůst strom, který může dosáhnout výšky až čtyři metry.

 

Kalina bodnanská
Kalina bodnanská krásně voní

Hitem zahrad je kalina bodnanská

Intenzivně vonící kalina vonná rozkvétá už v polovině ledna, zatímco jasmín nahokvětý vykvétá nepravidelně – od prosince do března v závislosti na mírnější či tužší zimě.

Trubkovité, narůžovělé květy kaliny vonné vyrůstají na koncích bezlistých větviček a jsou uspořádány v řídkých hroznovitých latách.

Jejím opakem je kalina bodnanská, která kvete růžovými květy sdruženými do okolíku. Vznikla křížením kaliny vonné a kaliny velkokvěté. V posledních letech se stala hitem nově zakládaných zahrad.

 

Jasmín nahokvětý rozkvétá záplavou žlutých květů
Jasmín nahokvětý rozkvétá záplavou žlutých květů

Jasmín nahokvětý, lidově jasmín zimní

Bohatě kvetoucí jasmín nahokvětý zdálky připomíná zlatici (zlatý déšť) a na rozdíl od jasmínu pravého nevoní. Lidově se mu říká jasmín zimní.

Jasně žluté, hvězdičkovité květy vykvétají z paždí listových pupenů na holých větvích. Větve a jednotlivé šlahouny jasmínu mají tendenci obloukovitě přepadávat k zemi.

Rostlina se proto nejlépe uplatní u zdí a zídek, z nichž mohou šlahouny kaskádovitě přepadávat. Poléhavý jasmín se někdy pěstuje i jako náhradu trávníku, protože snadno a rychle pokryje plochy, která se špatně udržují.

 

Talovíny vykvétejí společně se sněženkami
Talovíny vykvétejí společně se sněženkami

Předjaří pod stromy

Kvetoucí stromy působí étericky, ale když mimoděk sklopíme oči k zemi, dojme vás každoročně kvetoucí drobotina v podobě cibulnatých a hlíznatých rostlin. Na pohled sice působí křehce, ale jsou velmi odolné.

Jejich úkolem je prorazit sněhovou pokrývku, vydržet teplotu pod bodem mrazu a vyrovnat se s minimem světla během krátkých předjarních dnů.

Nejlépe se to daří šafránům, talovínům, dymnivkám, sněženkám a bramboříkům. Svědčí jim polostinné stanoviště pod keři nebo stromy. Milovníkem slunce je naopak šafrán, proto jeho hlízy vysaďte v malých skupinách na slunné travnaté místo.

 

Zimolez Purpusův kvete rovněž uprostřed zimy
Zimolez Purpusův kvete rovněž uprostřed zimy

Vybíráme místo

Při výsadbě keřů, které rozkvétají v zimě, mimořádně záleží na volbě místa. Nesázejte je tedy do odlehlých koutů zahrady, kam přijdete jen málokdy. Vilínu a kalině nejlépe sluší úloha solitéry. A pokud pod ně vysadíte čemeřici nebo některou z časně kvetoucích cibulovin, bude k vám jaro pospíchat o hodně rychleji nežli k sousedům.

Čemeřicím se líbí závětří pod stromy
Čemeřicím se líbí závětří pod stromy
Byla by škoda nemít kvetoucí vilín přímo na očích
Byla by škoda nemít kvetoucí vilín přímo na očích

Podobné články v internetu: