Jak pěstovat vánoční hvězdu, aby vám dělala radost co nejdéle
Pryšec vznešený, poinsetie neboli vánoční hvězda. Již tradiční symbol předvánočního a vánočního období. Většinou nám doma vydrží v plné kráse až do konce jara. Ale co potom s ním? Musíme vánoční hvězdu vyhodit? Je to rostlina na jednu sezonu? Nikoliv. Pěstovat ji můžete poměrně dlouho.
Původně je to totiž keř
Ano, když se na vánoční hvězdu podíváte blíž, musí vás trknout její téměř dřevitý stonek. Je velmi pevný a rozhodně nevypadá jako stonek byliny. A ani nemůže, když jde ve skutečnosti o keř, původem z Mexika, který ve své domovině dorůstá tří až čtyř metrů!
Tento keř bývá doširoka rozvětvený a spodní část větví mívá holou. Listy jsou střídavé a velmi proměnlivé. V období sucha listy opadávají. V horních částech větví se během krátkých dní (kdy je dlouho tma) tvoří zbarvené listeny. A zcela na koncích větví pak rostou velmi složitá květenství. Jde o jednopohlavné květy, které ale nijak zdobné nejsou.
A ten keř je jedovatý
Nejde o žádné smrtelné dávky jedu. Ale rozhodně by si s ním neměly hrát děti. Je to rostlina opravdu jen pro okrasu. Jedovatá je rostlina celá. A bílé mléko, které vytéká po poranění listů či stonků, vám může na kůži vyvolat alergickou reakci. Rozhodně se mléko z vánoční hvězdy nesmí dostat na sliznice nebo do očí. Dokáže poškodit zrak.
Vánoční hvězda je dekorativní zejména svými listy a listeny
Pryšec vznešený má úžasnou schopnost v tom, jak výrazně dokáže zabarvit své listeny. Potřebujte k tomu jediné: velmi krátký den, tedy dlouho trvající tmu. To je jeden z důvodů, proč dokáže být vánoční hvězda tak krásná právě v období okolí vánoc.
Její květy a barevné listeny se opravdu zakládají a poté i vykvétají v období, kdy jsou dny kratší než noci. Potřebují k tomu ale asi 8 – 10 týdnů, proto se při domácím pěstování musí začít zatemňovat již v říjnu.
Jaké podmínky potřebuje vánoční hvězda?
Teplo, rozhodně nad 20 stupňů. Proto ji nedávejte na verandy ani do lodžií, jde opravdu o teplomilnou rostlinu, které se nejlépe daří ve vytápěné místnosti.
Pryšce také potřebují pravidelnou zálivku, ale rozhodně ne přemokření. Pokud je necháte příliš vyschnout, shodí listy. Pokud je dlouhodobě přeléváte, kořeny uhnijí. Nebezpečí přemokření hrozí zejména tehdy, když máte rostlinu v dekorativním květníku, respektive obalu.
Tam se množství nutné vody těžko odhaduje a kořeny i trpí nedostatkem vzduchu. Umístění na podtácku není sice tak dekorativní, ale je bezpečnější – zejména pro začínající pěstitele pokojovek.
Co s vánoční hvězdou po vánocích?
Až odezní Vánoce, rostlina postupně přestane kvést a tvořit barevné listeny. Tak poznáte pravý čas k zakrácení výhonů přibližně o jednu čtvrtinu a také k přesazení do kvalitního substrátu pro pokojové rostliny. Starší rostlina, kterou máte doma od minulé sezony, může být přesazovaná jednou za 2 – 3 roky. Substrát by měl být rašelinový a ještě vylehčený perlitem či jiným materiálem podobných vlastností.
Ano, rostlině sestřihnete tu nejkrásnější část – barevné listeny. Ale nepřijdou na zmar. Ostříhané výhony totiž můžete nařízkovat. Zakoření již během asi tří týdnů.
Jakmile se den začne prodlužovat, tedy asi v polovině dubna, nastartuje rostlina svůj klasický vegetativní růst. Pokud ji na několik dní přisušíte, poroste o něco dříve. Nové výhony bude pryšec tvořit až do doby, než se den začne zase výrazněji zkracovat. Takže asi do poloviny září.
Nezapomínáme na pravidelné hnojení
Během léta je nutné pryšec pravidelně přihnojovat komplexním hnojivem, aby rostlina zesílila a nabrala odvahu znovu přes zimu vykvést. S tím je spojeno i obarvení listenů. Množství zálivky přizpůsobujeme počasí – ve větších teplech zaléváme častěji a více. Vždy kontrolujeme vlhkost substrátu, než rostlinu zalijeme.
Rostlina také nemá ráda průvan nebo přímé slunce. A to ani v zimě. Postavte květináč na světlé místo, ale přímému slunci se vyhněte.
Když chceme květy na Vánoce, zatemňujeme již od září
Dopěstovat pryšce do vánočního květu není zcela snadné. Nutně jim totiž musíme zcela zatemňovat již od poloviny září. Pryšce musejí mít tmu nejpozději od 17 hodin a alespoň do 8 hodin. Koncem října již zatemňování nutné není, to už je den přirozeně dost krátký.
A jak na zatemnění? Stačí přes rostlinu dát neprůhledný příklop, například v podobě kýble nebo barelu z tmavého plastu – podle velikosti rostliny.
Napoprvé se výsledek nemusí dostavit
Ne vždy se povede, aby pryšec kvetl přesně v období Vánoc. Nutno však dodat, že rostlina je dekorativní svými sytě zelenými listy. A pokud v nich chybí další barva listenů, tak sice nemáme vánoční symbol, ale zase si zajistíme krásnou pokojovou kytku. A v zahradnictví si můžeme na další Vánoce pořídit menší a mladší exponát, tentokrát třeba v barvě žluté nebo růžové.
Nabídka barev listenů je celkem pestrá. Umějí být žluté, naoranžovělé, růžové, červené, bordó, bělavé anebo všelijak žíhané. Pokud se o rostlinu dobře staráme, vydrží nám několik let.