Pokojové palmy zvládne pěstovat i začátečník

Palmy mají jednu úžasnou vlastnost, a sice tu, že mohou krásně růst i v našich podmínkách. Na trhu seženete mnoho různých druhů, z nichž si vybere opravdu každý. V nabídce jsou palmy pro stinná i slunná místa, takže si zelenou džungli můžete bez obav založit doma. Každá rostlina má jinou potřebu zálivky či světla, pojďme se proto podívat, jak úspěšně palmy pěstovat.

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

1. Umístění palmy

·         I když pocházejí z exotických krajin, většině nevyhovuje přímé polední slunce. Palmám nejvíce svědčí plné rozptýlené světlo.

·         Dařit se jim bude také v polostínu, i když budou růst o něco pomaleji.

·         Dejte pozor na průvan a chladnou podlahu. Jako podstavec se skvěle osvědčila dřevěná podložka (pro velké rostliny i s kolečky).

·         Všeobecně se palmám nedaří v místnosti s plynovými spotřebiči.

·         Po celý rok mají rády stálou teplotu kolem 18–22 ℃. 

·         Přes léto můžete palmy letnit venku na terase či zahradě.


2. Zálivka a hnojení

Jako u ostatních pokojových rostlin, i u palem je potřeba zálivky vždy trochu jiná.

·         Zálivku přizpůsobte ročnímu období a teplotě vzduchu v místnosti.

·         Koncem jara a v létě dopřejte palmám bohatou zálivku.

·         Pokud palmy přezimují v chladné a světlé místnosti, zalévejte velmi mírně.

·         Máte-li rostliny přes zimu v bytě, zalévejte o něco více než na jaře a na podzim, kdy se ještě netopí. Ústřední topení dost vysušuje substrát.

·         Substrát by neměl nikdy zcela vyschnout. Pokud se tak stane, je nutné palmu dobře prolít.

·         Dejte však pozor i na přelití, palma nesmí stát ve vodě.

·         Zalévejte dešťovou či odstátou vodou pokojové teploty.

·         Palmám velmi svědčí rosení či sprchování vlažnou vodou.

·         Od konce března až do září můžete přihnojovat umělými či přírodními hnojivy.

·         Z přírodních hnojiv je vynikající vylouhovaný kravský trus.

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

3. Oblíbené druhy palem a jejich nároky

·         Areka neboli Palma areková
Krásná palma původem z Madagaskaru, při pěstování v bytě vyroste do výšky cca 1,5 metru. Její stonky připomínají bambus a listy jsou zelené i s nádechem do žluta. Roste poměrně rychle, dopřejte jí dost světla bez přímého slunce. Je teplomilná, nevystavujte ji teplotám pod 13 °C.

·         Cykas
Tato kráska se řadí k nejstarším žijícím rostlinám na zemi. Je extrémně odolná a tedy více než vhodná pro začátečníky. Svým vzhledem připomíná kapradí nebo ptačí pera. Roste velmi pomalu, v bytě dorůstá do výšky 60 cm. Vyžaduje velmi světlé stanoviště a vyšší vlhkost vzduchu, vyplatí se postavit ji na misku s vodou a kamínky (např. keramzit).

·         Livistona
Pyšní se krásnými vějířovitými listy, jejichž špičky se ohýbají k zemi a vytvářejí tak fontánovitý dojem. Může narůst do celkem slušné výšky, hodí se proto do velkých obýváků či hal. Má ráda přímé světlo a neublíží jí ani přímé slunce. Vyžaduje dostatečně velký květináč a stabilní teplotu.

·         Palma horská
Drobná palma s menšími lístky, dorůstá do výšky maximálně 1 metr. Vyhovuje jí jasné rozptýlené světlo či polostín a vyšší vlhkost vzduchu. Substrát udržujte neustále vlhký.

·         Kokosovník
Vyrůstá z ořechu částečně zapuštěného v květináči. Špičaté listy jsou dlouhé a štíhlé, starší rostliny mají zvrásněný silnější kmínek. V našich podmínkách může vyrůst i do výšky 3 metrů. Potřebuje světlé slunné místo bez přímého slunce, vyhovují mu teploty nad 20 °C.

·         Bambusová palma
Decentní a velmi dekorativní rostlina, která má ráda normální až chladnější stanoviště. V zimě snese i teplotu kolem 7 °C. Je nenáročná, v létě jí však dopřejte časté rosení.

4. Choroby či škůdci

·         Žloutnutí listů – příčinou je nedostatečná zálivka.

·         Hnědé špičky listů – dochází k němu kvůli suchému vzduchu v místnosti, v létě je proto dobré rostliny rosit.

·         Drobné hnědé skvrnky na listech – skvrnitost bývá způsobena přelitím či nachlazením, případně také tvrdou zálivkovou vodou. Napadené listy odstraňte.

·         Sviluška, puklice či vlnatka – škůdci, kteří mohou vaši palmu napadnout. Nejčastěji je příčinou suchý vzduch a nedostatečné větrání. Skvělou prevencí je časté rosení rostlin nebo jejich sprchování. Napadené listy odstraňte, proti škůdcům lze nasadit i chemické postřiky.

Podobné články v internetu: