Jak si na zahradě vypěstovat okrasný i užitečný měsíček

Jak si na zahradě vypěstovat okrasný i užitečný měsíček

Záhon měsíčků pohladí oko
Záhon měsíčků pohladí oko

Hvězdnicovité rostliny zahrnují mnoho druhů kytiček. Jednou z nich je i měsíček zahradní nebo lékařský. Jeho pěstování je tak jednoduché! A jeho účinky tolik blahodárné! A nejen pro lidské tělo, využijeme ho i jinak.

Nádherná květina do okrasné zahrady

Měsíček zahradní je nádhernými barvami kvetoucí jednoletá (výjimečně dvouletá) bylina. V květenství převládají barvy se žlutými, červenými a oranžovými tóny. Má výraznou vůni a je poměrně vysokého vzrůstu (přes 50cm, nezřídka i okolo 70cm).

I motýlům chutná...
I motýlům chutná…

Roste z vřetenovitého kořene, listy jsou dvojího tvaru. Ty spodní spíše kopisťovité, horní eliptické, s délkou až 12 centimetrů. Povrch listů i okvětí ze spodní strany je poměrně lepkavý a ochlupený. Květy sedí na plochém lůžku. Některé jsou ploché, jiné mají plný, téměř kulovitý tvar.

Měsíček kvete od června až do pozdního podzimu. Pokud květy hned po odkvětu sbíráme, udržíme měsíček kvést dlouho a bohatě, v okrasné zahradě udělá nemalou parádu. Sázíme jej tam, kde potřebujeme žluté a oranžové tóny.

Měsíčky kvetou už i na jaře
Měsíčky kvetou už i koncem jara

Neméně krásná květina do zahrady bylinkové

V bylinkové zahrádce měsíček udělá nejen parádu, ale také dobrou službu našemu zdraví. Vzhledem k jeho přídomku „lékařský“ jistě není pochyb o tom, že jeho léčivé účinky jsou silné. Pro léčebné účely používáme květy nebo jen okvětní lístky.

Měsíček obsahuje silice, saponin, asi 19 % hořčiny kalendenu a kalendulinu, různé karotenoidy, kyselinu salicylovou a další tělu prospěšné látky.

Měsíčky můžeme sušit na sítech
Měsíčky můžeme sušit na sítech

Léčivé účinky se proto projevují zejména tak, že:

  • má hojivé účinky nejen na kůži ale i na sliznicích, proto je účinný v léčbě kožních problémů, hemoroidů, ale pomáhá hojit i žaludeční a dvanáctníkové vředy;
  • působí proti křečím;
  • povzbuzuje sekreci žluči;
  • zastavuje další růst bakterií, díky tomu při zevním upotřebení urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran a užívá se i proti plísním a při bércových vředech;
  • dokáže minimalizovat krvácení z nosu;
  • pomáhá i při alergických zánětech kůže;
  • má dobrý vliv na křečové žíly a celkově podporuje cévní systém;
  • je mnoho dalších oblastí, kde působí více než pozitivně.

Zelené hnojení pro ozdravení půdy

Ano, měsíček můžeme použít i tehdy, když nám záhony zamořili nechtění návštěvníci. Konkrétně háďátka. Měsíček jim v půdě vytvoří prostředí, které jim nevyhovuje, ba je dokonce odpuzuje. Měsíček pro zelené hnojení sejeme v kombinaci s běžným zeleným hnojením, například řepkou nebo hořčicí. Když přidáme i aksamitník, nic nepokazíme.

Chceme-li pěstovat měsíčky i v dalším roce na stejném místě, necháme je vysemenit
Chceme-li pěstovat měsíčky i v dalším roce na stejném místě, necháme je vysemenit

Jak si tedy měsíček vypěstovat?

Setí

Ti, kdo už vědí, že zelené hnojení roste skoro samo, tuší, že i pěstování měsíčku bude jednoduché. Stačí vysít, trošku zahrábnout do půdy, zalévat a je to.

Zasít můžeme kdykoliv během roku. Brzy zjara pro letní a podzimní kvetení, koncem léta pro zelenou hmotu a odpuzující účinky – tedy pro zelené hnojení.

Můžeme měsíček pěstovat několik let na stejném místě. V tom případě necháme rostliny vysemenit, půdu na tom místě na podzim přihnojíme, zryjeme a je hotovo. Na jaře měsíčky narostou samy. My jim jen pomůžeme občasnou zálivkou a pletím.

Péče o porost

Z počátku můžeme záhon s měsíčkem vyplet – zejména tam, kde ho pěstujeme jako bylinku či jako okrasnou květinu. Pokud je pěstován jako zelené hnojení, neplejeme vůbec.

Sušené je nejlépe uchováme v látkových pytlících
Sušené je nejlépe uchováme v látkových pytlících

Živiny

Nároky na půdu jsou minimální. Vzhledem k tomu, že v bylinkové a okrasné zahrádce chceme zejména květy, můžeme použít tekuté hnojivo pro podporu kvetení, tedy s vyšším obsahem draslíku. Ale i tekuté zkvašené slepičince nám udělají dobrou službu.

Sklizeň pro léčebné využití

Jestliže chceme měsíček používat jako léčivou bylinku, sklízíme plně rozvinuté květy, nejlépe v poledne, kdy obsahují nejvyšší podíl účinných látek. Květy sušíme na dobře větraném místě, nejlépe na sítech na sušení ovoce, případně v sušičkách, ale pouze na nižší teplotu.

Není vhodné sušit měsíčky na papíru, vzhledem k lepkavému povrchu okvětí se totiž rády k papíru přischnou.

Způsoby použití měsíčku jako bylinky

Jak můžeme měsíček používat? Mnoha způsoby. Můžeme jej pít ve formě čaje, sedací koupele, lázně pro oplachování, tinktury, masti nebo čerstvé šťávy.

Tinktura

Příprava čaje, koupele a lázně je notoricky známá. Tinkturu připravíme vylouhováním plné hrsti čerstvých květů v litru pálenky. Louhujeme cca 14 dní, nejlépe na slunci, vždy však při teplotě nad 20 stupňů.

Mast

Hotová mast z květů má nádhernou barvu
Hotová mast z květů má nádhernou barvu

Mast připravíme smícháním vepřového sádla (nejlépe připraveného doma, aby nebylo ani přepálené ani solené) s nadrobno nasekanými měsíčky. Je možné použít i listy a stonky. Poměr je 500g sádla a dvě plné dvouhrsti měsíčku.

Sádlo zahřejeme, vmícháme do něj měsíček a necháme na vteřinku vzkypět.  Poté necháme vychladnout a jeden den louhovat. Následně směs opět zahřejeme, aby byla tekutá. Přecedíme přes sítko nebo plátýnko, naplníme do skleniček či kosmetických kelímků a uložíme v lednici.

Čerstvá šťáva

Ta se získává jak z květů, tak i ze zbytku rostliny, vyjma kořenů. Nejlépe poslouží odstředivé odšťavňovače.

 

Podobné články v internetu: