Zakládáme zahradní vřesoviště

Zakládáme zahradní vřesoviště

vřesoviště celek (2)

Přírodní vřesoviště je romantické místo s omšelými kameny, travinami a pařízky. Zahradní vřesoviště se proto nejlépe vyjímá ve specificky upraveném terénu – u zídky, v roklinkách, na svazích a okrajích zahrady, nejlépe v lehkém polostínu.

 Malé vřesoviště lze vybudovat jak svažitém terénu, tak i na rovině. Aby působilo přirozeně, mělo by mít nepravidelný tvar. Jeho založení je však poměrně pracná záležitost. Jen málokde je totiž půda taková jakou vřes potřebuje: dostatečně lehká, propustná a s kyselou reakcí.

IMG_2890

Když kvete vřes

Vřes obecný (Calluna vulgaris) převádí na zahradách krásu svých květů od poloviny srpna až do konce zimy. Existuje v několika desítkách odrůd, které se od sebe liší výškou a barvou listů i květů. Jeho listy mohou být v odstínech od bronzové a zlatožluté přes světle žlutou, světle zelenou až po modrošedou. Květy mohou být růžové, světle fialové, nachově růžové, světle fialové, světle purpurové i do lila. Nejvzácnější jsou bílé vřesy, jimž se kdysi připisovaly čarodějné schopnosti.

zahrada pod zvičinou žižkovi (6)

Vřesoviště jako patchwork

Vřesovou zahrádku mohou doplňovat drobnolisté nekvetoucí dřeviny – bříza zakrslá, vrba plazivá a některé druhy trav – například kostřava. A také rododendrony, kručinky a čilimníky. S vřesy a vřesovci ladí i drobnější jehličnany, zejména kosodřevina. K vřesovišti lze přisadit borůvky, ostružiny nebo brusinky. Pokud vše doplníte několika balvany z blízkého okolí, bude vřesoviště dokonalé.

Příprava záhonu

Vřesovištní rostliny nesnášejí vápno a potřebují humózní, a propustné půdy se zvýšenou vlhkostí a kyselostí. Měla by mít hodnotu 4-5 pH. Nemáte-li v zahradě kyselou půdu, je zapotřebí pro vřesovištní rostliny připravit speciální vyvýšený záhon s vhodnou zeminou nebo si založit vřesovištní zahrádku v nádobách.

Nejprve je třeba zjistit pH půdy. Pokud převyšuje pH 6,5 je třeba zeminu odstranit do hloubky ca 40 cm a nahradit ji zemí s vyhovující kyselostí.

Vysazujete-li do vřesoviště rostliny s odlišnými požadavky na pH, vytvořte jim prostředí lokální výměnou půdy nebo přidáním vápna. Je-li půda málo úživná, přihnojte ji před výsadbou zetlelou chlévskou mrvou.

Příprava substrátu

Na trhu je k dostání speciální substrát pro vřesovištní rostliny – tzv. vřesovka. Do bezvápenatých půd stačí přimíchat rašelinu, listovku a říční písek. Lze použít i obyčejnou lesní hrabanku nebo rašelinu s přídavkem písku.

Vápenatou půdu je nutné odstranit alespoň do hloubky 30 cm a navézt novou ze směsi rašeliny, říčního písku a borové hrabanky. Stejný postup platí pro jílovité půdy a půdy s obsahem opuky a slínu.

Kdy sázet

Pozemek zpracujte na podzim a vřesoviště osázejte na jaře (v dubnu až květnu. V případě, že jste si pořídili rostliny v kontejnerech, můžete založit vřesoviště v průběhu celého vegetačního období. Rostliny sázejte nepatrně hlouběji, než rostly původně, a dobře je v zemi ukotvěte, aby nepřesychaly a v zimě nepřemrzaly. Nezapomeňte je před výsadbou důkladně prolít.

 IMG_0114

Minivřesoviště 

Pro minivřesoviště, na které si plánujete vysadit jen několik vřesovištních rostlin, není třeba budovat záhon. Stačí vyrýt jámu, na její dno dát vrstvu propustného materiálu a naplnit ji vřesovkou. Půdu je vhodné připravit na podzim a na jaře osadit rostlinami. Květináče zkusmo rozmístěte na připravenou plochu, a když se ujistíte, že kompozice působí esteticky a můžete začít sázet. Postupně pro ně vykopejte jamky a půdu kolem vysazených rostlin dobře upěchujete. Celou plochu zalijte a po slehnutí substrátu svrchní vrstvu dosypete rašelinou. Zakořeněné rostliny v kontejnerech lze vysazovat během celého vegetačního období.

IMG_8286

Výsadba rostlin

Na vřesoviště sázíme rostliny z čeledi vřesovcovité (vřes, vřesovec, libavka, kyhanka, dabécie, pieris, rododendron, azalka), brusnicovité (borůvka, brusinka) a krtičníkovité (hebe). Z vřesů a vřesovců stejných kultivarů sesazujte větší nepravidelné plošky, jednotlivé rostliny 20 až 25 cm od sebe. Temně kvetoucí kultivary prokládejte skupinkami světle kvetoucími – jako kontrast použijte vzdušně působící listnáče, světlé kameny a omšelé dřevěné fragmenty (samorosty). Světlé kultivary zvýrazněte koniferami. Osamoceně a spíše do pozadí vysaďte keře. Kompozice a výběr rostlin závisí na celkové velikosti vřesoviště.

Údržba vřesoviště

Nejdůležitější je uchovat porost vřesu bez plevelů. Naštěstí vřesovištní rostliny vzhledem trpí jen velmi málo chorobami a škůdci. U choulostivějších druhů a kultivarů se vyplatí každoroční zimní přikrývka chvojím, protože v našich podmínkách nemůžeme příliš spoléhat na přirozenou sněhovou ochranu před mrazy.

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

Podobné články

Napsat komentář